Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След 40 години надежда – ще го има ли ГКПП "Клепало"

Възстановяването на старите пътни връзки между България и Северна Македония е тема, която във всеки удобен момент политиците вадят от над 30 годишните архиви с обещания . Дали задълбочаващата се криза в дипломатическите отношения между двете съседни държави ще  замрази надеждите на хората от граничните райони, които са всъщност хиляди разделени семейства? Какво се случва с проекта за ГКПП „Клепало"? 

На територията на благоевградска област има два действащи ГКПП пункта между България и Северна Македония – „Златарево“, който беше изпепелен от пожар преди 2 години и „Станке Лисичково“, който от 25 години чака да бъде разширен и с нова сграда.

Към момента мечтаните и обещавани гранични пунктове между Струмяни – Берово и Симитли – Пехчево са нереализирани.  

Първият има по-голям шанс, защото 30 километра от пътя е основно рехабилитиран, като остават само седемте километра до границата. Там от македонска страна има  изградени  сгради за митнически и граничен контрол, които пустеят преди повече от 20 години. От българска страна няма нищо, освен проектна готовност.


Докато хората от Струмяни очакват това да се случи някога, планинските селца покрай пътя съвсем се обезлюдиха. И следва въпросът дали изобщо си струва? Каква е икономическата и политическа изгода?  Когато започнахме разговора по тази тема със секретаря на община Струмяни Иван Секулов, бяхме на различни мнения по този въпрос:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01