Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гл. ас. д-р М. Баймакова: Кърлежите са преносители на сериозни заболявания при хората

Д-р Магдалена Баймакова

През пролетта  освен свежи цветя, и затопляне на времето се появяват и кърлежите, които са потенциален преносител на множество болести, представляващи опасност за здравето и живота на хората. Това беше темата на месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“ в ефира на БНР-Радио Благоевград.

„Самото ухапване от кърлеж обикновено остава незабелязано от хората, те  не са огледали достатъчно добре своето тяло, а понякога се пренебрегват тези малки членестоноги, които са преносители на доста заболявания. По време на ухапването те отделят субстанция и успяват да потиснат усещането за убождане и допир и по този начин остават незабележими от хората.


Не всички кърлежи носят различни инфекциозни причинители и по този начин не всяко ухапване е причина за развитие на заболяване. Но е важно да се знае, че след ухапване от кърлеж, или предположение за такова, трябва да се следи развитието на симптоми. Те са доста разнообразни и са различни при отделните болести, появяват се в различен период от развитие на болестта. Най-често трябва да се следи за поява на дискретни обриви, които не са сърбящи, затова е много важно оглеждане на тялото и предимно зоните зад  ушите, гърдите, окосмената част на главата. Възможна е появата на температура, която не се свързва с друго заболяване, главоболие, мускулно-ставни болки, увеличени лимфни възли, както и отклонения при лабораторни изследвания. Всичко това да се сподели на лекуващия лекар“.

Кърлежите пренасят редица болестотворни микроорганизми и могат да причинят сериозни заболявания, каквито са лаймската борелиоза, марсилската треска, по-рядко кърлежов енцефалит, ку-треска, туларемия, кримска конго хеморагична треска „При снемане на анамнеза разпитваме както за симптомите, така и за рискови места  – посещение на планини, гори, паркове, затревени площи. Това трябва да се съобщи на лекуващия лекар“.

От изключителна важност е правилното отстраняване на впития в човешкото тяло кърлеж.„Понякога е налице самоувереност в хората, че могат сами да извадят кърлежа, но този процес не е никак безобиден и лесен, още повече трябва да се знаят две важни препоръки: най-добре е да бъде отстранен от медицински специалист и ако не е налице тази възможност –да не се изважда с голи ръце, а със специални пинсети, с които внимателно и търпеливо да се извади кърлежа“.


При ухапване от кърлеж наложителен ли е прием на антибиотик?

„В ерата на масова употреба на антибиотици, не трябва да прибягваме към тях с лекота. Когато сме сигурни в диагнозата, тогава специалист може да прецени трябва ли да се приема антибиотик. Още повече не само бактерии, но и вируси се предават, а на вирус да се назначава антибиотик никак не е уместно. На този етап вече не се препоръчва рутинната профилактична употреба на антибиотик“.

Препоръки

Кърлежите предпочитат райони и местности  с висока влажност и сега е периода, в който хората трябва да бъдат наблюдателни. Те са около нас и няма как да ги елиминираме, затова когато се посещават планински и тревисти местности, храсти, трябва да се носи необходимото предпазно облекло – да се пазят крайниците, панталоните да бъдат добре прилепнати към долните крайници, с чорапи, по възможност светли дрехи с дълги ръкави . Да се използват репеленти и най-важното – оглед на тялото след посещение на рискови места. Рутинно да се оглеждат и домашните любимци“.

Чуйте в звуковия файл разговора на Лалка Радкова с д-р Магдалена Баймакова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Народната певица Любимка Бисерова с книга за родното си село Пирин

Народната певица Любимка Бисерова ще представи своята книга „Село Пирин – Спомени и документи от борбата за свобода“. Представянето ще се състои на 2 април, 17:30 ч. в Художествената галерия на Дома на културата и на 3 април в Регионалната библиотека „Д. Талев“ в Благоевград. Книгата е резултат от дългогодишни проучвания и събиране на..

публикувано на 31.03.25 в 12:34

„Да се хванем за зелено“ с Габренска сарма от бутима

Април e съвсем близо, а планина Беласица е на един хвърлей място. Време е „да се хванем за зелено“ в Подгорието, къде ни очакват интересни приключения, красиви природни гледки и вкусна местна храна. Това са част от акцентите в Празника на Габренската сарма от бутима, който ще се проведе на 26 април в петричкото село Габрене. Той е част от..

публикувано на 31.03.25 в 12:23
Владислав Христов

Владислав Христов: Поезията без послание няма смисъл

Поезията е много повече от лична изповед – тя е начин за предаване на важни послания, които отекват отвъд страниците. В това вярва Владислав Христов, носителят на Националната награда за поезия „Иван Николов“ за 2025 г., който беше отличен за стихосбирката си „Пойни птици“.  В интервю за Радио Благоевград поетът сподели, че съвременната поезия все..

публикувано на 31.03.25 в 11:42

Благотворителна инициатива в Брезник за Великден

За осма година, Народно читалище „Просвещение 1870” в Брезник, организира великденска благотворителна инициатива под надслов: „Подари усмивка”. В дните до 16 април, всеки който има желание и възможност, може да дари стари или нови дрехи, обувки, играчки, посуда, накити, аксесоари и други, вече ненужни вещи от дома, гардероба или домакинството,..

публикувано на 31.03.25 в 10:43

„Деси къде си?“ - фондацията, която показва на светло хората с наднормени килограми

До почти 2 млрд. може да достигне броят на хората със сериозно наднормено тегло до 2035 г. Това е всеки четвърти жител на Земята. По този показател България е шеста в Европа при възрастните, и пета – при децата. Всеки четвърти българин, или 25% е със затлъстяване първа степен. Статистиката показва още, че половината от българите имат наднормено..

публикувано на 30.03.25 в 10:00
Василиса Валеова

Да дадем шанс на нашите деца сами да изберат къде да учат

Има как да не се закриват паралелки, има как да дадем шанс на децата сами да избират какво и къде да учат. Да им дадем правото, което им се полага по закон. Така коментира темата за план-приема на ученици в благоевградските гимназии Василиса Валеова, общински съветник и председател на Комисията по образование, култура и вероизповедания в..

публикувано на 28.03.25 в 13:49

Превръщат централния вход на Община Благоевград в достъпен за хора със специални потребности

Централният вход на сградата на Община Благоевград да бъде пригоден за хора със специални потребности. Такова предложение е входирал в Общинския съвет и администрация местният парламентарист Христо Михалков. „Имаме изградени рампи за придвижване на лица с физически увреждания, но те водят до централния вход, който е с тежки врати. Това означава, че..

публикувано на 28.03.25 в 12:23