Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българска виртуална класна стая се използва в десетки държави по света

От тази година платформата е една от официално одобрените от Министерството на образованието и науката в България

2
Снимка: vedamo.com

Създадената в София през 2013-а година образователна платформа "Vedamo" започва като фондация, но се превръща в бизнес с хиляди клиенти, половината в САЩ. През последната една година, покрай COVID-19, клиентите в световен мащаб се увеличават от пет до десет пъти.

"Ние сме млад, ентусиазиран български екип, който от самото начало е с кауза за равен достъп до образование и това е нашата мисия. В самия екип голяма част от хората сме учители. Имаме и софтуерни инженери, без които няма как. Отношението ни към образованието е ключово", каза в интервю за Радио Благоевград Светлана Савова, директор "Партньорства и продажби"​.

Платформата е комбинация от два елемента - виртуална класна стая, която е основният продукт на "Ведамо", и система за управление на обучението (learning management system), с каквито разполагат много училища и университети, включително в България. 

"2013-2014-а година, когато създадохме платформата, беше преломен период за България, в който голяма част от училищата нямаха компютърни кабинети. Т.е. нямаха устройства, на които да се ползва. Това по естествен начин предразположи ние да опитаме да излезем извън рамките на страната и да имаме повече последователи. Но през последната година тук има голям скок в използването на технологиите и в разбирането на хората. И въпреки че това, което се случи с пандемията, е ужасно, българите направихме една крачка в образованието, която нямаше да направим 40 години сигурно", каза още Светлана Савова.

Платформата вече е една от официално одобрените от Министерството на образованието и науката платформи за преподаване. Тя е разработена специално за нуждите на образованието и може успешно да се използва за всички учебни предмети и класове. А към днешна дата "Ведамо" се използва успешно в десетки държави по целия свят и работи на девет езика.

От създаването си до сега разработката печели редица национални и международни награди, а сега е сред финалистите в конкурса за наградите на БАИТ за 2020 година.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Иван и Георги от „Благо ни е“: Момчетата, които представят красивата страна на Благоевград

Вече три месеца двама младежи ни разхождат виртуално из различни кътчета в Благоевград. Чрез кратки видеа ни напомнят колко красив е Благоевград и защо трябва да се гордеем, че сме благоевградчани. Иван и Георги, създатели на фейсбук канала „Благо ни е“, която популяризира града ни, бяха на гости на предаването на Радио Благоевград „Неделя у дома“...

публикувано на 12.01.25 в 14:15

Марти, която мечтае да усмихва хората чрез добротата си!

Днес, на 11 януари, отбелязваме Световния ден на думата „благодаря“ – красива българска дума, която съдържа в себе си думите „благо“ и „дар“. Именно за благото на дара  разговаряхме в предаването „С усмивка в събота“ с 11-годишната Мартина Димитрова, която дари за втори път грижливо поддържаната си коса на онкоболни деца. Мартина е родена и..

публикувано на 11.01.25 в 11:41

Да уловиш момента или каква е тайната на добрата фотография?

Снимка на  фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той  е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..

публикувано на 10.01.25 в 14:37

Национална кръгла маса търси решения за честни избори в България

На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..

публикувано на 10.01.25 в 11:21
Доц.д-р Иванка Сакарева

Изкуственият интелект няма да унищожи професията на преводача

Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..

публикувано на 10.01.25 в 11:17

ЮЗУ със статут на научноизследователско висше училище

Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград  е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета  си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..

публикувано на 09.01.25 в 13:53

Конкурс за млади автори: „Бих се родил отново“

„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..

публикувано на 09.01.25 в 11:46