Църковното настоятелство при храм „Св. Вмчк. Георги“ в град Белица организира Дарителска кампания за набиране на средства за реставрация и консервация на храма, както и за нов иконостас. Черквата се нуждае и от камбанария, защото досега храмът е нямал такава.
„А една черква без камбанария, все едно не е черква“ – категоричен е свещеник Николай Попов, председател на Църковното настоятелство при храм „Св. Вмчк. Георги“ в Белица.
Той разказа, че храмът е бил готов за освещаване още през 1835 г. Тогава черквата е била благолепна, изографисана, с резбован иконостас. По време на Илинденско-Преображенското въстание през 1903 г., е изгоряла почти цяла Белица, включително и храмът.
„Бил е напълно разрушен, остават само каменните стени. Възстановяването му започва през 1911 г., но тогава хората не са имали възможности за изградят такъв благолепен храм, какъвто е бил в началото. Въпреки това, са го съградили наново. От тогава до 2011 г. са били правени само козметични ремонти“ – уточни свещеник Попов.
За лошото състояние на храма през годините допринасят и подпочвените води на ската, където се намира черквата. Та са унижили почти всичко – стените, иконостаса, партиаршеския трон.
През 2012 г., Църковното настоятелство кандидатства по европейски проект на стойност 350 хиляди лева, благодарение на който е направен основен ремонт на храма. Но дървените елементи от интериора не са били подновени, затова сега тече кампания за набиране на средства.
„Трябва да бъде обновен иконостасът, трябва да се направят две по-големи и осем по-малки целувателни икони, много важно е да бъде направена и камбанария. Нямаме си камбанария, а черква без камбанария, все едно не е черква. В смисъл, че камбаната се използва за информиране на хората за весели и тъжни ритуали. Въобще, тя е средство за информиране на християнското население и е важен символ за всеки храм“ – допълни свещеник Николай Попов.
В момента се изготвя нов проект за камбанария, тъй като старият не е одобрен от Института за паметниците на културата.
„Всеки, който има желание може да се включи в дарителската кампания, защото храмовете трябва да ги има. Те трябва да са в добро състояние и благолепни, за да привличат хората. Защото вярата се възпитава както всичко останало у човека“ – категоричен е свещеник Николай Попов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Николай Попов:
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..
Град Добринище и селата Места и Филипово ще имат по-модерно и по-икономично улично осветление. Проектът се изпълнява от община Банско. „Ще се подмени цялото улично осветление в град Добринище с модерни светодиоди и фотоволтаични лампи. В момента уличното осветление в нашия град е морално остаряло. Новите осветителни тела ще са по-икономични и площта,..
Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..
Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..
2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..