Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реални ли са намаленията в моловете?

След отварянето на моловете и големите търговски центрове, Комисията за защита на потребителите предприе масови проверки по отношение коректността на многобройните промоции, които предлагат търговците. В някои случаи, обявените намаления са дори над 80%.

Дали обаче, тези цифри са реални?

„Възможно е търговци да искат да пласират залежала стока, но това не трябва да е за сметка заблуда по отношение на потребителите, които ще я купят. Тук, случаят е по-особен, в сравнение с други кампании с промоции, които сме свикнали да наблюдаваме, тъй като в един не съвсем кратък период от време, тези центрове не работеха. Затова, коректността на намаленията, които те предлагат, трябва да бъде проверена“- коментира за Радио Благоевград Димитър Маргаритов, председател на Комисията за защита на потребителите.


През миналата седмица, експертите от Комисията са направили над 100 инспекции в 10 търговски центрове, тип мол, в 50 - 60 магазина. В тях са проверени както намаленията и промоциите, така и възможността, те да с всички изискуеми от Закона реквизити.

7 са установените нарушения

„Това, според мен означава, че намаленията в повечето случаи са били коректни, посланията са били поставени вярно и потребителите са имали съответната информация по надлежния ред. В тези няколко случая, в които сме установили проблеми, се касае за класическите нарушения в Раздела за намаления от Закона за защита на потребителите, като например – не е посочена старата и новата цена, неправилно изчисляване на процента намаление, като към процента намаление, който се е прилагал, се добавя нов процент и така, потребителят може да бъде заблуден“– уточни Маргаритов.

Съветите към потребителите

Потребителите трябва да четат добре етикетите. На тях трябва да е посочена старата и новата цена, като на старата цена, стоката трябва да е продавана реално, поне 30 дни, преди намалението. Тук, изключваме времето, по което магазинът е бил затворен, заради извънредните мерки. Това е една от уловките, които прилагат търговците. Освен това, може да бъде посочен и процентът намаление, като тази информация може да бъде поставена както на етикета на всяка стока, така и в непосредствена близост до стоките, за които важи промоцията.

Връщането на дадена стока е добра практика

Когато, един търговец се е ангажирал с тази добра практика, той няма възможност да се отметне от нея и ако го направи, това би било нарушение“ – коментира още Димитър Маргаритов.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Маргаритов:

Доколко реални са намаленията в големите търговски центрове? Репортерска проверка от Благоевград на Елеонора Тахова:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51