Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свещеник Николай Попов: Една черква без камбанария, все едно не е черква

Църковното настоятелство при храм „Св. Вмчк. Георги“ в град Белица организира Дарителска кампания за набиране на средства за реставрация и консервация на храма, както и за нов иконостас. Черквата се нуждае и от камбанария, защото досега храмът е нямал такава.

„А една черква без камбанария, все едно не е черква“ – категоричен е свещеник Николай Попов, председател на Църковното настоятелство при храм „Св. Вмчк. Георги“ в Белица.

Той разказа, че храмът е бил готов за освещаване още през 1835 г. Тогава черквата е била благолепна, изографисана, с резбован иконостас. По време на Илинденско-Преображенското въстание през 1903 г., е изгоряла почти цяла Белица, включително и храмът.

„Бил е напълно разрушен, остават само каменните стени. Възстановяването му започва през 1911 г., но тогава хората не са имали възможности за изградят такъв благолепен храм, какъвто е бил в началото. Въпреки това, са го съградили наново. От тогава до 2011 г. са били правени само козметични ремонти“ – уточни свещеник Попов.

За лошото състояние на храма през годините допринасят и подпочвените води на ската, където се намира черквата. Та са унижили почти всичко – стените, иконостаса, партиаршеския трон.

През 2012 г., Църковното настоятелство кандидатства по европейски проект на стойност 350 хиляди лева, благодарение на който е направен основен ремонт на храма. Но дървените елементи от интериора не са били подновени, затова сега тече кампания за набиране на средства.

„Трябва да бъде обновен иконостасът, трябва да се направят две по-големи и осем по-малки целувателни икони, много важно е да бъде направена и камбанария. Нямаме си камбанария, а черква без камбанария, все едно не е черква.  В смисъл, че камбаната се използва за информиране на хората за весели и тъжни ритуали. Въобще, тя е средство за информиране на християнското население и е важен символ за всеки храм“ – допълни свещеник Николай Попов.

В момента се изготвя нов проект за камбанария, тъй като старият не е одобрен от Института за паметниците на културата.

„Всеки, който има желание може да се включи в дарителската кампания, защото храмовете трябва да ги има. Те трябва да са в добро състояние и благолепни, за да привличат хората. Защото вярата се възпитава както всичко останало у човека“ – категоричен е свещеник Николай Попов.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Николай Попов:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Деца рисуваха благотворително за храма в село Изгрев

Деца рисуваха благотворително на фестивала „Изгрев от Айдара“ в благоевградското село Изгрев. Събраните средства ще отидат за довършване строителството на църквата „Свети Иван Рилски Чудотворец“ в населеното място. „Идеята за детския пленер дойда от желанието ни да надградим фестивала. Миналата година стартира първото издание на събитието с много..

публикувано на 11.09.24 в 11:34
Станимир Радулов

Светът е в голямо политико-икономическа криза, която ще роди нещо ново

Светът е в дълбока политико-икономическа криза. Част от тази криза е войната в Украйна, както и изборите в САЩ. Ситуацията е изключително особена и имам усещането, че се ражда нов свят, чийто очертания още не можем да ги видим ясно. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Станимир Радулов. Според него, в навечерието на поредните предсрочни..

публикувано на 11.09.24 в 11:17

В Кюстендил малките ученици ще имат нов учебен предмет

От началото на новата учебна година учениците от първи до четвърти клас в часовете на класния ръководител ще получават важна информация за значението на важни обекти в Кюстендил. Става дума за Художествената галерия „Владимир Димитров- Майстора“, за Историческия музей в града, за къщите-музеи на „Ильо Войвода“, на Димитър Пешев, Ефендиевата къща,..

публикувано на 11.09.24 в 09:47

„Неразказаните истории на българите“ в Абу Даби

От миналата година Българското неделно училище „Камбана“ в Абу Даби работи по програмата „Неразказните истории на българите“ на МОН. Темата, по която работят, е  „Българските следи в модерното архитектурно наследство на Абу Даби“. Проучването показва, че през 60-те и 80-те години на миналия век талантливи български архитекти печелят международни..

публикувано на 09.09.24 в 15:49

Колко струва да подготвиш първолак

Първият учебен ден винаги носи вълнение и радост. Той е вълнуващ и за учениците, и за родителите. Но най-вече се вълнуват първокласниците. Дни преди 16 септeмври най-оживено е в книжарниците в Благоевград. "И тази година, както винаги, в последния момент стана подготовката за първия учебен ден", сподели книжарят Милена Юрукова. Според..

публикувано на 09.09.24 в 15:01

Земеделци настояват да се създаде държавен Застрахователен фонд при бедствия и аварии

На 100% е унищожена земеделската продукция в част от гоцеделчевските села - съобщи в ефира на Радио Благоевград Иван Сабахлъков, земеделски производител от Хаджидимово. Причината е падналият обилен дъжд с опустошителна градушка в съботния ден. Това е второто природно бедствие в района, което унищожава почти на 100%  тазгодишната земеделска..

публикувано на 09.09.24 в 14:11

Емил Костадинов: Няма уставен проблем БСП да се яви на изборите

Събитията, които наблюдаваме в БСП, не само в рамките на последните два месеца, а от дълго време, са заредени с висока доза драматизъм и това ме кара с болка да коментирам процесите от последните години. Имам претенцията, че съм предупредил за началото на такива бедствени процеси още преди 13-14 години по време на национален форум, но не е важно..

публикувано на 09.09.24 в 11:58