„За всяка грешка има и прошка“, казва една българска поговорка. Ако ни е трудно да признаваме грешките си и да даваме прошка през нормалното си ежедневие, то традиционният календар е предвидил една седмица в годината, в която да помислим и за това.
„Тази седмица започна от вчера и се нарича Неделя Месопустна. Тя е подготвителна към Великия пост, който е 40 дни, и всеки православен християнин трябва да се отнесе с необходимото уважения към нея. Спира се храненето с месо и тази седмица се извършва опрощение. Нашите кръстници, кумове, всички близки, към които мислим, че имаме някакви грехове, трябва да намерим сила в себе си да поискаме прошка. А от другата страна, ако вярата е истинска, те трябва да ни дадат прошка. Не може православен християнин когато му искат прошка, той да не я дава. Защото ще дойде ден, в който всички ще бъдем съдени“ – коментира свещеник Николай Иванов от Черквата „Въведение Богородично“ в Благоевград.
Той припомни, че са четири основните категории престъпления, за които ще ни бъде търсена отговорност от Всевишния. Свещеник Николай сподели още, че има хора, които идват в храма, изповядват се и търсят опрощение за греховете си, след което се причестяват.
В неделя на Сирница, когато е кулминацията на празника, от 17 ч. в благоевградския централен храм се отслужва специален ритуал, който се казва „Опрощение“.
„Събират се всички свещеници, служителите в храма и миряните, които искат и си дават прошка взаимно. Много е вълнуващо и пречистващо“ – сподели служителка в черквата.
По-възрастните жители на Благоевград споделиха, че най-често търсят прошка от близките си.
„Трябва да искаме и да търсим прошка, за да се освободим от някаква тежест. Човек се освобождава, когато дава прошка, трябва да сме винаги готови да поискаме и да дадем прошка“ – категорична е жителка на Благоевград.
„Аз пък ще Ви кажа, че най-голямото богатство е прошката. Човек, макар и да е прав, когато прости е богат“ – коментира друга дама от Благоевград.
Младежи от Благоевград признаха, че са чували за този празник, но не са съвсем запознати с традицията да се иска и да се дава прошка. Те споделиха, че най-често искат прошка от бабите и дядовците си, от родителите и приятелите. Склонни са и да прощават, защото никой не е безгрешен в днешно време.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..