Именно позоваването на законовите изисквания даде възможност на екологичната организация „Грийнпийс – България" да станат известни данни от изследване на околната среда в района на ТЕЦ „Бобов дол“. Това показват заключенията в доклада „Мръсното завещание на въглищата“, публикуван от организацията.
Заключенията са, че отпадните потоци от ТЕЦ „Бобов дол“ и свързаното с централата черно езеро оказват сериозно влияние върху качеството на водите и утаечните слоеве на река Разметаница. В рамките на проучването са открити доказателства за изхвърляне на значителни количества пепел в реката от централата и нейното черно езеро на 21 май 2019 г. Екологичното състояние на реката за периода 2017 – 2019 г. е оценено с най-ниския възможен клас – „много лошо“ съгласно европейските разпоредби, България има задължение да подобри състоянието на компрометирани водни басейни на територията си.
Разметаница е приток на река Джерман, която се влива в Струма, а оттам потоците стигат до Бяло море. Така замърсяването засяга не само областта около ТЕЦ „Бобов дол“, а и преминава границите на България. За проучването са били взети проби от речни води и седименти (утайки) в района около централата и депото за съхранение на отпадъците от дейността ѝ – „Каменик“.
Докладът включва и тримесечно наблюдение на замърсяването на въздуха, проведено в Големо село, както и предишно дългосрочно измерване на токсичните газове азотен диоксид и серен диоксид, проведено от „Грийнпийс“ – България. Включени са данните и от официален мониторинг, осъществен от Изпълнителната агенция по околна среда , резултатите от който са получени по процедура за достъп до информация. Анализите на замърсяването на водите и въздуха са направени в лабораторията на „Грийнпийс“ в университета в Екситър, Обединеното кралство.
От разговора на Иван Лазов с Десислава Микова – координатор на кампанията „Климат и енергия“ в „Грийнпийс – България“ става ясно каква е същината на проблема.
Два дни гимназисти от Югозападна България мерят сили и демонстрират своите теоретични знания и практически умения по автомобилизъм. Форумът започна с техническа конференция, участниците решаваха тест по безопасност на движението по пътищата и задачи по автомонтьорство, а този следобед започна и най-атрактивната част от състезанието – майсторско..
Фондация „Възраждане на Българските села“ организира детски конкурс на тема „Историята на моето село“. Ето и изискванията към участниците: - Направи видео от 2 минути с телефон и спечели лаптоп. - В конкурса могат да участват читалища на села със собствен профил във Фейсбук, като се включват в конкурса с пост „Ще участвам.“ - Всеки..
Вече повече от година COVID-19 се разпространява бързо из целия свят. Правителствата наложиха мерки, които целяха ограничение на разпространението на вируса, като затваряне на училищата, карантини, домашна изолация и други. Всяко от ограниченията се отразява на децата или на домакинството, в което те живеят. Тези обстоятелства са извън..
С „Първа копка“ днес започнаха строителните дейности по изграждането на нова модерна анаеробна инсталация за преработка на биоразградими отпадъци . Инсталацията ще се изгради в землището на благоевградското село Българчево, а биоразградимите отпадъци ще се събират от общините Благоевград, Рила, Кочеринова, Симитли и Бобошево. „Изграждането на..
В дербито о 27-я кръг на Втора футболна лига лидерът в таблицата „Пирин“(Благоевград) успя да се добере до точка при гостуването си на „Миньор“(Перник). Домакините поведоха още в 7-та минута с гол от дузпа на Борис Галчев. Дузпата бе отсъдена за нарушение на Исуф срещу Слишков в наказателното поле. В 86-та минута от пряк свободен удар..
През пролетта освен свежи цветя, и затопляне на времето се появяват и кърлежите , които са потенциален преносител на множество болести, представляващи опасност за здравето и живота на хората . Това беше темата на месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“ в ефира на БНР-Радио Благоевград. „Самото..
Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие” отпуска до 1 000 000 лв. помощ de minimis, за компенсиране на част от разходите за транспорт, логистика и реализация на месо от дребни преживни животни в търговската мрежа през 2021 г. С подпомагането се дава възможност, по време на Великден и Гергьовден, животновъдите да реализират по-голяма част от..