TRIGAIDA е един от най-новите музикални проекти в малката, но пъстра българска електронна сцена. Фолктроника триото е сформирано от мулти-инструменталистът Георги Маринов (Хорхе), певицата Ася Пинчева и многоликият електронен продуцент Иван Шопов.
„ELATE”, дебютният дългосвирещ албум на проекта, смесва традиционен български фолклор със съвременна клубна музика. Той е щедро поръсен с вдъхновения от други жанрове, сред които джаз, уърлд мюзик и неокласика. TRIGAIDA дължат това и на невероятните гост-музиканти, които са поканили също да се разпишат в албума. Обложката на „ELATE” е базирана на маслено платно на българския графити пионер Nasimo.
Първият сингъл „Слънцето трепти“ вече звучи по радиостанциите в САЩ. Той излезе заедно с ремикс от Кармен Ризо, два пъти номиниран за „Грами“ електронен уърлд мюзик продуцент, който е работил с артисти като Coldplay, Рюичи Сакамото, Пол Окънфолд и много други. Обложката на сингъла е илюстрация нарисувана от Иван Шопов.
Членовете на TRIGAIDA едва ли имат нужда от представяне в България. Иван Шопов е един от артистите, които обръщат с главата надолу европейския дръменбейс, но неговият почерк присъства и в редица албуми, които търсят диалога между фолклора и съвременната музика. Партньорите му Георги Маринов (гайда и диджериду) и Ася Пинчева са добре познати на меломаните от супер-групата Оратница, формация която също изследва фюжъна между българския фолклор и клубния звук.
Талантливото трио не е само в музикалното пътешествие, наречено „ELATE”. Тяхната музика приветства огромно разнообразие от световно-известни гост музиканти, които допълнително нюансират звученето на албума. Това са: Теодосий Спасов (кавал), Димитър Бодуров (пиано), Акира Ушида (клавикорд, саксофон), Максим Анокин (електроника), Бурак Малчок (ней), Асен Вапцаров (китара, струнен аранжимент), Мария Димитрова (бек вокали), Нейко Бодуров (тромпет), Тайфун Атеш (перкусии) и Гюлдесте Мамац (цикулка).
За обложката на албума “ELATE” TRIGAIDA се обръщат към Nasimo. Активен от 90-те години насам, той е смятан за един от най-значимите графити артисти на Балканите и в Европа. Nasimo често работи с Иван Шопов, а в настоящите му произведения срещаме едновременно любовта му към стенописа, графитите и живописта.
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..