Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо е важно децата да пътуват правилно обезопасени в колата?


Милена Захариева и Радослава Митрова са две майки, които обединени от една обща идея, създават Фондация „Деца на борда”. Целта им е да съдействат на родителите да получат отговори на всички въпроси, свързани с правилното возене на децата им.

Изследване на Фондацията, проведено в края на миналата година, показва, че около 77% от запитаните родители подценяват правилата за превозване на деца в автомобили и закопчават детето в детското столче, без да са му съблекли връхната дреха. Милена Захариева от Фондацията подчерта, че когато коланът е прилепнал плътно до тялото ни, ще се предпазим от нараняване.

Неправилно и опасно е също така детето да се държи в скута на родителя, подчерта още тя. При скорост 50 км/ч. вероятността от смърт на детето, седящо в скута на родителя, е около 70%.  

"Оборудването за обезопасяване на детето в автомобила трябва да бъде адаптирано към детето в различните етапи от неговото развитие. Най-доброто столче е това, което пасва най-добре на детето и колата, поставено е и се ползва правилно при всяко пътуване. Столчетата се делят на няколко групи, според ръста, теглото и възрастта на децата. На сайта сме се опитали да опишем всички столчета и кое за кого е подходящо, защото знаем колко е объркващо", каза още Милена Захариева.

Според новия европейски регламент за безопасност, известен като i-Size, е препоръчително да возим децата си обратно на движението до поне 15-месечна възраст. Специалистите пък твърдят, че най-добре е да ги задържим така възможно най-дълго или поне до 4-годишна възраст. Това се дължи на факта, че детският гръбнак и шийни прешлени все още се оформят и заздравяват в първите години след раждането. Те не биха могли да се справят с последиците от катастрофа – просто все още не са достатъчно здрави. (Можете да прочетете повече за возенето обратно на движението и да гледате видео, което показва разликата, тук.)
Фондация "Деца на борда" реализират и видеа в техния YouTubе канал, в който с помощта на младата българска актриса Силвия Петкова отговарят на най-често задаваните въпроси от родители във връзка с детската безопасност в колата. В края на миналата година Фондацията е създала и две по-дълги образователни видеопослания за това колко е важно децата да се возят в столче, как да изберем правилото столче, как да се справим с негодуването на детето. 
Цялото интервю на Елеонора Тахова с Милена Ззахариева чуйте в звуковия файл...



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38

Проф. Лизбет Любенова: Нашето Възраждане започва именно като културно

В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":

публикувано на 22.12.24 в 20:16

Доц. Елена Азманова: Празникът е споделяне на радост

„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен,  комуникативен тип.  И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Общественият разговор за семейството, децата и брака става все по-важен и по-труден

От почти  две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 20.12.24 в 15:36

Представят нематериалното културно наследство на България

Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..

публикувано на 20.12.24 в 14:05

Магията на Коледа – от миналото до днес

С   изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.  Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..

публикувано на 20.12.24 в 13:57

Димитър Урдев: Земеделието трябва да бъде национален приоритет и в крак с новите технологии

Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..

публикувано на 20.12.24 в 11:14