„Като цяло, нашият народ е много толерантен народ и това, че самият празник на влюбените е католически, може би в началните години имаше някакви разминавания. Не трябва да се съпоставя едното с другото, но много правилно е любовта да се празнува с вино, а виното се прави с любов“ – коментира за Радио Благоевград Георги Коцев, винопроизводител от санданското село Катунци.
В седмицата на виното и любовта коментирахме връзката между тези два житейски еликсира. Според него, българите са широко скроени хора, които приемат празниците на други религии и етноси. Това обединява и сплотява хората.
„Виното привлича възрастните, а любовта – младите, и двете са необясними като цяло, защото Вие знаете, че комка в черквата се дава с вино, което е официално, а пък любовта, сплотява две млади сърца, примерно. Така, че това е нещо много хубаво и да се надяваме скоро пак да можем да празнуваме като едно време – с много приятели, с оркестър и веселие“ – сподели още Георги Коцев.
Според него, хубавото е, че все повече млади хора се заемат да отглеждат винени сортове и да правят вина, които стават доста различни.
„Защото, от едно и също лозе, от едно и също грозде, на две различни места в една къща, виното става различно“ – категоричен е винопроизводителят.
По думите му, виното не се прави на гроздобера, а още от сега, когато се прави рязането на лозите.
„Трябва да имаш една целогодишна любов, да хвърлиш доста труд, докато получиш хубаво вино“ – категоричен е Георги Коцев, който обръща специално внимание на чистотата, като основното нещо, което е необходимо за се получи хубаво вино.
„Виното е като млякото. Ако в него има една прашинка нечистота, може да се съсипе всичко. Невероятна чистота, труд, да подбереш самото грозде, да знаеш, кога да го обереш, това са основните тънкости при отглеждането на хубавото вино. Има и други тънкости, които всеки пази за себе си“ – допълни Георги Коцев.
По отношение на дълготрайната и споделена, истинска любов, на която той се радва със своята съпруга, винопроизводителят сподели, че едно от най-важните неща е взаимното разбирателство.
„Ние от възрастните хора помним, че много важно е взаимното отстъпване. Два остри камъка не могат да мелят брашно. Значи и двата камъка трябва да са леко притъпени, шлифовани, за да може единият с другия да си паснат и с времето става по-добре напасването“ – обясни Георги Коцев.
И пожела, по-бързо да отмине пандемията, за да се върнем всички към обичайния си живот.
„Важното е да имаме една хубава надежда, една хубава любов и една малка чашка вино, но много е важно виното да бъде чисто, като чистата любов“ – категоричен е винопроизводителят от Катунци.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Георги Коцев:
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..
Град Добринище и селата Места и Филипово ще имат по-модерно и по-икономично улично осветление. Проектът се изпълнява от община Банско. „Ще се подмени цялото улично осветление в град Добринище с модерни светодиоди и фотоволтаични лампи. В момента уличното осветление в нашия град е морално остаряло. Новите осветителни тела ще са по-икономични и площта,..
Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..
Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..
2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..