Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свещеник Николай Попов: Една черква без камбанария, все едно не е черква

Църковното настоятелство при храм „Св. Вмчк. Георги“ в град Белица организира Дарителска кампания за набиране на средства за реставрация и консервация на храма, както и за нов иконостас. Черквата се нуждае и от камбанария, защото досега храмът е нямал такава.

„А една черква без камбанария, все едно не е черква“ – категоричен е свещеник Николай Попов, председател на Църковното настоятелство при храм „Св. Вмчк. Георги“ в Белица.

Той разказа, че храмът е бил готов за освещаване още през 1835 г. Тогава черквата е била благолепна, изографисана, с резбован иконостас. По време на Илинденско-Преображенското въстание през 1903 г., е изгоряла почти цяла Белица, включително и храмът.

„Бил е напълно разрушен, остават само каменните стени. Възстановяването му започва през 1911 г., но тогава хората не са имали възможности за изградят такъв благолепен храм, какъвто е бил в началото. Въпреки това, са го съградили наново. От тогава до 2011 г. са били правени само козметични ремонти“ – уточни свещеник Попов.

За лошото състояние на храма през годините допринасят и подпочвените води на ската, където се намира черквата. Та са унижили почти всичко – стените, иконостаса, партиаршеския трон.

През 2012 г., Църковното настоятелство кандидатства по европейски проект на стойност 350 хиляди лева, благодарение на който е направен основен ремонт на храма. Но дървените елементи от интериора не са били подновени, затова сега тече кампания за набиране на средства.

„Трябва да бъде обновен иконостасът, трябва да се направят две по-големи и осем по-малки целувателни икони, много важно е да бъде направена и камбанария. Нямаме си камбанария, а черква без камбанария, все едно не е черква.  В смисъл, че камбаната се използва за информиране на хората за весели и тъжни ритуали. Въобще, тя е средство за информиране на християнското население и е важен символ за всеки храм“ – допълни свещеник Николай Попов.

В момента се изготвя нов проект за камбанария, тъй като старият не е одобрен от Института за паметниците на културата.

„Всеки, който има желание може да се включи в дарителската кампания, защото храмовете трябва да ги има. Те трябва да са в добро състояние и благолепни, за да привличат хората. Защото вярата се възпитава както всичко останало у човека“ – категоричен е свещеник Николай Попов.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Николай Попов:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51

"Синини"-те на Шанел Еркин

    „Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин.     Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга:    Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..

публикувано на 01.01.25 в 18:03

Георги Гаврилов: Винаги оптимист

   "Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт  сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...

публикувано на 01.01.25 в 17:10