За поредна година, тютюнопроизводители настояват за удължаване на срока за вписване в Националния регистър на тютюнопроизводителите с един месец. Към момента той е до края на март. Припомняме, че от 2016 г. насам, всички стопани, които отглеждат тютюн, трябва да се регистрират като тютюнопроизводители. В момента тече регистрацията за 2021 г.
„Удължаването на срока до до края на месец април се налага, за да се даде възможност на всички земеделски производители, които възнамеряват да се занимават с тютюнопроизводство през този стопански цикъл, да набавят необходимия набор от документи, които им трябва за да се впишат в Регистъра“ – коментира за Радио Благоевград Цветан Филев, председател на НАТ-2010 и президент Европейската междубраншова организация на тютюнопроизводителите и тютюнопреработвателите – ELTI.
Той обясни, че необходимите документи са: предварително сключен договор за 2021 г. с търговски оператор, както и правно основание, доказващо ползването на земеделската площ за разсаждане с тютюна за тази година. Ако, земеделският производител е отглеждал тютюн миналата година, той трябва да представи или приемателно – предавателен протокол, или фактура, която да доказва количествата, които той е произвел през предходния стопански цикъл. Третият документ не се изисква за тютюнопроизводител, който е прескочил предходния стопански цикъл. Важно е да се знае, че всеки земеделски производител, който не се впише в Регистъра на тютюнопроизводителите, а се занимава с отглеждането на тютюн, го прави незаконно.
Цветан Филев обясни, че тютюнопроизводителите, които не са вписани в Регистъра не губят право да получават национално подпомагане по Схемата Преходна национално помощ за тютюн. Всеки, който е отглеждал тютюн в Референтния период – 2007, 2008 и 2009 г., и се занимава със земеделие, има право да участва по тази Схема.
„Вписването в Регистъра е важно за получаването на бъдещата Преходна национална помощ за тютюна, от 2023 до 2027 г., каквото е предложението на България пред Европейската комисия, като предложената засега Референтна година е 2018. И всеки, който не се е вписал в Регистъра във въпросната 2018 година, по една или друга причина, и няма производства, то няма как да бъде участник по тази Схема, говорим за бъдещо подпомагане до 2027г.“ – уточни Цветан Филев.
Припомняме, че от 15 март, г-н Филев встъпва официално в длъжността президент на Европейската междубраншова организация на тютюнопроизводителите и тютюнопреработвателите – ELTI.
„Престижът е преди всичко за България, защото Секторът ще бъде представляван от българин, защитаващ поминъка на българските тютюнопроизводителите, но и на техните европейски колеги. Най-важните бъдещи цели на ELTI са – осигуряването на достойни пазари за европейския тютюн, в това число и за българския, противопоставяне на рестрикциите, които се упражняват срещу Сектор „Тютюн“ на европейско и световно ниво. И нещо много важно, ако допуснем, както вече е въведено в Полша, да бъде наложен акциз върху суровия тютюн, на листа, това би било краят на тютюнопроизводството както в България, така и в целия Европейски съюз“ – уточни още Цветан Филев.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...
В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си..
2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата - сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..