„За самия храм няма много данни. Той се намира в района на гробището на село Ключ. Неговото построяване започва отец Георги Кавчиев от село Скрът, който почина преди няколко години. След назначаването му в селото като енорийски свещеник, след 70 - те години на миналия век, той решил да направи храм в гробищното място, за да може хората да извършват там опелата на починалите, както е по канон. Затова, той решава да поеме инициативата за построяване на храм „Света Екатерина“. Аз не го наричам параклис, а храм, защото параклисът е малък по площ, а този храм не е малък, той е 108 кв. метра, така че, аз го наричам храм“ – уточни за Радио Благоевград свещеник Никола Чопаков.
Според него, заради упадъка на селото, започва и разрушаването на храма. Районът се обезлюдява, няма кой да се грижи за черквата, започват и вандалски прояви, които също нанасят щети по сградата.
По времето на предишния свещеник отец Йордан, Дирекцията по вероизповеданията отпуска средства, за да може да започне възобновяването на черквата. Поетапно е започнало изграждането на нов покрив, на дървената чатма отвътре, но ремонтите са спирали и са започвали отново във времето. Имало е и набези, открадната е била и камбаната на черквата. Пет години след назначаването му като свещеник, отец Никола Чопаков създава контакти с жители на Ключ, живеещи в други населени места, които му помагат за да бъде възобновен храмът.
„От преди 1 година до днес, направихме вътре мазилка, положи се нова електроинсталация, прекарахме тръби, за да може да има вода в храма.
Нови икони ни се дариха от г-н Велинов от Дирекция по вероизповеданията. За рамкирането на иконите ни помогна Георги Стойков, който е израснал в селото. За обновяването на храма ми помогна и г-н Йордан Латинов, който също е израснал в село Ключ. Той е радетел и помага не само за тази черква, а и за главната черква „Свети Пророк Илия“ в селото. Най-важното, което трябва да се направи сега, е в самият храм да има утвар, за това трябват най-спешно средства. Хората даряват, но не могат да даряват безкрайно, защото и те имат грижи“ – сподели още свещеникът.
Всеки, който има желание да помогне за възобновяването на храм „Света Екатерина“ в село Ключ, може да се свърже с отец Никола Чопаков.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Никола Чопаков.
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...
В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си..
2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата - сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..