Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повечето жители на Благоевград не са съгласни с въвеждане на еврото

Правителството предвижда България да замени лева с евро на 1 януари 2024 гГаранции, че членството ще се случи точно на тази дата, обаче няма. Обичайно въвеждането на еврото задължително включва широка информационна кампания сред населението в продължение на половин-една година, за да се попречи на спекулантите, които ще се опитат да се възползват да вдигнат цените ненужно, покрай замяната на валутите.

Според експертите, тъй като сме във валутен борд, ние “де факто” сме приели еврото. Или поне, почти всичките му недостатъци. Остава и то да ни приеме. Според жители на Благоевград, с които разговаряхме по темата, членството ни в Еврозоната ни носи определени позитиви, но и много негативи.

„Не, не го приемам. Не знам с тези пенсии какво ще стане. Пенсията ми е 300 лв., ако въведат еврото, ще стане 150 евро. После, като пазаруваме, мисля, че няма да стигнат. Нашето левче си е най-добре“ – категорична е пенсионерка от Благоевград.

Доста по-младата ѝ спътница, беше на същото мнение.

„Мисля, че няма да е на хубаво, защото няма да е 1 към 1 и доходите няма да ни стигат“.

„На всички досега се е отразило негативно. Германците се оплакаха първи. Всеки да си има национална валута, но от нас не зависи. Дори и да не намалят наполовина доходите, една трета да е, пак е малко“ – споделиха таксиметрови шофьори от Благоевград.


Макар и малко, има жители на Благоевград, които подкрепят въвеждането еврото в България. Основният им аргумент е, че все пак страната ни е член на Европейския съюз и е логично да сме с неговата валута.

„Освен това, ще се улеснят много неща – при пътувания на български и чужди туристи, при кредити, при търговски отношения, за развитието на туристическия бизнес. Да се надяваме, че и заплатите ще бъдат адекватни на цените в магазините. Европейски заплати, с европейски цени“ – коментира жителка на Благоевград, която подкрепя въвеждането на еврото в България.

Не толкова оптимистично са настроени представителите на дребния бизнес. Според служителка в бутик за дрехи в Благоевград, въвеждането на еврото ще се отрази по-скоро негативно на бизнеса.

„Зле ще ни се отрази, ако се вдигнат заплатите ще е ок. Ние зареждаме стока най-често от Гърция и Турция, която купуваме е в евро и ни е по-скъпо. След това и клиентът трябва да плаща в евро и на него ще му е скъпо. Цената идва нагоре, но каквото са решили, ние ще се съобразим“ – сподели продавачката в бутика.

Снимката е илюстративна

Младите хора са убедени, че е добре да се въведе еврото у нас, защото страната ни е член на Европейския съюз, но при определени условия.

„Мисля, че ще е по-добре да се въведе еврото, защото България ще бъде по-приобщена към Европейския съюз, но за средностатистическия българин няма да бъде много добра идея. Това ще има положително влияние за една развиваща се в бъдеще България и зависи от много фактори, не е само валутата. Не трябва да се гледа само от икономическа гледна точка, трябва да има и политически промени. Засега, не вярваме те да се случат. Валутата няма да те направи европеец, трябва и мисленето на хората да се промени“ – коментираха млади хора от Благоевград.

Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Димитрина Проданова и нейната "Книга антидепресант"

Димитрина Проданова племенница на алпиниста Христо Проданов, родена е в Карлово на 16 март 1973 година. Напуска родния си град в седми клас,за да учи в София, където и днес живее със семейството си. Споделя, че карловец никога не казва,че не е карловец, защото е израснала в сърцето на Стара планина, където според нея, духът се формира по по-различен..

публикувано на 04.10.24 в 16:10

Четвърта краеведска конференция подготвят в Благоевград

Четвърта краеведска конференция организират в Благоевград. Тя ще учи подрастващите на старите занаяти. Краеведи, етнографи, историци, изкуствоведи и библиотекари ще споделят опит и добри практики в областта на художествените занаяти, характерни както в миналото ни, така и в съвремието. „Целта ни е всички тези занаяти да обединим в сборник, който ще..

публикувано на 04.10.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Ипотечно кредитиране в България: Какви нови условия въведе БНБ?

От началото на седмицата влязоха в сила новите мерки, въведени от Българската народна банка (БНБ), с цел затягане на условията за жилищно кредитиране. Тези изменения са резултат от ускореното кредитиране в жилищния сегмент, което за август достигна най-високото ниво от 2000 г. насам. Съгласно новите ограничения, търговските банки вече не могат да..

публикувано на 04.10.24 в 11:24

„Бягане за животните“ 2024 – инициатива с кауза

По повод Световния ден на селскостопанските животни, който отбелязахме на 2-ри октомври и предстоящия на 4 октомври Световен ден за защита на животните, Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“ /КАЖИ/, организира „Бягане за животните!2024“.  Целта на събитието е да бъдат обединени усилията на всички любители на животните за..

публикувано на 03.10.24 в 14:43
Методи Байкушев

Измененията в ОУП ще сложат ред в застрояването на Благоевград

Работи се по изменение на Общия устройствен план на Благоевград. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии. Във финален етап сме на изграждане на визията, след това ще я представим и..

публикувано на 03.10.24 в 11:38

Тревожно! Повечето родители нямат емоционална връзка с децата си

Елена Терзийска е психолог, занимава се с детско-юношеска и училищна психологи, съветва и родители. За себе си споделя, че е посветена да оказва подкрепа на деца, които изпитват болка и проблеми в отношенията си, които искат да са по-удовлетворени, по-щастливи, уверени и целеустремени. Поводът да се обърнем към нея е Международният ден на..

публикувано на 03.10.24 в 09:26

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил. За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му. "Учениците..

публикувано на 02.10.24 в 14:53