„Покажи, че си грамотен, пиши на кирилица“ е поредната инициатива, която организираха младите планинари от Петрич. В Деня на майчиния език, 21 февруари, децата и техните ръководители от Клуб „Млад планинар“ – Петрич, подредиха постерна изложба във вагона на влака по направление Петрич – Кулата. Инициативата се организира за втора поредна година, съвместно с БДЖ и показва отношението на младите хора към майчиния език, а посланието е, да уважаваме и пазим майчиния си език.
„Първоначално, идеята бе изложбата да бъде пътуваща, за да стигне до повече институции, които посещават младите хора, които обаче, вече забравят да пишат на кирилица и ползват тази, така наречена, нестандартна „шльокавица“. Пишат с латински букви и така грамотността, за съжаление, всички установяваме, че намалява. Забравят да пишат правилно. 80 % от младите хора, изписват имената си в социалните мрежи с латинските букви, твърдейки, че така по-лесно намират приятели, които са извън границите на нашата родина. Направихме експеримент с нашите деца, всички от Клуба смениха имената си с българските букви и ги изписаха на кирилица. Оказа се, че откриването на техни приятели, които не са българи, не беше трудно“ – обясни за Радио Благоевград Гергана Сандъкчиева, ръководител на Клуб „Млад планинар“ – Петрич.
Тя обърна внимание и на факта, че в разговорния език на младите хора, все по-често се използват чуждици, като „шервам“, вместо споделям, „лайквам“, вместо харесвам.
„За съжаление, първата дума, която изниква в съзнанието на младите хора, не е българската, което е притеснително. Затова решихме да поставим повече постери в изложбата, която обиколи почти цялата област – училища, музеи, институции“ – съобщи още Гергана Сандъкчиева.
Идеята на пътуващата изложба е повече хора, не само млади, да проявят интерес както към изложбата, така и към пътуването с влак, което да се превърне в приключение.
„Нещото, което искахме да обърнем внимание на нашите деца тази година е, че много от децата вече са по-големи и общуват със свои връстници, които не са българи, но живеят в България, да им прочетат част от книга или произведение на български език, да разговарят в семейството си на друг език, просто да им дадат възможност, в този ден, да говорят на майчиния си език. Така, искаме да покажем едно уважение към културата и наследството на всеки един народ“ – разказа още ръководителят на Клуб „Млад планинар“ - Петрич.
Инициативата има и друг ефект за младите планинари от Петрич, тъй като много от децата не разбират част от думите в българските народни приказки или в историческите книги, обяснението на всяка непозната дума, прави четивото интересно и разбираемо.
„Често, ние самите не осъзнаваме, че допускаме грешка като започваме да говорим на езика на нашите деца, за да бъдем по-близо до тях. И всъщност, така губим всички“ – категорична е Гергана Сандъкчиева.
Цялото интервю на Биляна Славчева с Гергана Сандъкчиева можете да чуете в звуковия файл:
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..