„Дарът на чорапи от бабата за новороденото е съпътствано със скрита сакралност, за която са имали познания предците ни. Да дариш чорапи е не само изкуство, мисъл и труд - то е душа, покрита със загадъчния воал на вярата и символиката, зараждащи преклонение към надеждата, добротата и любовта!“ – така обяснява идеята за поредната нестандартна инициатива Румяна Джибова, секретар на Читалище „Изгрев 1930“ в село Баничан. Читалището организира не за първи път интересни събития, свързани с фолклорни или празнични традиции.
Първият национален конкурс Национален конкурс за плетени бебешки и детски чорапи: „Изплети ми топлина, дари ме с благослов!“, е организиран по повод 21 януари, Бабинден, но има много по-дълбок смисъл – категорична е Румяна Джибова:
„Човек, винаги намира начин и решение, когато иска, а когато не иска, намира оправдание. И при нас се случи така. Ние възстановихме един стародавен обичай – Бабинден на 21 януари, когато народът ни почита тази жена, която е помагала да се роди новият живот на белия свят – бабата, а днес, това са хората в бели престилки, нашите акушери, гинеколози и лекари, които се грижат за родилката. И в трудни моменти, когато жената има най-голяма нужда, когато жената, родилката се намира между двата свята, когато тя дава живота, тези баби, тези акушери й помагат. И тъй като, времето е такова, че целият свят попаднахме в тази пандемия, ние решихме да отбележим празника по този начин“ – обясни Румяна Джибова.
Майсторки на плетивото от 4 поколения, от различни краища са страната, са изпратили над 50, изплетени с „топлина и благослов“, красиви бебешки и детски чорапки. Всички те са вложили не само майсторлък, но и частица от своята душа.
„Защото, наистина бабата е била длъжна да дари новороденото с терлички. Това е точно тази магия, тази молитва, този благослов, детето да е здраво през целия си живот, да има благоденствие, да има благополучие. Ние видяхме една пъстра палитра от цветове и шарки на изделия, изработени от 4 поколения – баби, майки, внучета и правнучета. Най-възрастната ни прабаба е от Варна, 86 - годишна жена, а най-малкият участник в конкурса, е едно момиченце Кристиянка, от втори „Б“ клас, също от Варна, която собственоръчно към чорапките е нарисувала една пъстра пролетна картинка с цветчета“ – допълни Румяна Джибова.
И като всеки конкурс и този си има совите победители, те са разпределени в три категории, тъй като има участници от училища, детски градини и читалища.
Кои са призьорите в първия Национален конкурс за плетени бебешки и детски чорапи: „Изплети ми топлина, дари ме с богослов!“, можете да научите от интервюта на Биляна Славчева с Румяна Джибова:
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..