От 16-ти март на страницата на НАП са достъпни предварително попълнените декларации за облагане доходите на физическите лица. Всеки, който има персонален идентификационен код (ПИК) или квалифициран електронен подпис (КЕП) вече има достъп до въведените от НАП данни за доходи от трудови правоотношения, граждански договори и хонорари, доходи от наем за имоти, отдадени под наем на юридически лица и субсидии, изплатени на земеделски производители.
“За пръв път в годишната данъчна декларация са включени данни за получени суми от наложени платежи и информация за продажба на моторни превозни средства, които са били собственост на декларатора по-малко от 12 месеца. Продажбата на автомобил, след като е бил притежаван по-малко от 12 месеца, подлежи на облагане с данък, в размер на 10 на сто и се дължи върху разликата между продажната цена и цената на придобиване, т.е. върху печалбата, която е реализирана.” Това каза за Радио Благоевград Валентина Христова, началник на отдел „Услуги за клиенти“, офис на НАП Благоевград, която уточни, че облагането на този доход не е ново, но от 2021 година, данните се попълват от НАП.
“Приходната агенция вече разполага и с данните за търговията през интернет, които също са въведени в данъчните декларации, а дейността ще се облага, освен ако не засяга продажбата на лични вещи” – допълни Валентина Христова и конкретизира: “Хората, които продават своя телефон, телевизор, или някаква мебел, нямат задължение нито за подаване на декларация, нито за плащане на данък. Но тези, които продават хиляди вещи годишно, независимо от това, че не са регистрирани търговци, вече имат задължение да декларират с годишната данъчна декларация тези доходи и да плащат данък.”
Клиентите, които се възползват от предварително попълнените декларации трябва внимателно да проверят посочените в декларацията данни и при необходимост да ги променят или да допишат доходи, които не са включени в нея. С цел коректното отразяване на получените доходи в декларацията, физическите лица, които притежават ПИК или КЕП могат да проверят дали за тях има подадени данни от предприятия и самоосигуряващи се лица за изплатени доходи по трудови и извънтрудови правоотношения. “В случай, че лицата констатират злоупотреба с техните данни и подадена в НАП невярна информация, е необходимо те да се насочат към платците на тези доходи за своевременно уточняване и корекция на данните, за да се спестят последващи административни мерки” – препоръча Христова.
Декларацията се подписва и подава към НАП, едва след като гражданите са се уверили в коректността на данните. Защото „отговорността е на деклариращия доходите”.
От интернет страницата на НАП може да се изтегли и декларация за облагане на доходите с баркод. Това е програмен продукт, чрез който лесно и бързо може да се попълни декларацията и да се изчисли дължимата сума без аритметични грешки.
Припомняме, че данъчната кампания за деклариране на доходите, получени през 2020 година, приключва на 5 май заради Великденските празници. Подалите годишните си декларации по електронен път до 31 март ползват отстъпка до 500 лева от данъка за довнасяне, ако нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към момента на подаване на декларацията, както и ако са внесли целия размер на данъка за довнасяне в срок до 31 март.
Чуйте в звуковия файл разговора на Райна Ванчева с Валентина Христова.Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..