Правителството уважи всички искания за ремонт, укрепване, възстановяване и реставрация на храмове в Кюстендилска духовна околия, които не са ремонтирани от дълги години.
Най-нуждаещ се е храмът "Успение Богородично", който се намира в Кюстендил. Храмът датира от 1816 година, в момента е подпрян с железни подпори, сумата за него е най-голяма – 1 036 552 лв. "Това е храм, съхраняващ духовната история на региона. Тук са служили бележити български духовници. Тук е погребан първият избран за български екзарх Митрополит Иларион Ловчански и Кюстендилски" – каза в предаването "Днес" архимандрит Исаак – архиерейски наместник на Кюстендилска духовна околия в Софийска епархия.
Поради недостиг на финанси за ремонт, недействащ е храмът "Свети Мина", намиращ се в град Кюстендил. За този храм за отпуснати 311 332 лв. и след ремонта той отново ще посреща богомолци.
Основен ремонт ще се направи и на храма храм „Св. Димитър“, за което са предвидени 535 903 лв.
Благодарение на отпуснатите средства ще бъде довършен храмът в село Невестино „Св. Петка“, който се строи от 20 години. Благодарение на финансовата помощ от 195 689 лв. жителите на селото ще имат молитвен дом.
С 562 504 лв. ще бъде ремонтиран и манастирът „Свети Лука“ край село Граница.
Всичките тези храмове ще бъдат основно ремонтирани – вътрешно и външно, за да могат да бъдат оставени на бъдещите поколения в благолепен вид като едно поддържано и съхранено наследство" – каза архимандрит Исаак и определи новината за финансовата помощ като "Празник на празниците и като един Великден за Кюстендилска духовна околия".
Архимандрит Исаак можете да чуете в звуковия файл – >
Eла, да влезем заедно в дъхавата кухня на баба Вяра! Ще седнем на дървените столове с меки възглавнички и заедно с баба Вяра и внучката й Верчето, ще се насладим на поредната интересна история, която някоя от гостенките им разказва. Ще опитаме от червеното винце и печените орехи и със сигурност ще научим някоя позабравена рецепта. А независимо..
С вкусна питка и мед посрещнахме тази сутрин празника на пчеларите в студио 2 на Радио Благоевград . Този подарък направи за екипа ни Ралица Петкова, потомствен пчелар от Благоевград, която беше наш гост по повод деня, в който почитаме свети Великомъченик Харалампий, покровител на пчеларите и на меда. Тя припомни, че празникът на..
В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..