Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никола Масларски: Където и да се намираме по света трябва да пазим българския дух и корените си

Преди 21 години Никола Масларски от Разлог тръгва за Америка с идеята  да се запознае с нови култури, да види един по-различен живот  в Страната на неограничените възможности и да се върне. Но, както обикновено се случва, временните планове се превръщат в постоянни. Стартирал свой малък бизнес в Чикаго, работил и на още 2-3 места. И както сам казва: „... колкото и години да живееш там, американската мечта си остава само мечта, защото нищо не идва даром и е нужна много работа. Дали съм сбъднал американската си мечта 21 години по-късно? Мечтата за всеки е различна, както е различна границата, в която се смята за успял. Осъществих детската си мечта да имам хубав мотор, кола, малък бизнес. Но често се връщам в България, защото носталгията по Родината е тежка и съм убеден, че камъкът тежи на мястото си. Безценно е времето, в което съм заедно с родителите си и това, че съм на родната земя“.

Никола Масларски е председател на Братство „Хайдути“, което стартира като мотоклуб, следвайки младежката си мечта –  вятър в косите, рев на мотори, хеви метъл. След години в САЩ решава да създаде патриотичен мото клуб. Това се случва през 2014-та, заедно със съмишленици-сънародници. Включва се и водещият мотоклуб в Чикаго и след необходимите законови процедури създава мотоклуб „Хайдути“, който впоследствие се нарича Братство „Хайдути“. Той обединява хора с родолюбиви идеи.  В България изработват кожени елеци с логото на клуба. В тази връзка изнася своеобразен урок по история на американските рокери. На учредителната среща, по негова идея, решават всяка година да отбелязват 2 юни – Деня на Ботев и загиналите за Свободата на България. И така вече 5 години  организират  събор за българите в района на Чикаго. Хиляди наши сънародници се събират заедно с децата си и с едноминутно мълчание, и с вой на сирени, отбелязват този свещен ден.

„По този начин искам българските деца, родени в Чикаго, да знаят кой е Ботев, да следваме заедно заветите му, да помнят историята, да не се откъсват от корените си“. 

В програмата се включват много танцови състави от български училища, правят се исторически възстановки. Историчката Камелия Попова всяка година открива своеобразния патриотичен събор и пред близо 5000 българи представя както най-важните моменти от живота на Ботев, така и неговите стихове. В организацията на патриотичния събор се включват наши сънародници, но пандемията засега спира провеждането му.


Родолюбивият българин живее и работи в Чикаго с желанието „да се пази българщината, българските деца, родени в Америка да пазят този пламък и любов към България, да научат историята ни, която ще ги направи горди с нея.“ Всяка година Никола издава патриотичен календар, който е своеобразен учебник по история. Членовете на Братство „Хайдути“ почитат и датата от гибелта на Васил Левски на 18 февруари.  По идея на строителя Милчо Томов преди години в американския град е открит триметров паметник на Апостола, издигнат пред българската черква „Св. Иван Рилски“. С дарени средства от родолюбиви българи са направени и паметни плочи на Христо Ботев и Васил Левски.

Наскоро в местност край родния си град Разлог, заедно със свои съмишленици, Масларски е възстановил паметна плоча на 7 четници от ВМРО, убити по време на Илинденско-Преображенското въстание. Преди години организирал уроци по родолюбие в две училища в Разлог, със собствени средства изпраща ученици на връх „Околчица“ на 2 юни.


Единият прадядо на Никола Масларски е Симеон Попконстантинов, който е бил съратник на Гоце Делчев и е първият директор,  един от основателите на читалището в Разлог. Другият му прадядо е Васил Драгостинов от Банско. Той пък е бил част от Тодевата чета – това научил преди години от майка си. „Тогава си казах, че искам да съм достоен наследник на моите предци, да работя за каузата да пазим българското, където и да се намираме по света. Да могат младите поколения, израснали не на родна земя, да пазят възрожденския дух, българската история и култура. От дистанцията на времето разбрах, че  целта на човешкия живот не бива да са материалните придобивки - духовните стремежи са много по-важни. Наследството, което имам от моите прадядовци ме кара да продължа направеното от тях и да съм достоен техен наследник“ – каза Никола Масларски, който споделя живота си между САЩ и България.

И както той сам твърди: „ще продължа да разказвам на света за историята  на прекрасната ми Родина“.

Чуйте Никола Масларски в звуковите файлове:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Проф. д-р Людмил Вагалински: Находката от Хераклея Синтика е уникална

Екипът от археолози на проф. д-р Людмил Вагалински, които работят на подновените разкопки в античния град Хераклея Синтика край Рупите, Петричко, откриха цяла мраморна скулптура в човешки ръст. Статуята е открита още на третия ден от подновяването на разкопкитие на 3 юли 2024 година. Археолозите попаднали на нея в големия канал на античния град...

публикувано на 06.07.24 в 09:00

Инж. Валентин Чамбов: Стабилизирахме финансово ЮЗДП

„Преди една година поех отговорната задача да ръководя най-голямото горско предприятие в страната с най-много териториални поделения. Бях наясно със ситуацията, но бях изненадан от няколко предизвикателства, които се наложи бързо да преодолея. На първо място това бе тежкото финансово състояние на предприятието. На второ - организационната структура...

публикувано на 05.07.24 в 14:08

Баня празнува с видео послания и нова песен за селото

Баня ще отбележи своя празник на 6 юли. Видео-послания са изпратили десетки жители от селото, които са извън страната, но милеят за родното си гнездо. Това е инициативата ,,Я кажи ми, облаче ле бяло", която се прави за първи път.   “Кратките послания от мястото, на което се намират, ще докосне всички, за да бъдeм заедно и да обединим..

публикувано на 05.07.24 в 12:02

Перспективите след неуспеха на първия мандат

Какви са политическите перспективи пред страната, след като не бе избрано правителство с първия мандат на ГЕРБ-СДС? Има ли възможност 50-то юбилейно Народно събрание да излъчи редовен кабинет?  Какви са причините и последиците от трусовете в някои от парламентарнопредставените партии – ДПС, БСП и “Величие”?  Какви са актуалните законодателни инициативи..

публикувано на 05.07.24 в 11:23

Непознатите планини на Краище

Краище е сравнително непознат район за повечето българи. 70% от тази физикогеографска и историко-географска област е на българска територия,  друга част е в Сърбия и съвсем малка - в Северна Македония.  „ И след като видях колко много красоти,  след като се запознах с толкова много археологически находки от древни и средновековни времена, реших да..

публикувано на 03.07.24 в 10:37

Започва „Раждавица филм фест, 2024“

Село Раждавица е домакин на първия фестивал на документалното и пълнометражно кино „Раждавица филм фест“. Фестивалът ще бъде открит на първи юли в 20.00 часа и ще продължи до седми юли. Началото слага филмът  „ТАМ“ на режисьора Богдан Дарев , който живее в град Сиатъл, САЩ. След 23 години в емиграция, срещите и преживяванията от първото си..

публикувано на 01.07.24 в 09:46

MINNA и Поли Богданова представят „Погледни ме в очите“

„Погледни ме в очите“ е най-новата песен на MINNA и Поли Богданова. Песента се появи в началото на тази седница, та 24 юни и вече се радва на многобройни полоьителни отзиви. Идеята за колаборацията е на Поли. Зедно с MINNA пишат текста на песента, а  музиката и аранжиментът са дело на БРАТЯТА. Песента е сполучлива комбинация между ка съвременно..

публикувано на 30.06.24 в 15:38