Възстановяването на старите пътни връзки между България и Северна Македония е тема, която във всеки удобен момент политиците вадят от над 30 годишните архиви с обещания . Дали задълбочаващата се криза в дипломатическите отношения между двете съседни държави ще замрази надеждите на хората от граничните райони, които са всъщност хиляди разделени семейства? Какво се случва с проекта за ГКПП „Клепало"?
На територията на благоевградска област има два действащи ГКПП пункта между България и Северна Македония – „Златарево“, който беше изпепелен от пожар преди 2 години и „Станке Лисичково“, който от 25 години чака да бъде разширен и с нова сграда.
Към момента мечтаните и обещавани гранични пунктове между Струмяни – Берово и Симитли – Пехчево са нереализирани.
Първият има по-голям шанс, защото 30 километра от пътя е основно рехабилитиран, като остават само седемте километра до границата. Там от македонска страна има изградени сгради за митнически и граничен контрол, които пустеят преди повече от 20 години. От българска страна няма нищо, освен проектна готовност.
Докато хората от Струмяни очакват това да се случи някога, планинските селца покрай пътя съвсем се обезлюдиха. И следва въпросът дали изобщо си струва? Каква е икономическата и политическа изгода? Когато започнахме разговора по тази тема със секретаря на община Струмяни Иван Секулов, бяхме на различни мнения по този въпрос:
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...