За българския дух няма граници, така е било в миналото, така е и днес, и доказателство за това можем да открием в две родолюбиви инициативи, чийто автор е един млад човек, посветил се на каузата за обединението на всички българи по света. Той се казва Виктор Стоянов, мечтата му е българите по света да носят в сърцата и в умовете си българската култура, идентичност и език, да ги отстояват, защото те са уникални.
Това е и една от причините Виктор Стоянов да инициира първата си родолюбива Кампания „Изпрати българска книга в Македония“, която стартира преди около три месеца и набира все по-голяма популярност.
„Идеята на инициативата е да се обединим като българи, да събираме книги, да даряваме книги и да ги изпращаме в Македония до конкретни хора. Това е много важно“ – коментира за Радио Благоевград Виктор Стоянов, който получава десетки обаждания на ден от хора, които искат да даряват книги. Те са достигнали вече до над 400 са българите, живеещи в Северна Македония, или хора, които имат пробългарски чувства и обичат България. Тези хора вече са получили по 5-10 български книги, подарък от българския народ.
„Всичко това има огромно значение за нашето културно влияние в Македония, защото до момента не сме правили достатъчно и като държава за българите там, и за хората, които имат добри чувства към нас. Познавам около 1 200 човека в Македония лично, ходя често там от около 5 години и проучвам социокултурния въпрос – какви са настроенията, какво още можем да направим. Инициативата ще продължи още дълго, тъй като идеята е да достигнем до поне 50 – 100 хиляди души, да им занесем български книги и буквално да залеем Македония с качествени български книги през следващите години. Важен е фактът, че в Македония нямат качествено книгоиздаване на книжовна норма и всичко това ощетява македонското общество“ – категоричен е Виктор Стоянов.
Той обяви, че предстои създаването на Фондация „Македония“, която ще разшири дейността на инициативите. Вече са събрани и необходимите средства за издаване на фототипно издание на сборника „Български народни песни“ от братя Миладинови. Идеята е да бъдат отпечатани 1000 бройки, които да достигнат до толкова хора в Македония.
Подробностите за инициативата „Изпрати българска книга в Македония“ можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов:
Виктор Стоянов е автор и на друго родолюбива инициатива – „ Да върнем костите на Цар Самуил“.
„Костите на Самуил трябва да бъдат в България, по възможност в красив саркофаг, тъй като те трябва да бъдат един от нашите устои като нация и култура. Цар Самуил е един от най-великите български владетели, той е държавен ръководител и човек, който е дал целия си живот за съхранението на българската държавност, която Аспарух е създал. Тоест, тук имаме пълна приемственост през вековете и ние трябва да приберем българския владетел в България, за да бъде обект на патриотично възпитание у подрастващите, за да бъде обект на поклонение и не на последно място, за да функционира, един добре организиран, исторически туризъм“ – коментира още Виктор Стоянов.
В момента, мощите на цар Самуил се съхраняват в Музея за гръцка история и култура в Солун, но не са изложени. Продължават преговорите между България и Гърция, все още няма разбирателство по въпроса. Гърция поставя условието, България да ѝ върне стари византийски ръкописи.
„Според мен, ние не трябва да връщаме тези стари византийски ръкописи, защото те са наистина много ценни. Но не са само ръкописите обект на дипломация, ние притежаваме и други исторически ценности, така че това е въпрос на дипломация в близко бъдеще. Има една идея, която се обсъжда между България и Гърция, а именно, костите на Цар Самуил да се изложат временно в София за месец – два, като гостуваща изложба и това ще бъде като първа стъпка в правилната посока“ – уточни Виктор Стоянов.
Подробности за инициативата „Да върнем костите на Цар Самуил“ можете да чуете във втората част на интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов:
В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..