Професионалните направления в областта на висшето образование „Педагогика“ и „Право“ са предпочитани от кандидат-докторантите за учебната 2020-2021 г. Тенденцията е трайна и се наблюдава от няколко години. ЮЗУ „Неофит Рилски“ Благоевград преобяви конкурсите за прием на докторанти в редовна и задочна форма на обучение. Повод за разговор с проф. д-р Иванка Станкова, заместник-ректор по научноизследователската дейност и докторантското развитие.
Водещ: Проф. Станкова, колко места обявявате?
Проф. Станкова: Обявените места са 49 за редовна форма на обучение и 18 за задочна форма на обучение.
Водещ: Прави впечатление, проф. Станкова, че редовните места са много повече от задочните. На какво се дължи това?
Проф. Станкова: Идеята е тези, които завършват, в голямата си част да останат на работа в университета. Това е една тенденция, която е в цяла България. Не знам дали сте запознати, но от 01.01.2021 г. значително се повишиха заплатите на асистентите, на главните асистенти. Това е една държавна политика да се подмладява научния, академичния състав в университетите. Редовните докторанти във втората и третата година на обучение задължително в учебния план имат 30 часа упражнения в областта на докторската дисертация. С други думи, това е една стъпка евентуално след докторската дисертация да останат на работа, да се влеят в академичния състав на висшето училище.
Водещ: Кои са предпочитаните направления?
Проф. Станкова: На първо място ще посоча педагогиката и ще ви кажа защо. Ако ви прави впечатление в педагогиката броят на редовните почти е равен на броя на задочните места. Това е така, защото учителите в средните училища, ако завършат и се дипломират като доктори, за тях това е най-високият клас квалификация. Това е една непрекъсната държавна политика за повишаване заплатите на учителите, влагане на значителни средства в изграждане на специализирани кабинети в средните училища, т.е. държавата оказва грижа за училищата и това е една възможност за учителите да повишат квалификацията си. Поради тази причина в педагогиката има подчертан интерес както към редовните места, така и към задочното обучение. Това са обикновено учители, които работят съответно в училище.
Другата област, в която има подчертан интерес, това е правото. Традиционно в правото също има значителен интерес и в общи линии там местата за редовно обучение и за задочно обучение са почти еднакви. Има следната причина: хора, които работят на определена позиция, дълго време са работили в съответната област на правото и желаят да запишат задочна форма на обучение.
Като цяло не може да се каже, че липсва интерес към някакво направление. Като цяло има интерес към всички области на висшето образование и това е една постоянна тенденция през последните години.
Водещ: Какви документи са необходими и какви са сроковете?
Проф. Станкова: На сайта на университета може да се видят документите. Има една молба, формуляр сме направили, типова молба, която трябва да се изтегли. Кандидатът попълва името, личните данни и там са изброени документите, които трябва да се подадат. До 17 май се подават документите. След това има около един месец да получат конспектите, да се подготвят за конкурсния изпит и една предполагаема дата, когато ще започнат конкурсните изпити, е 21 юни по специалността. Една седмица по-късно към 30 юни ще бъде изпитът по чужд език – английски, немски, френски, руски.
Докторската дисертация е една възможност за повишаване на квалификацията в съответната област и освен това е един старт за по-нататъшна реализация на тези, които ще станат доктори на науките.
Чуйте в звуковия файл разговора на Елизабет Александрова с проф. д-р Иванка Станкова.
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..
Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..
Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..
„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..