Правителството предвижда България да замени лева с евро на 1 януари 2024 г. Гаранции, че членството ще се случи точно на тази дата, обаче няма. Обичайно въвеждането на еврото задължително включва широка информационна кампания сред населението в продължение на половин-една година, за да се попречи на спекулантите, които ще се опитат да се възползват да вдигнат цените ненужно, покрай замяната на валутите.
Според експертите, тъй като сме във валутен борд, ние “де факто” сме приели еврото. Или поне, почти всичките му недостатъци. Остава и то да ни приеме. Според жители на Благоевград, с които разговаряхме по темата, членството ни в Еврозоната ни носи определени позитиви, но и много негативи.
„Не, не го приемам. Не знам с тези пенсии какво ще стане. Пенсията ми е 300 лв., ако въведат еврото, ще стане 150 евро. После, като пазаруваме, мисля, че няма да стигнат. Нашето левче си е най-добре“ – категорична е пенсионерка от Благоевград.
Доста по-младата ѝ спътница, беше на същото мнение.
„Мисля, че няма да е на хубаво, защото няма да е 1 към 1 и доходите няма да ни стигат“.
„На всички досега се е отразило негативно. Германците се оплакаха първи. Всеки да си има национална валута, но от нас не зависи. Дори и да не намалят наполовина доходите, една трета да е, пак е малко“ – споделиха таксиметрови шофьори от Благоевград.
Макар и малко, има жители на Благоевград, които подкрепят въвеждането еврото в България. Основният им аргумент е, че все пак страната ни е член на Европейския съюз и е логично да сме с неговата валута.
„Освен това, ще се улеснят много неща – при пътувания на български и чужди туристи, при кредити, при търговски отношения, за развитието на туристическия бизнес. Да се надяваме, че и заплатите ще бъдат адекватни на цените в магазините. Европейски заплати, с европейски цени“ – коментира жителка на Благоевград, която подкрепя въвеждането на еврото в България.
Не толкова оптимистично са настроени представителите на дребния бизнес. Според служителка в бутик за дрехи в Благоевград, въвеждането на еврото ще се отрази по-скоро негативно на бизнеса.
„Зле ще ни се отрази, ако се вдигнат заплатите ще е ок. Ние зареждаме стока най-често от Гърция и Турция, която купуваме е в евро и ни е по-скъпо. След това и клиентът трябва да плаща в евро и на него ще му е скъпо. Цената идва нагоре, но каквото са решили, ние ще се съобразим“ – сподели продавачката в бутика.
Младите хора са убедени, че е добре да се въведе еврото у нас, защото страната ни е член на Европейския съюз, но при определени условия.
„Мисля, че ще е по-добре да се въведе еврото, защото България ще бъде по-приобщена към Европейския съюз, но за средностатистическия българин няма да бъде много добра идея. Това ще има положително влияние за една развиваща се в бъдеще България и зависи от много фактори, не е само валутата. Не трябва да се гледа само от икономическа гледна точка, трябва да има и политически промени. Засега, не вярваме те да се случат. Валутата няма да те направи европеец, трябва и мисленето на хората да се промени“ – коментираха млади хора от Благоевград.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..
Град Добринище и селата Места и Филипово ще имат по-модерно и по-икономично улично осветление. Проектът се изпълнява от община Банско. „Ще се подмени цялото улично осветление в град Добринище с модерни светодиоди и фотоволтаични лампи. В момента уличното осветление в нашия град е морално остаряло. Новите осветителни тела ще са по-икономични и площта,..
Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..
Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..
2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..