Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Винопроизводителят Георги Коцев: Хубавото вино се прави с любов, любовта се празнува с хубаво вино

„Като цяло, нашият народ е много толерантен народ и това, че самият празник на влюбените е католически, може би в началните години имаше някакви разминавания. Не трябва да се съпоставя едното с другото, но много правилно е любовта да се празнува с вино, а виното се прави с любов“ – коментира за Радио Благоевград Георги Коцев, винопроизводител от санданското село Катунци.

В седмицата на виното и любовта коментирахме връзката между тези два житейски еликсира. Според него, българите са широко скроени хора, които приемат празниците на други религии и етноси. Това обединява и сплотява хората.

„Виното привлича възрастните, а любовта – младите, и двете са необясними като цяло, защото Вие знаете, че комка в черквата се дава с вино, което е официално, а пък любовта, сплотява две млади сърца, примерно. Така, че това е нещо много хубаво и да се надяваме скоро пак да можем да празнуваме като едно време – с много приятели, с оркестър и веселие“ – сподели още Георги Коцев.

Според него, хубавото е, че все повече млади хора се заемат да отглеждат винени сортове и да правят вина, които стават доста различни.

„Защото, от едно и също лозе, от едно и също грозде, на две различни места в една къща, виното става различно“ – категоричен е винопроизводителят.


По думите му, виното не се прави на гроздобера, а още от сега, когато се прави рязането на лозите.

„Трябва да имаш една целогодишна любов, да хвърлиш доста труд, докато получиш хубаво вино“ – категоричен е Георги Коцев, който обръща специално внимание на чистотата, като основното нещо, което е необходимо за се получи хубаво вино.

„Виното е като млякото. Ако в него има една прашинка нечистота, може да се съсипе всичко. Невероятна чистота, труд, да подбереш самото грозде, да знаеш, кога да го обереш, това са основните тънкости при отглеждането на хубавото вино. Има и други тънкости, които всеки пази за себе си“ – допълни Георги Коцев.

По отношение на дълготрайната и споделена, истинска любов, на която той се радва със своята съпруга, винопроизводителят сподели, че едно от най-важните неща е взаимното разбирателство.

„Ние от възрастните хора помним, че много важно е взаимното отстъпване. Два остри камъка не могат да мелят брашно. Значи и двата камъка трябва да са леко притъпени, шлифовани, за да може единият с другия да си паснат и с времето става по-добре напасването“ – обясни Георги Коцев.


И пожела, по-бързо да отмине пандемията, за да се върнем всички към обичайния си живот.

„Важното е да имаме една хубава надежда, една хубава любов и една малка чашка вино, но много е важно виното да бъде чисто, като чистата любов“ – категоричен е винопроизводителят от Катунци.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Георги Коцев:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22