Вече 20 години Паркът за танцуващи мечки край Белица е предпочитано място за разходка и отмора на много български и чужди туристи. Интересът към мечото селище не стихна дори в месеците на пандемия, когато бе отчетен повишен туристопоток.
„В момента паркът е затворен за посетителите до 1 април. Все още не е ясно дали заради усложняващата се епидемичната обстановка този срок няма да бъде променен“ – съобщи за Радио Благоевград Димитър Иванов, управител на мечото селище.
Той определи като много добра идеята на кмета на община Белица Радослав Ревански да изпрати благодарствено писмо до кинолегендата Бриджит Бардо, чиято фондация, заедно с „Четири лапи“, подпомага финансово съществуването на Парка от създаването му досега. В писмото се отправя и покана за гостуване на г-жа Бардо в община Белица в Парка за танцуващи мечки.
Димитър Иванов съобщи, че през всичките тези години ръководството на Парка работи успешно с общинското ръководство в Белица. Проектът за създаването на мечо селище е допринесъл много както за развитието на туризма в района, така и за популяризиране на дейността на Парка.
Много важно е какво ще се случва с мечото селище през следващите години. Една от идеите на ръководството на Парка е свързана с образованието на всички посетители. За тази цел ще бъде изграден „био път“ в гората около Парка за танцуващи мечки.
„Надявам се тази година за започнем неговото изграждане. Пътят ще бъде изграден в гората, където е самият парк. Там посетителите ще могат спокойно да се разхождат и да получават по интерактивен начин информация за дивата природа, за мечките, които няма как да пропуснем. И разкажем малко повече за това уникално място - както за растителния, така и за животинския свят. Идеята е да се запознаят най-малките, а и по-големите посетители с някой основни белези на животните, които, когато ходим в гората не ги виждаме, а те са там“, разказа Димитър Иванов.
Според него към момента не се обсъжда идеята паркът да бъде разширен, така че в него да бъдат отглеждани още мечки.
„Другата ни идея е да се насочим към така наречените „зелени паркове“ или с други думи паркове, които имат най-малко отрицателно въздействие върху околната среда. Затова вече сме направили сериозни инвестиции. Още от миналата година в парка имаме електрическо бъги, което не отделя никакви въглеродни емисии, а и е много тихо, за да не плаши мечките, посетителите и другите обитатели. Втората ни стъпка беше закупуването на хибридна кола. Правим в момента разчети как да намалим консумацията на ток, така че се стремим да стигнем до момент, в който да нямаме никакви въглеродни емисии. Намалили сме до минимум използването на пластмасови продукти, заменяме ги с екологични и рециклируеми изделия“, уточни още Димитър Иванов.
Той съобщи, че към момента има 6 спящи мечки, но поради променливото мартенско време, не е изключено някой от вече активните отново да се завърнат в бърлогите си.
Подробностите можете да чуете в разговора на Биляна Славчева с Димитър Иванов:
Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..
„Самота“ и „Огън от спомени“ са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание. От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо с пиано,..
Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”. През учебната 2024/2025 г . 1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..
От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..
Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..