За българския дух няма граници, така е било в миналото, така е и днес, и доказателство за това можем да открием в две родолюбиви инициативи, чийто автор е един млад човек, посветил се на каузата за обединението на всички българи по света. Той се казва Виктор Стоянов, мечтата му е българите по света да носят в сърцата и в умовете си българската култура, идентичност и език, да ги отстояват, защото те са уникални.
Това е и една от причините Виктор Стоянов да инициира първата си родолюбива Кампания „Изпрати българска книга в Македония“, която стартира преди около три месеца и набира все по-голяма популярност.
„Идеята на инициативата е да се обединим като българи, да събираме книги, да даряваме книги и да ги изпращаме в Македония до конкретни хора. Това е много важно“ – коментира за Радио Благоевград Виктор Стоянов, който получава десетки обаждания на ден от хора, които искат да даряват книги. Те са достигнали вече до над 400 са българите, живеещи в Северна Македония, или хора, които имат пробългарски чувства и обичат България. Тези хора вече са получили по 5-10 български книги, подарък от българския народ.
„Всичко това има огромно значение за нашето културно влияние в Македония, защото до момента не сме правили достатъчно и като държава за българите там, и за хората, които имат добри чувства към нас. Познавам около 1 200 човека в Македония лично, ходя често там от около 5 години и проучвам социокултурния въпрос – какви са настроенията, какво още можем да направим. Инициативата ще продължи още дълго, тъй като идеята е да достигнем до поне 50 – 100 хиляди души, да им занесем български книги и буквално да залеем Македония с качествени български книги през следващите години. Важен е фактът, че в Македония нямат качествено книгоиздаване на книжовна норма и всичко това ощетява македонското общество“ – категоричен е Виктор Стоянов.
Той обяви, че предстои създаването на Фондация „Македония“, която ще разшири дейността на инициативите. Вече са събрани и необходимите средства за издаване на фототипно издание на сборника „Български народни песни“ от братя Миладинови. Идеята е да бъдат отпечатани 1000 бройки, които да достигнат до толкова хора в Македония.
Подробностите за инициативата „Изпрати българска книга в Македония“ можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов:
Виктор Стоянов е автор и на друго родолюбива инициатива – „ Да върнем костите на Цар Самуил“.
„Костите на Самуил трябва да бъдат в България, по възможност в красив саркофаг, тъй като те трябва да бъдат един от нашите устои като нация и култура. Цар Самуил е един от най-великите български владетели, той е държавен ръководител и човек, който е дал целия си живот за съхранението на българската държавност, която Аспарух е създал. Тоест, тук имаме пълна приемственост през вековете и ние трябва да приберем българския владетел в България, за да бъде обект на патриотично възпитание у подрастващите, за да бъде обект на поклонение и не на последно място, за да функционира, един добре организиран, исторически туризъм“ – коментира още Виктор Стоянов.
В момента, мощите на цар Самуил се съхраняват в Музея за гръцка история и култура в Солун, но не са изложени. Продължават преговорите между България и Гърция, все още няма разбирателство по въпроса. Гърция поставя условието, България да ѝ върне стари византийски ръкописи.
„Според мен, ние не трябва да връщаме тези стари византийски ръкописи, защото те са наистина много ценни. Но не са само ръкописите обект на дипломация, ние притежаваме и други исторически ценности, така че това е въпрос на дипломация в близко бъдеще. Има една идея, която се обсъжда между България и Гърция, а именно, костите на Цар Самуил да се изложат временно в София за месец – два, като гостуваща изложба и това ще бъде като първа стъпка в правилната посока“ – уточни Виктор Стоянов.
Подробности за инициативата „Да върнем костите на Цар Самуил“ можете да чуете във втората част на интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов:
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..