С десетина дни се забавя изплащането на Преходната национална помощ за тютюна за 2020 г. Вместо, между 10 и 20 февруари, парите ще бъдат по сметките на тютюнопроизводителите след 1 март – съобщават от Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България.
„Аз пожелавам на Сектора, да има едно такова десетдневно, не, двадесет дневно забавяне, всяка година занапред, но то да се случва поне 10 години в перспектива“ – коментира за Радио Благоевград Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България и президент на ELTI.
Той обясни забавянето на средствата с факта, че за някой от поставените въпроси по време на Консултативния съвет по тютюна, проведен на 26 януари, не е имало единодушие от страна на Сектора, като например за поисканата помощ по de minimis за тютюнопроизводителите. Това налага, както е по Закон, заповедта на земеделския министър за взетите решения да бъде предоставена за публично обсъждане в рамките на 1 месец, от 27 януари до 27 февруари, след което, решенията влизат в сила и могат да бъдат изпълнени. Но, тъй като 28 февруари е неработен ден, изплащането на средствата ще започне от 1 март.
„Тези средства ще получат 41 520 заявители, това са потенциални бенефициенти, участници по Схемата Преходна национална помощ за тютюн. Общо, ще бъдат изплатени около 72 милиона лева. Дано и следващите 10 години, тютюнопроизводителите да могат да получават тези средства“ – уточни Цветан Филев.
Той припомни, че вече е извоювано, Преходна национална помощ за тютюна да се изплаща до 2022 г., включително, затова прикани тютюнопроизводителите да се включат в Кампанията по подаване на заявления за 2021 г., която стартира на 1 март.
Предложението на България, тази помощ да бъде удължена като подпомагане до 2027 г., не е било дискутирано на проведеното на 16 февруари, видеоконферентно заседание на Група за граждански диалог за тютюна на Европейската комисия.
"Въпреки това, тази среща е успех за Сектор “Тютюн”, защото от април 2017 година, след почти четири годишно прекъсване, Европейската комисия възобновява дебата с бранша. Целта на този диалог беше на топ ниво, един Сектор от земеделието да комуникира с Европейската комисия, да изострим вниманието, че Секторът е жив и за тези 4 години липса на диалог, той не е погубен, а напротив. Ние държим, да бъдем равнопоставени в сегашната Обща селскостопанска политика до 2027г., а не както досега бяхме неглижирани“ – категоричен е Цветан Филев, според когото, по този начин, Секторът е бил легитимиран.
„Аз съм оптимист, въпреки че 99 % казват, че няма как да стане равнопоставеност. Но, нашият голям успех е, че Европейската комисия кани Сектора на гражданския дебат и тук, ние понеже имаме опит, сме в партньорство с COPA COGECA, която е най-голямата земеделска браншова организация в Европейския съюз, това е най-високото ниво на комуникация. Така че сме оптимисти. Аз винаги съм казвал, че дори и един тютюнев лист да остане, ние няма да престанем да се борим за неговото съществуване“ – допълни председателят на НАТ-2010 и президент на ELTI.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..