Екологичното възпитание става все по-важно и необходимо за подрастващите, които ще живеят в 21-и век, в условията на климатични промени. Световната пандемия пък изправя пред сериозни предизвикателства българското образование. В тази посока е необходимо да се положат усилия за приобщаването и възпитанието на всяко дете.
В контекста на предстоящия Световен ден на потребителите (15-ти март), и мотото на кампанията „Потребители за по-чиста околна среда“, се опитахме да разберем как извънкласните форми на обучение допринасят за формирането на екологична култура сред подрастващите.
Променящото се общество, новите технологии и предизвикателства пред образованието, определят и промяната в подхода на извънучилищните центрове. Там попада и звеното за кариерно ориентиране към благоевградския Център за личностно и творческо развитие на децата (ЦЛТРД).
Екологичното възпитание е неразривна част от широкообхватния процес на обучение, казва ръководителят на звеното, д-р Александра Ковачева.
Необходими са комплексни усилия в посока училище – семейство, защото осъзнаването при децата е сложен процес. Натрупването на навици и изграждането на умения е дългосрочна перспектива. Това е становището на експерта в центъра, Надя Зехирева.
Провокациите на този технологичен век, извънредната пандемична обстановка, изолацията, са само част от системата, която би трябвало да е гъвкава и динамична, подчертава д-р Ковачева.
Доколко обаче сме добронамерени в действията си към заобикалящата ни среда; имаме ли изградената екологична култура като общество, за да предадем натрупванията на следващите поколения – отговорите са по-скоро отрицателни.
Първият месечен финалист на конкурса за късометражно кино „Екранът е ваш“ е анимационният филм „Любовта, без която не можем“. Режисьор на лентата е доц. Господин Неделчев, д-р по кинознание, изкуства и телевизия. Филмът е създаден през 2022 г., участвал и печелил награди в различни конкурси. „Посланието на филма е да бъдем човеци, да..
Доброволческата инициатива „Не си сам” е обединена около идеята да помага на възрастни и крайно нуждаещи се хора в община Перник и селата от областта. Целта им е да направят празничните им дни по светли и радостни. И тази година те с помощта на съмишленици и добри хора, успяха да съберат достатъчно хранителни продукти, с които да зарадват близо..
„ Сегашните отношенията между България и Северна Македония са близо до точката на замръзване и северномакедонската страна има цялата вина за това, тъй като пое задължения пред ЕС, но не ги изпълнява “. Това заяви за Радио Благоевград евродепутатът Ивайло Вълчев, който е „докладчик в сянка“ от групата на Европейските консерватори и реформисти..
Много хора имат илюзията, че вече са проведени някакви разговори между Доналд Тръмп и Русия и че сега той само трябва да дойде на власт, за да бъдат приведени в действия. Това не е така. Не че на Тръмп не му се иска да проведе тези преговори предварително, но има доста горчив опит от това, което се опита да направи предния път преди да спечели, когато..
„ Първата ми и най-важна задача, когато встъпих в длъжността и. д. председател на СЕМ беше да направя множество срещи с регионални журналисти. Бях в Габрово, Стара Загора, видях се с колеги от цялата страна “, сподели в интервю за Радио Благоевград д-р Симона Велева, и.д. председател на Съвета за електронни медии. Тя подчерта, че „..
В забързаното ни ежедневие традиционните занаяти често остават на заден план, но за много хора те са източник на вдъхновение, спокойствие и връзка с корените. В Благоевград една инициатива си поставя за цел да възроди и съхрани изкуството на плетенето, като обедини всички, които носят тази нишка в сърцето си. Александрина Пандурска, позната с..
След проведените вчера първи консултации при президента Румен Радев, политологът Георги Киряков коментира в интервю за Радио Благоевград, че шансовете за съставяне на редовно правителство остават ниски на база досегашните политически заявки. Въпреки това, според него, общественото недоволство от поредните предсрочни избори и натискът за стабилно..