От 16-ти март на страницата на НАП са достъпни предварително попълнените декларации за облагане доходите на физическите лица. Всеки, който има персонален идентификационен код (ПИК) или квалифициран електронен подпис (КЕП) вече има достъп до въведените от НАП данни за доходи от трудови правоотношения, граждански договори и хонорари, доходи от наем за имоти, отдадени под наем на юридически лица и субсидии, изплатени на земеделски производители.
“За пръв път в годишната данъчна декларация са включени данни за получени суми от наложени платежи и информация за продажба на моторни превозни средства, които са били собственост на декларатора по-малко от 12 месеца. Продажбата на автомобил, след като е бил притежаван по-малко от 12 месеца, подлежи на облагане с данък, в размер на 10 на сто и се дължи върху разликата между продажната цена и цената на придобиване, т.е. върху печалбата, която е реализирана.” Това каза за Радио Благоевград Валентина Христова, началник на отдел „Услуги за клиенти“, офис на НАП Благоевград, която уточни, че облагането на този доход не е ново, но от 2021 година, данните се попълват от НАП.
“Приходната агенция вече разполага и с данните за търговията през интернет, които също са въведени в данъчните декларации, а дейността ще се облага, освен ако не засяга продажбата на лични вещи” – допълни Валентина Христова и конкретизира: “Хората, които продават своя телефон, телевизор, или някаква мебел, нямат задължение нито за подаване на декларация, нито за плащане на данък. Но тези, които продават хиляди вещи годишно, независимо от това, че не са регистрирани търговци, вече имат задължение да декларират с годишната данъчна декларация тези доходи и да плащат данък.”
Клиентите, които се възползват от предварително попълнените декларации трябва внимателно да проверят посочените в декларацията данни и при необходимост да ги променят или да допишат доходи, които не са включени в нея. С цел коректното отразяване на получените доходи в декларацията, физическите лица, които притежават ПИК или КЕП могат да проверят дали за тях има подадени данни от предприятия и самоосигуряващи се лица за изплатени доходи по трудови и извънтрудови правоотношения. “В случай, че лицата констатират злоупотреба с техните данни и подадена в НАП невярна информация, е необходимо те да се насочат към платците на тези доходи за своевременно уточняване и корекция на данните, за да се спестят последващи административни мерки” – препоръча Христова.
Декларацията се подписва и подава към НАП, едва след като гражданите са се уверили в коректността на данните. Защото „отговорността е на деклариращия доходите”.
От интернет страницата на НАП може да се изтегли и декларация за облагане на доходите с баркод. Това е програмен продукт, чрез който лесно и бързо може да се попълни декларацията и да се изчисли дължимата сума без аритметични грешки.
Припомняме, че данъчната кампания за деклариране на доходите, получени през 2020 година, приключва на 5 май заради Великденските празници. Подалите годишните си декларации по електронен път до 31 март ползват отстъпка до 500 лева от данъка за довнасяне, ако нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към момента на подаване на декларацията, както и ако са внесли целия размер на данъка за довнасяне в срок до 31 март.
Чуйте в звуковия файл разговора на Райна Ванчева с Валентина Христова.В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..