Още от края на миналата седмица, по централните улици на Благоевград, започнаха да се появяват първите сергии с мартенички. Около десетина са търговците и производителите на традиционните червено-бели символи на здравето и плодородието, които вече очакват купувачи. Но, дали защото, все пак има седмица до 1 март или по друга причина, търсенето на мартенички все още е слабо. Продават се както традиционните Пижо и Пенда, усуканите червено бели конци за ръка, различни мотиви за ревер, детски мартенички с любими герои, цветя, надписи с имена, зодии и какви ли още не красоти.
Впечатление прави една по-различна сергия, на която, освен мартенички, се продават и ръчно изработени кукли и сувенири с традиционни мотиви, шарки, шевици и бродерии. Изработва ги една дама, която не за първи път продава тези красиви произведения на изкуството, който впечатляват не само с външния си вид, но и с големината си, която стига до метър.
„Имах поръчки в началото и започнах малко по малко да ги изработвам. Трябва въображение и майсторлък. Хората ги харесват и ги купуват най- вече за подарък или за украса на заведения, магазини и по-големи помещения. Изработването на една голяма кукла отнема няколко дни, а изработката на мартеничките започвам още от лятото, да са готови за следващата година“ – споделя майсторката на тези уникални сувенири.
По думите й, все още няма търсене на мартенички и сувенири, защото има време до 1 март, но „хората нямат и пари“, споделя още жената. На подобно мнение са и останалите търговци, които вече предлагат мартенички на централната улица в Благоевград.
„Няма много търсене досега, средна работа, но се надяваме да има повече купувачи през следващите дни. Имам нови варианти на мартенички, най-вече при детските, които са тип играчки, макар и в същата тема, но в друг вариант - футболисти, кукли, животни и други. Най-много се търсят мартеничките за ръка, има и такива с надписи с имена“ – коментира продавачка на мартенички.
Според друга дама, която не само продава, но и изработва мартенички, все по-търсени са така наречените арт-мартенички, изработени от истинска вълна.
„Те са малко по-груби, не всички ги харесват, но има търсене, защото са автентични. Нови модели са мартеничките с имитация на бродерия“ – сподели още жената, която продава и готови, и лично изработени от нея мартенички.
Повечето жители на Благоевград, с които разговаряхме споделиха, че предпочитат автентичните мартенички за ръка или за ревер.
„Предпочитам да ги купувам от хора, които сами ги изработват, защото това е труд, който трябва да се уважава“ – коментира дама от Благоевград.
Нейна приятелка сподели, че обича да подарява не само мартенички, но и сувенири на своите близки, както и да поставя такива у дома.
„Най е хубаво да ги подариш на някого с пожелания за здраве, късмет и много любов. Те и затова се връзват тези мартенички, най-вече за здраве. Да сме бели, червени, румени и засмени“ – споделиха още жители на Благоевград.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:
2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..
Eла, да влезем заедно в дъхавата кухня на баба Вяра! Ще седнем на дървените столове с меки възглавнички и заедно с баба Вяра и внучката й Верчето, ще се насладим на поредната интересна история, която някоя от гостенките им разказва. Ще опитаме от червеното винце и печените орехи и със сигурност ще научим някоя позабравена рецепта. А независимо..
С вкусна питка и мед посрещнахме тази сутрин празника на пчеларите в студио 2 на Радио Благоевград . Този подарък направи за екипа ни Ралица Петкова, потомствен пчелар от Благоевград, която беше наш гост по повод деня, в който почитаме свети Великомъченик Харалампий, покровител на пчеларите и на меда. Тя припомни, че празникът на..
В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..