Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За смисъла на прошката – поискана и дадена

„За всяка грешка има и прошка“, казва една българска поговорка. Ако ни е трудно да признаваме грешките си и да даваме прошка през нормалното си ежедневие, то традиционният календар е предвидил една седмица в годината, в която да помислим и за това.

„Тази седмица започна от вчера и се нарича Неделя Месопустна. Тя е подготвителна към Великия пост, който е 40 дни, и всеки православен християнин трябва да се отнесе с необходимото уважения към нея. Спира се храненето с месо и тази седмица се извършва опрощение. Нашите кръстници, кумове, всички близки, към които мислим, че имаме някакви грехове, трябва да намерим сила в себе си да поискаме прошка. А от другата страна, ако вярата е истинска, те трябва да ни дадат прошка. Не може православен християнин когато му искат прошка, той да не я дава. Защото ще дойде ден, в който всички ще бъдем съдени“ – коментира свещеник Николай Иванов от Черквата „Въведение Богородично“ в Благоевград.

Той припомни, че са четири основните категории престъпления, за които ще ни бъде търсена отговорност от Всевишния. Свещеник Николай сподели още, че има хора, които идват в храма, изповядват се и търсят опрощение за греховете си, след което се причестяват.

В неделя на Сирница, когато е кулминацията на празника, от 17 ч. в благоевградския централен храм се отслужва специален ритуал, който се казва „Опрощение“.

„Събират се всички свещеници, служителите в храма и миряните, които искат и си дават прошка взаимно. Много е вълнуващо и пречистващо“ – сподели служителка в черквата.

По-възрастните жители на Благоевград споделиха, че най-често търсят прошка от близките си.

„Трябва да искаме и да търсим прошка, за да се освободим от някаква тежест. Човек се освобождава, когато дава прошка, трябва да сме винаги готови да поискаме и да дадем прошка“ – категорична е жителка на Благоевград.

„Аз пък ще Ви кажа, че най-голямото богатство е прошката. Човек, макар и да е прав, когато прости е богат“ – коментира друга дама от Благоевград.

Младежи от Благоевград признаха, че са чували за този празник, но не са съвсем запознати с традицията да се иска и да се дава прошка. Те споделиха, че най-често искат прошка от бабите и дядовците си, от родителите и приятелите. Склонни са и да прощават, защото никой не е безгрешен в днешно време.

Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

БГ туризъм: През огромни дупки до красива екопътека

За всички, търсещи прохладата и свежестта на планината през лятото или красотата на природата през всеки сезон, екопътека "Бели Искър" доста приятно ще ви изненада, разхлади и освежи и то за цял ден. Ако сте се насочили към района на Самоков, Говедарци и село Бели Искър, това е добра опция за лека и приятна разходка с възможности за пикник...

публикувано на 25.08.24 в 10:27

Доброто и гражданската инициативност трябва да се възпитават

Колко сме активни като гражданско общество днес? Възпитават ли се децата в доброволчество и инициативност и как учителите участват в тяхното формиране? Това са въпросите, които преподавателите Даниела Миланова и Василка Тасева, част от Сдружение "Заедно за успех" и инициатори на редица активности, инициативи и кампании в община Кочериново, включващи и..

публикувано на 24.08.24 в 10:37
Снимка: Диана Димитрова

Благоевград през погледа на туриста

Диана Димитрова е родом от Шумен, но живее със семейството си в Добрич. Преди да станат родители, тя и съпругът й не спират да пътуват и да опознават различни кътчета от страната ни. След появата на децата, си обещават, че тази жажда към нови знания, приключения и емоции няма да спре и както в българската класика "С деца на море", семейството е в пълен..

публикувано на 24.08.24 в 09:41

Напрежение и отлагания: Конституционни дилеми пред новото правителство

Изпращаме една бурна и динамична седмица, с редица върешнополитически събития, които коментирахме в обзорното издание на предаването "Събуди деня". Седмицата започна с отказа на президента да подпише указ за назначаването на нов служебен кабинет, мотивиран от решението на премиера Горица Кожарева да запази вътрешния министър Калин Стоянов на поста му...

публикувано на 23.08.24 в 11:21

Общински съветници в Благоевград влязоха в спор заради предложението за увеличение на заплатите

На фона на бурната вътрешнополитическа обстановка в страната, един сюжет, свързан с местната власт, привлече вниманието на обществеността в Благоевград. Дали да бъдат увеличени заплатите на общинските съветници в града? В началото на седмицата две общински съветнички – Антония Сивикова и Ваня Кромбоа – публично се разграничиха от предложението за..

публикувано на 23.08.24 в 10:54

"Кюстендил има сърце" с нова кауза: Закупуване на линейка за областната болница

Сдружение „Кюстендил има сърце“ навърши една година от учредяването си. Най-сладката и най-трудната година за неговите създатели, които поставиха началото на ред инициативи. Сега им предстои най-мащабната такава – събиране на средства за оборудвана линейка, която да обслужва нуждите на областната болница в Кюстендил. Оказва се, че тя не разполага със..

публикувано на 22.08.24 в 12:26
Петър Славов

Петър Славов за Конституционните промени и текущата политическа ситуация

Петър Славов, юрист и бивш депутат, изрази мнението си в предаването “Събуди деня”, относно последиците от промените в Конституцията и текущата политическа ситуация в България. Той коментира решението на президента Румен Радев да не подпише указ за назначаване на служебното правителство, предложено от Горица Кожарева.  Според Славов, президентът е..

публикувано на 21.08.24 в 11:48