Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никола Масларски: Където и да се намираме по света трябва да пазим българския дух и корените си

Преди 21 години Никола Масларски от Разлог тръгва за Америка с идеята  да се запознае с нови култури, да види един по-различен живот  в Страната на неограничените възможности и да се върне. Но, както обикновено се случва, временните планове се превръщат в постоянни. Стартирал свой малък бизнес в Чикаго, работил и на още 2-3 места. И както сам казва: „... колкото и години да живееш там, американската мечта си остава само мечта, защото нищо не идва даром и е нужна много работа. Дали съм сбъднал американската си мечта 21 години по-късно? Мечтата за всеки е различна, както е различна границата, в която се смята за успял. Осъществих детската си мечта да имам хубав мотор, кола, малък бизнес. Но често се връщам в България, защото носталгията по Родината е тежка и съм убеден, че камъкът тежи на мястото си. Безценно е времето, в което съм заедно с родителите си и това, че съм на родната земя“.

Никола Масларски е председател на Братство „Хайдути“, което стартира като мотоклуб, следвайки младежката си мечта –  вятър в косите, рев на мотори, хеви метъл. След години в САЩ решава да създаде патриотичен мото клуб. Това се случва през 2014-та, заедно със съмишленици-сънародници. Включва се и водещият мотоклуб в Чикаго и след необходимите законови процедури създава мотоклуб „Хайдути“, който впоследствие се нарича Братство „Хайдути“. Той обединява хора с родолюбиви идеи.  В България изработват кожени елеци с логото на клуба. В тази връзка изнася своеобразен урок по история на американските рокери. На учредителната среща, по негова идея, решават всяка година да отбелязват 2 юни – Деня на Ботев и загиналите за Свободата на България. И така вече 5 години  организират  събор за българите в района на Чикаго. Хиляди наши сънародници се събират заедно с децата си и с едноминутно мълчание, и с вой на сирени, отбелязват този свещен ден.

„По този начин искам българските деца, родени в Чикаго, да знаят кой е Ботев, да следваме заедно заветите му, да помнят историята, да не се откъсват от корените си“. 

В програмата се включват много танцови състави от български училища, правят се исторически възстановки. Историчката Камелия Попова всяка година открива своеобразния патриотичен събор и пред близо 5000 българи представя както най-важните моменти от живота на Ботев, така и неговите стихове. В организацията на патриотичния събор се включват наши сънародници, но пандемията засега спира провеждането му.


Родолюбивият българин живее и работи в Чикаго с желанието „да се пази българщината, българските деца, родени в Америка да пазят този пламък и любов към България, да научат историята ни, която ще ги направи горди с нея.“ Всяка година Никола издава патриотичен календар, който е своеобразен учебник по история. Членовете на Братство „Хайдути“ почитат и датата от гибелта на Васил Левски на 18 февруари.  По идея на строителя Милчо Томов преди години в американския град е открит триметров паметник на Апостола, издигнат пред българската черква „Св. Иван Рилски“. С дарени средства от родолюбиви българи са направени и паметни плочи на Христо Ботев и Васил Левски.

Наскоро в местност край родния си град Разлог, заедно със свои съмишленици, Масларски е възстановил паметна плоча на 7 четници от ВМРО, убити по време на Илинденско-Преображенското въстание. Преди години организирал уроци по родолюбие в две училища в Разлог, със собствени средства изпраща ученици на връх „Околчица“ на 2 юни.


Единият прадядо на Никола Масларски е Симеон Попконстантинов, който е бил съратник на Гоце Делчев и е първият директор,  един от основателите на читалището в Разлог. Другият му прадядо е Васил Драгостинов от Банско. Той пък е бил част от Тодевата чета – това научил преди години от майка си. „Тогава си казах, че искам да съм достоен наследник на моите предци, да работя за каузата да пазим българското, където и да се намираме по света. Да могат младите поколения, израснали не на родна земя, да пазят възрожденския дух, българската история и култура. От дистанцията на времето разбрах, че  целта на човешкия живот не бива да са материалните придобивки - духовните стремежи са много по-важни. Наследството, което имам от моите прадядовци ме кара да продължа направеното от тях и да съм достоен техен наследник“ – каза Никола Масларски, който споделя живота си между САЩ и България.

И както той сам твърди: „ще продължа да разказвам на света за историята  на прекрасната ми Родина“.

Чуйте Никола Масларски в звуковите файлове:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Природата има четири сезона и всички си струват гледането

Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..

публикувано на 17.12.24 в 12:42

Вече наистина сме в Европа

От 1-ви януари 2025-та година отпада сегашният граничен контрол на пунктовете към Гърция и Румъния. Преминаването ще става свободно, като граничният контрол ще бъде в една 30- километрова зона и то само по необходимост и по преценка на граничните власти. В студиото на Радио Благоевград бившият вътрешен министър проф. д-р Веселин Вучков обясни..

публикувано на 17.12.24 в 12:37

Футболният „Пирин“ (Гоце Делчев) има все още неразгърнат потенциал

Отборът на „Пирин“(Гоце Делчев) излезе в зимна ваканция. Тази година за неврокопчани бе доста интересна. Започна я в четвърта и я завършва в Югозападната трета лига, в която е на 9-о място, 4 равенства и 7 загуби с актив от 25 точки. Както в началото на предишната година, така и в нейния край отборът е воден от старши треньора Димитър..

публикувано на 17.12.24 в 11:25

Благотворителна кампания „За ближния“ в Благоевград

За втора поредна година Енорийски център към храм „Свети Николай“ и Сдружение за благотворителни и социални инициативи „Полети“ организират благотворителна кампания „За ближния“ в Благоевград. Тя цели да подкрепи доброволческата кухня за бедни към храма и семейства в нужда. До 25 декември се събират дълготрайни продукти. „Надяваме се с този..

публикувано на 17.12.24 в 10:51

Никой кмет не иска да увеличава данъци, но е време да модернизираме Благоевград

Крайно време е Благоевград да се насочи към своята модернизация, която беше отлагана много дълго. В нашата програма има амбициозни цели, свързани с управление на отпадъците - умно събиране, разделяне и рециклиране, което изисква инвестиции в машини, нови съдове, софтуер… Нашият град има добре работеща система, но само за смесено събиране на отпадъци...

публикувано на 17.12.24 в 09:26

Наредбата за синя зона в Благоевград трябва да бъде прецизирана

Проектонаредбата за платеното паркиране и престой в Благоевград трябва да бъде прецизирана, преди да влезе за обсъждане и гласуване на сесия. Това мнение изрази в ефира на Радио Благоевград бившият общински съветник Кирил Илиев. Той се позова на експертизата отпреди години, когато в качеството му на представител в местния парламент участва в..

публикувано на 16.12.24 в 14:30

„Да бъдеш гелина“ стана част от „Живите човешки съкровища“

"Да бъдеш гелина: Традиционна сватба от с. Рибново" вече е във вписаните в Националната представителна листа на елементи на нематериално културно наследство - Националната система „Живи човешки съкровища – България“ – 2024.  „Нашият ритуал е уникален. Той датира от стари времена. Всяка година обаче се изменя. Слагат се много различни неща...

публикувано на 16.12.24 в 11:29