Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българска виртуална класна стая се използва в десетки държави по света

От тази година платформата е една от официално одобрените от Министерството на образованието и науката в България

2
Снимка: vedamo.com

Създадената в София през 2013-а година образователна платформа "Vedamo" започва като фондация, но се превръща в бизнес с хиляди клиенти, половината в САЩ. През последната една година, покрай COVID-19, клиентите в световен мащаб се увеличават от пет до десет пъти.

"Ние сме млад, ентусиазиран български екип, който от самото начало е с кауза за равен достъп до образование и това е нашата мисия. В самия екип голяма част от хората сме учители. Имаме и софтуерни инженери, без които няма как. Отношението ни към образованието е ключово", каза в интервю за Радио Благоевград Светлана Савова, директор "Партньорства и продажби"​.

Платформата е комбинация от два елемента - виртуална класна стая, която е основният продукт на "Ведамо", и система за управление на обучението (learning management system), с каквито разполагат много училища и университети, включително в България. 

"2013-2014-а година, когато създадохме платформата, беше преломен период за България, в който голяма част от училищата нямаха компютърни кабинети. Т.е. нямаха устройства, на които да се ползва. Това по естествен начин предразположи ние да опитаме да излезем извън рамките на страната и да имаме повече последователи. Но през последната година тук има голям скок в използването на технологиите и в разбирането на хората. И въпреки че това, което се случи с пандемията, е ужасно, българите направихме една крачка в образованието, която нямаше да направим 40 години сигурно", каза още Светлана Савова.

Платформата вече е една от официално одобрените от Министерството на образованието и науката платформи за преподаване. Тя е разработена специално за нуждите на образованието и може успешно да се използва за всички учебни предмети и класове. А към днешна дата "Ведамо" се използва успешно в десетки държави по целия свят и работи на девет езика.

От създаването си до сега разработката печели редица национални и международни награди, а сега е сред финалистите в конкурса за наградите на БАИТ за 2020 година.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01

65 години ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград

С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..

публикувано на 12.02.25 в 13:44