Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 1 март започва изплащането на Преходната национална помощ за тютюна

С десетина дни се забавя изплащането на Преходната национална помощ за тютюна за 2020 г. Вместо, между 10 и 20 февруари, парите ще бъдат по сметките на тютюнопроизводителите след 1 март – съобщават от Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България.

„Аз пожелавам на Сектора, да има едно такова десетдневно, не, двадесет дневно забавяне, всяка година занапред, но то да се случва поне 10 години в перспектива“ – коментира за Радио Благоевград Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България и президент на ELTI.

Той обясни забавянето на средствата с факта, че за някой от поставените въпроси по време на Консултативния съвет по тютюна, проведен на 26 януари, не е имало единодушие от страна на Сектора, като например за поисканата помощ по de minimis за тютюнопроизводителите. Това налага, както е по Закон, заповедта на земеделския министър за взетите решения да бъде предоставена за публично обсъждане в рамките на 1 месец, от 27 януари до 27 февруари, след което, решенията влизат в сила и могат да бъдат изпълнени. Но, тъй като 28 февруари е неработен ден, изплащането на средствата ще започне от 1 март. 

„Тези  средства ще получат 41 520 заявители, това са потенциални бенефициенти, участници по Схемата Преходна национална помощ за тютюн. Общо, ще бъдат изплатени около 72 милиона лева. Дано и следващите 10 години, тютюнопроизводителите да могат да получават тези средства“ – уточни Цветан Филев.

Той припомни, че вече е извоювано, Преходна национална помощ за тютюна да се изплаща до 2022 г., включително, затова прикани тютюнопроизводителите да се включат в Кампанията по подаване на заявления за 2021 г., която стартира на 1 март.

Предложението на България, тази помощ да бъде удължена като подпомагане до 2027 г., не е било дискутирано на проведеното на 16 февруари, видеоконферентно заседание на Група за граждански диалог за тютюна на Европейската комисия.

"Въпреки това, тази среща е успех за Сектор “Тютюн”, защото от април 2017 година, след почти четири годишно прекъсване, Европейската комисия възобновява дебата с бранша. Целта на този диалог беше на топ ниво, един Сектор от земеделието да комуникира с Европейската комисия, да изострим вниманието, че Секторът е жив и за тези 4 години липса на диалог, той не е погубен, а напротив. Ние държим, да бъдем равнопоставени в сегашната Обща селскостопанска политика до 2027г., а не както досега бяхме неглижирани“ – категоричен е Цветан Филев, според когото, по този начин, Секторът е бил легитимиран.

„Аз съм оптимист, въпреки че 99 % казват, че няма как да стане равнопоставеност. Но, нашият голям успех е, че Европейската комисия кани Сектора на гражданския дебат и тук, ние понеже имаме опит, сме в партньорство с  COPA COGECA, която е най-голямата земеделска браншова организация в Европейския съюз, това е най-високото ниво на комуникация. Така че сме оптимисти. Аз винаги съм казвал, че дори и един тютюнев лист да остане, ние няма да престанем да се борим за неговото съществуване“ – допълни председателят на НАТ-2010  и президент на ELTI.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22