„Дарът на чорапи от бабата за новороденото е съпътствано със скрита сакралност, за която са имали познания предците ни. Да дариш чорапи е не само изкуство, мисъл и труд - то е душа, покрита със загадъчния воал на вярата и символиката, зараждащи преклонение към надеждата, добротата и любовта!“ – така обяснява идеята за поредната нестандартна инициатива Румяна Джибова, секретар на Читалище „Изгрев 1930“ в село Баничан. Читалището организира не за първи път интересни събития, свързани с фолклорни или празнични традиции.
Първият национален конкурс Национален конкурс за плетени бебешки и детски чорапи: „Изплети ми топлина, дари ме с благослов!“, е организиран по повод 21 януари, Бабинден, но има много по-дълбок смисъл – категорична е Румяна Джибова:
„Човек, винаги намира начин и решение, когато иска, а когато не иска, намира оправдание. И при нас се случи така. Ние възстановихме един стародавен обичай – Бабинден на 21 януари, когато народът ни почита тази жена, която е помагала да се роди новият живот на белия свят – бабата, а днес, това са хората в бели престилки, нашите акушери, гинеколози и лекари, които се грижат за родилката. И в трудни моменти, когато жената има най-голяма нужда, когато жената, родилката се намира между двата свята, когато тя дава живота, тези баби, тези акушери й помагат. И тъй като, времето е такова, че целият свят попаднахме в тази пандемия, ние решихме да отбележим празника по този начин“ – обясни Румяна Джибова.
Майсторки на плетивото от 4 поколения, от различни краища са страната, са изпратили над 50, изплетени с „топлина и благослов“, красиви бебешки и детски чорапки. Всички те са вложили не само майсторлък, но и частица от своята душа.
„Защото, наистина бабата е била длъжна да дари новороденото с терлички. Това е точно тази магия, тази молитва, този благослов, детето да е здраво през целия си живот, да има благоденствие, да има благополучие. Ние видяхме една пъстра палитра от цветове и шарки на изделия, изработени от 4 поколения – баби, майки, внучета и правнучета. Най-възрастната ни прабаба е от Варна, 86 - годишна жена, а най-малкият участник в конкурса, е едно момиченце Кристиянка, от втори „Б“ клас, също от Варна, която собственоръчно към чорапките е нарисувала една пъстра пролетна картинка с цветчета“ – допълни Румяна Джибова.
И като всеки конкурс и този си има совите победители, те са разпределени в три категории, тъй като има участници от училища, детски градини и читалища.
Кои са призьорите в първия Национален конкурс за плетени бебешки и детски чорапи: „Изплети ми топлина, дари ме с богослов!“, можете да научите от интервюта на Биляна Славчева с Румяна Джибова:
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..