Една от най-активните неправителствени организации в Югозападна България е сдружението „Ние жените“. Създадена точно преди тридесет години от дами с различни професии и бизнеси, но отдадени на каузата за по-добър, красив и осмислен живот.
В началото, преди 30 години, те са шепа жени от приятелски семейства. Постепенно приобщават дами от бизнеса, лекарки, писателки, художнички, жени на науката, спортистки. Като майки и като човеци отварят вратите на дома за сирачета, взимат ги за уикендите, помагат им да развият таланта си, обличат ги за бала, намират им работа, осигуряват им стипендии за университета. В основата на това е Евгения Йорданова, дългогодишен директор на Дома за сираци и творец, описал чудото живот в осем книги. Не само в сдружението, а в целия регион я наричат благоевградската Майка Тереза. Имат зад гърба си десетки каузи и благотворителни инициативи.
Активността на Сдружение „Ние жените“ не се ограничава в една област. Ангажирани са в социалната сфера, в изкуството, съхранението на традициите, опазването на културното наследство, тяхната зелена инициатива „сливи за смет“ се превръща в национална. Правят известно едно непознато селце в региона Скребатно, много преди ние да разберем за него покрай изгорялото му читалище. Благодарение на тях се опази и ремонтира църквата "Света Петка", въпреки че останалите в селото християни са 15-тина.
Едно затрогващо послание към поколението на децата и внуците им стои на централно място в сайта на сдружение „Ние жените“. Част от него звучи така: "Ние, жените с вече посребрени коси, сме последното поколение, което слушаше и се отнасяше с респект към родителите си, и сме първото поколение, което се вслушва в децата си."
В Международния ден на жените Кети Тренчева ни среща с председателката на сдружението Здравка Чимева:
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..
Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“. С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения...