Снимка от българска сватба спечели престижна световна награда. За кадъра е гласувало жури от фотографи носители на наградата Пулицър. Автор на фотографията е Любомир Жипонов.
„Сватбената снимка, с която станах по-популярен се случи миналата година на есен на сватбата на Софи и Слави в София. Беше по време на поздравленията на изнесения ритуал. Въпросният господин на снимката се казва чичо Венци. Това е момент, затова кандидатствах в конкурс за раздел „Момент“. Това е Международна нагрда, която спечелих за сватбена фотография в категория „Документална фотожурналистика“, като разбира се тя беше в селекция и с други наградени снимки“, каза Любомир Жипонов.
Конкуренцията по подобни конкурси е голяма, а тази награда е поредната оценка за фотографа Любомир Жипонов:
„Имам 12 наградени, журирани, международни награди. Първата награда, която спечелих беше през 2018 година. Тогава моята снимка, освен че беше наградена с първо място, но също така спечели и най-добра от най-добрите снимки за годината на тази платформа. Гордея се с всички награди, които съм спечелил.“.
В ефира на Радио Благоевград фотографът коментира и упреците, които получи от страна на Националната асоциация на професионалните сватбени фотографи и видеооператори. Те го обвиниха в преиначаване на информацията, относно спечелената награда:
„Една част от колегите не удобряват моите медийни изяви. Аз не съм ги писал тези статии. Не съм редактирал видеа, нито съм си измислял. На 20 януари споделих истината за моята награда, че е Международна награда, че съм участвал в конкурс. Че е за сватбена фотожурналистика, че съдии са я журирали тази награда и тя е в Международна асоциация. Нормално е да не се хареса на всички моят успех. Те си имат своята гледна точка, колегите. Аз не членувам в тази българска асоциация. Нямам ангажименти към тях. Всичко, което съм казал е абсолютна истина. Ако на някой не му харесват медийните публикации и заглавия, това не е мой проблем“, заяви Жипонов.
Цялото интервю на Любомир Жипонов чуйте в звуковия файл ->
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..
Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн, 11-та Конференция на страните (COP11) на Рамкова конвенция за контрол на тютюна, която ще се проведе през м. ноември 2025 г. в Женева, Директива за тютюна и тютюневите изделия, Директива за акцизното облагане на обработен тютюн, Директива за рекламирането и други актуални за бранша теми бяха..
Във втория ден на събитието "Бойкот на магазините" се вглеждаме във формирането на цените на храните от фермата до трапезата, защото се оказва, че именно по пътя на хранителната верига се получават най-големите изкривявания в цените на хранителните продукти. Затова, една от мерките, които трябва да предприемат държавата и контролните институции, е..
Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..