Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вече има утвърден модел за дарения на книги за Северна Македония

Всеки, който желае, вече може да дари български книги в Република Северна Македония, благодарение на утвърден модел. Това съобщи за Радио Благоевград Виктор Стоянов, инициатор на Кампанията “Изпрати българска книга в Македония“.

„Вече имаме официално създаден модел от Агенция “Митници“ на Северна Македония, според който, всеки който желае да дари книги, трябва да си подготви двустранно подписан договор за дарение на книгите, като те трябва да бъдат под 1000. Смятам, че това е огромен успех, който постигнахме, тъй като 30 години, различни хора внасяха и внасяхме книги по багажници, по 20, по 30 броя и не беше ясно, защо български книги са спирани на границата. Понеже не познавахме митническото законодателство, митничарите се възползваха, за да ни подвеждат, че по различни причини, книгите не са допуснати. Когато бяха спрени книгите, аз и консулът ни Георги Христов бяхме излъгани затова, че има цензура на книгите в Северна Македония. На следващия ден, Агенция „Митници“ излезе с официална декларация, че цензура няма и че книгите били отказани от българското посолство, което е лъжа. Но, позитивът от цялата ситуация е, че вече имаме утвърден модел за дарение на книги и призовавам всеки, който желае да се включи в тази Кампания“ – коментира Виктор Стоянов.

Виктор Стоянов

Той съобщи още, че благодарение на това споразумение, в началото на април, в Северна Македония вече са внесени 920 броя книги – „Български народни песни“ от братя Миладинови – фототипно издание, над 600 от тях са раздадени. Общо над 900 души, живеещи в западната ни съседка, вече са получили българска книга.

Намаляване цените на роуминга в Северна Македония и инсталиране на сателитна българска телевизия са двете основни цели, които си поставят в близко бъдеще Виктор Стоянов и хората, които подкрепят неговата инициатива. В град Битоля, вече е инсталирана първата българска сателитна телевизия. Предстои внасянето на специализирана българска литература, към която има огромен интерес, особено към историческата.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов:

Виктор Стоянов е инициатор и на още една общонационална кампания „Да върнем костите на цар Самуил“.

„Над 10 хиляди са събраните подписи в онлайн петицията, подкрепяща инициативата. Водят се предварителни разговори с някой наши общественици за създаване на Комитет „Цар Самуил“, така сме го нарекли. Неговата дейност ще бъде насочена не само към връщането костите на Цар Самуил в пределите на днешна България, а и популяризиране на неговия живот и дело. Цар Самуил е погребан в рамките на тогавашна България, в своята царска резиденция на остров „Свети Ахил“ и той, като български цар, трябва да почива на българска територия“ – уточни Виктор Стоянов.

Една от бъдещите цели на Комитета „Цар Самуил“ е да се изгради хубав паметник на българския владетел и в град Петрич. Има идея, този Комитет да бъде учреден на 16 април, в Деня на Българската конституция, но все още не е ясно, дали ще се осъществи това намерение. В тази организация ще бъдат поканени да участват видни експерти от различни сфери на културата, историята, археологията и други.

По повод другата идея, в София да гостува, макар и временна изложба, в която да бъдат изложени за два – три месеца костите на Цар Самуил, Виктор Стоянов сподели, че тази инициатива трябва да се реализира на дипломатическо ниво.

„Мога само да каже, че това е първата ни реална цел. Ако успеем да направим такава изложба, това ще бъде страхотен успех и първата, задължителна крачка към връщане костите на Цар Самуил в пределите на днешна България“ – сподели още Виктор Стоянов.

Подробностите можете да чуете в продължението на интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05

Планира се увеличение на такса смет в община Трън за догодина

Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..

публикувано на 25.11.24 в 10:51

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39