Bloom – така е озаглавена втората самостоятелна изложба на Любен Домозетски, която тази седмица тръгна към своята публика... с очакване за пролет, по думите на автора й. Откриването й беше в сряда, на 10 февруари, в галерията за модерно и съвременно изкуство Little Bird Place – едно много привлекателно и сравнително младо пространство, което тематично е посветено на връзката между изкуството и природата.
Както е написано в анотацията, изложбата в известен смисъл следва същата онази жанрово-идейна линия от първата му самостоятелна изява: това са отново научни илюстрации и експерименти с научната илюстрация. Включва както по-стари работи, така и творби, специално мислени и рисувани за настоящия проект и пространство. Какво е новото и различното можете да разберете повече от разговора на Любима Бучинска в предаването за изкуство и култура “Арт сезони“ с Любен Домозетски.
Той е изкуствовед, куратор в Софийска градска художествена галерия и докторант по Византийско изкуство в НХА. Роден е през 1988 г. в Благоевград. Завършил е специалност Изкуствознание (бакалавър, 2014) и Изкуствознание и културно наследство (магистър, 2016) в НХА. Специализирал е един семестър в Академията за изящни изкуства „Брера” в Милано. Интересите му са ориентирани в областта на изкуството на Ренесанса в Италия, изкуството на Византия и средновековното българско изкуство. Известни са и неговите творчески търсения в областта на научната илюстрация и изкуството на живата природа. Участвал е със свои произведения в общи изложби на Дружество на анималистите, флористите и научните илюстратори, София; също и във фестивала за съвременно изкуство и симпозиум по живопис в Благоевград.
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..