Според зооинженера Бисер Чилингиров, бивш председател на Националната асоциация на овцевъдите в България, тези пари реално няма да стигнат до животновъдите, защото те се дават на кланиците.
„Това е болен въпрос, миналата година бяха много повече милионите, тази година са по-малко. Това са пари хвърлени на вятъра. Тези пари не трябваше да бъдат в кланиците, а трябваше да отидат при фермера“ – категоричен е инж. Чилингиров.
Той припомни, как в миналото са били отпускани нисколихвени кредити за закупуване на фуражи, както и подпомагане, чрез доказване на изкупеното мляко за месеца, тогава парите са отивали директно при фермерите.
„Тогава, цената на агнешкото нямаше да бъде, както е сега в магазина от 16 до 19 лв., но виждате как инфлацията расте и как всичко поскъпва – бензинът, токът, всичко се качва нагоре. Аз вече не отглеждам овце, поради много причини, шапка свалям на тези, които все още се занимават семейно и все още имат тръпката да отглеждат овце. Но, този един милион, отива при определени хора, което е огромна грешка“ – допълни инж. Бисер Чилингиров.
Той припомни, че миналата година са били изкупени около 200 хиляди агнета, тази година се очаква да бъдат изкупени около половин милион, но изкупната цена продължава да е ниска за производителите. Това е една от причините, българското животновъдство вече да е записано в „Червената книга“.
„В момента, има достатъчно българско агнешко месо за предстоящите великденски празници. Утопия е, че българинът не купува агнешко – може малко да е, но всеки си взима за празника“ – категоричен е бившият овцевъд, който обаче, констатира със съжаление, че овцете през последните години намаляват в България.
По отношение на вноса на евтино месо от чужбина, включително и от Северна Македония, инж. Бисер Чилингиров сподели, че този проблем може да бъде решен само с държавни механизми и с обединение на бранша, който да защитава интересите на родните фермери.
„Българското агнешко месо е най-хубавото, защото то си пасе нашата трева, пие нашата вода, по-хубаво от българското няма и климатичните условя са основен фактор за това. Нека, всички, които ще си купят българско агнешко за празниците, да тачат и прославят тези хора, които са на село и произвеждат денонощно, само и само да има българско животновъдство. И не нашите деца да гледат агнета и овце само на картинки по интернет виртуално, а да ги виждат на село, когато пътуват по пътищата да виждат овце и крави“ – допълни още инж. Бисер Чилингиров.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Бисер Чилингиров.
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..
Град Добринище и селата Места и Филипово ще имат по-модерно и по-икономично улично осветление. Проектът се изпълнява от община Банско. „Ще се подмени цялото улично осветление в град Добринище с модерни светодиоди и фотоволтаични лампи. В момента уличното осветление в нашия град е морално остаряло. Новите осветителни тела ще са по-икономични и площта,..
Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..
Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..
2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..