„Най-важното е, че от депозитната система няма губещи, всички ще спечелим. Защото сега тези бутилки влизат в така наречена токсична икономика, „изтичат“ от домовете ни в реки, дерета, изгарят се в ТЕЦ-ове или се заравят в сметища. Вместо това, нека върнем тези бутилки в икономиката като чист материал за рециклиране или повторно ползване“, призова слушателите на Радио Благоевград Евгения Ташева, координатор „Нулеви отпадъци“ в екологичното сдружение „За Земята“. Тя подчерта големия интерес към проведената международна онлайн среща по въпросите на депозитните системи, организирана от екологичното сдружение. Един от основните изводи, споделени на събитието "Депозитната система: бутилки с бъдеще" е, че на повечето места с добър опит, системата се управлява от производителите. За съжаление България изостава от този процес, въпреки известните традиции и единичните примери за прилагане на депозитната система. Нещо повече в публикувания за обществено обсъждане Национален план за управление на отпадъците тя дори не е спомената. „Това е доста притеснително предвид и законовите цели, които имаме да покриваме като държава членка на ЕС, за обратно събиране и рециклиране на точно пластмасовите бутилки. Ние със сигурност ще пишем становище, с което предлагаме тази система да бъде част от националния план, ще го публикуване и всеки гражданин ще може да го подкрепи“, каза още Евгения Ташева.
„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен, комуникативен тип. И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..