Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: Трафикът на хора по време на пандемията

Брoят нa жeртвитe нa трaфикa и eкcплoaтaциятa нa хoрa ce e увeличил в cвeтa пo врeмe нa пaндeмиятa oт кoрoнaвируc, алармират на различни нива в европейските институции. Използването на интернет, социалните медии и новите технологии се превръща в голям капан за набирането на жертви на трафика.

В доклад, приет с 571 гласа „за“ , 61 „против“ и 59 „въздържал се“, Европейският парламент дава оценка на Директивата на ЕС за борба с трафика на хора от 2011 г. и призовава за по-строги мерки срещу всички форми на трафик, с фокус върху защитата на жените, децата и мигрантите. Евродепутатите изразяват съжаление във връзка с липсата на сравними и подробни данни за мащаба на трафика в целия ЕС и настояват за засилване на сътрудничеството между държавите членки за борба с престъпленията, които са често транснационални.

Освен това европарламентът подчертава, че почти една четвърт от жертвите са деца и призовава държавите членки да разработят конкретни мерки за тяхната защита и подкрепа. Отбелязва се, че експлоатацията на жертвите на трафик може да приеме различни форми, като например трудова експлоатация, принудителна просия, принудителни и фиктивни бракове, както и продажба на бебета, отстраняване на органи и незаконно осиновяване. 

Европарламентът предупреждава, че положението на жертвите на трафик се е влошило от началото на кризата от COVID-19 и посочва увеличения брой онлайн реклами, показващи жертви на трафик и търсенето на детска порнография.

Съдокладчикът Хуан Фернандо Лопес Агилар (C&Д, Испания) коментира: „Това престъпление се е увеличило в резултат на кризата с COVID-19 и все повече онлайн инструменти се използват за примамване на хора. Призоваваме Комисията да преразгледа Директивата за борба с трафика на хора, така че всички държави членки изрично да криминализират използването на услуги, предоставяни от жертви на трафик. Трябва да подкрепяме и помагаме на жертвите и да прекратим културата на безнаказаност, свързана с това транснационално престъпление.“

Ето и думите на съдокладчика Мария Сорая Родригес Рамос (Renew, Испания): „Трафикът на хора нарушава правото на живот, физическата и психическата неприкосновеност, свободата и човешкото достойнство. Той дехуманизира хората и ги превръща в предмети за продажба. Насочен е предимно към жени и момичета с цел сексуална експлоатация, които са обект на трафик от страна на мъже. Обезпокоителното нарастване на трафика на деца засяга по-специално недокументираните мигранти. Призоваваме Комисията да преразгледа Директивата за борба с трафика на хора, така че държавите членки изрично да криминализират използването на услуги, предоставяни от жертви на трафик“.

Интернет, социалните медии и новите технологии се използват за набиране и привличане на потенциални жертви на трафик, включително деца. В тази връзка, евродепутатите призовават Комисията и държавите членки да разгледат въпроса за използването на онлайн технологии както за разпространението, така и за предотвратяването на трафика. В анкета сред жители на Благоевград става ясно, че част от гражданите се чувстват несигурни от гледна точка на опасностите в дигиталното пространство, свързани с трафика на хора и други киберпрестъпления, като особено уязвими са децата, които използват интернет без наздор на своите родители или други възрастни хора.

Сексуалната експлоатация продължава да бъде най-разпространената и докладвана форма на трафик на хора в ЕС, като засяга предимно жени и момичета, и се извършва предимно от мъже. Докладът призовава Комисията да измени Директивата за борба с трафика на хора, за да се гарантира, че държавите членки изрично криминализират „съзнателното използване“ на услуги, предоставяни от жертви на трафик.

Лицата, търсещи убежище, бежанците и мигрантите, особено жените и непридружените малолетни и непълнолетни лица, са особено уязвими на трафик, предупреждават членовете на ЕП. Парламентът отправя критики, че специалните нужди на жертвите като хора с увреждания, хора от расиализирани групи, включително ромите, често се пренебрегват.

Евродепутатите подчертават много малкия брой регистрирани жертви в процедурите за международна закрила и призовават държавите членки да гарантират, че процедурите за борба с трафика на хора и за предоставяне на убежище са взаимосвързани. 

Репортаж на Силвия Домозетска можете да чуете в звуковия файл – > 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Казусът „френска безработица“ стигна до Съда на Европейския съюз

Съдебен състав на Административен съд-Благоевград  допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..

публикувано на 19.02.25 в 12:28

При подмяна на стари дървета е важно да има компесаторно озеленяване

Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..

публикувано на 19.02.25 в 11:55
Иван Анчев

Иван Анчев: Съдбата на Украйна не може да се решава без нейно участие

Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..

публикувано на 19.02.25 в 11:17

От любов към цигулката до благотворителна кауза

Ученичката  от ОУ "Христо Ботев"  в село Самораново, община  Дупница  Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел,  събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела  е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...

публикувано на 18.02.25 в 10:18

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31