Европейският съюз произвежда над 2,5 млрд. тона отпадъци годишно. В момента той обновява законодателството си, за да насърчи преминаването към по-устойчивата кръгова икономика. Преходът ще намали екологичното замърсяване, ще облекчи проблемите с набавянето на суровини, ще засили иновациите и конкурентоспособността. Промяната има потенциал да добави още 0,5% към брутния вътрешен продукт на ЕС и да създаде 700 000 работни места в Европа до 2030 г.
Ефективното управление на ресурсите, намаляването на потреблението и отпадъците, важната роля на местните власти в прехода към кръгова икономика и промяната на обществената нагласа в сферата – около тези аспекти се обединиха членове на ЕП, представители на местните органи и бизнеса по време на уебинар „Кръговата икономика – инструмент за бързо възстановяване“, организиран от Бюрото на Европейския парламент в България в партньорство с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) на 16 април 2021 г.
„Кръговата икономика е една от най-важните теми, които в момента се разглеждат от европейските институции в контекста на Зелената сделка, която сама по себе си е един от най-важните приоритети на Европейския парламент и Европейската комисия в следващите няколко години. Съвсем наскоро ЕП прие и своето становище, относно новия план за действие за кръговата икономика.“, подчерта ръководителят на Бюрото на Европейския парламент в България Теодор Стойчев.
Преходът към кръгова икономика вече е в ход, като някои водещи предприятия, потребители и публични органи в Европа са възприели този устойчив модел.
„Надявам се, че ще имаме възможност да представим пред местните власти на разбираем език и с добри примери, всички европейски политики, които се отразяват върху живота на гражданите. Кръговата икономика е тема, която се отразява във всички аспекти от живота на хората и чиято реализация на практика изцяло зависи от местните власти.“, казва Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България.
Новият план за действие за кръговата икономика има за цел да подготви Европа за екологосъобразно бъдеще, като същевременно защитава околната среда и предоставя нови права на потребителите.
„Този план за действие има 35 законодателни и незаконодателни мерки. Те се отнасят за дизайна на продуктите, устойчиво потребление, т. нар. „зелени“ обществени поръчки, износа на отпадъци и вторичната употреба на материалите.“, обяснява Маргрете Аукен, член на ЕП от групата на Зелените / Европейски свободен алианс.
Намаляването на отпадъците, екопроектирането, повторната употреба и други подобни мерки могат да спестят много пари на предприятията в ЕС и да намалят годишните емисии на парникови газове. В момента производството на материали, които използваме в ежедневието, генерира около 45% от емисиите в ЕС.
Новият план е насочен към проектирането и производството в кръговата икономика, за да се гарантира, че използваните суровини остават в икономиката на ЕС колкото е възможно по-дълго. Планът и предвидените в него инициативи ще бъдат разработени с активното участие на бизнеса и заинтересованите страни.
Чуйте в звуковия файл репортажа на Зоя Караджова.Пътищата в община Кюстендил са проходими при зимни условия. Тази сутрин и там отново валя сняг. Основните пътни артерии са обработени и са на асфалт, обработват се и страничните улици в града. Четвъртокласната пътна мрежа се обслужва по договор. Засега, няма сигнали за бедстващи хора, няма и абонати без електрозахранване, няма откъснати от света..
На 11 януари Радио Благоевград се поклони пред приноса на Свобода Бъчварова в българската култура чрез излъчването на архивен запис от интервюто на Николай Ангелов с нея, записано през 2005 г. в Рио де Жанейро. Чухме и разговора на Валентин Дишев с дъщерята на писателката. Предлагаме ви да изслушате и двата разговора - размислите на две изключителни..
Доста работа в община Гърмен бе свършена през миналата година. Бяха подготвени много проекти, отнасящи се до решаване на проблеми във всички населени места в общината. Те се отнасят и до състоянието на инфраструктурата. Нещо, което бе подценявано през последните години – това сподели в интервю за Радио Благоевград кметът на община Гърмен Феим..
Вече три месеца двама младежи ни разхождат виртуално из различни кътчета в Благоевград. Чрез кратки видеа ни напомнят колко красив е Благоевград и защо трябва да се гордеем, че сме благоевградчани. Иван и Георги, създатели на фейсбук канала „Благо ни е“, която популяризира града ни, бяха на гости на предаването на Радио Благоевград „Неделя у дома“...
Днес, на 11 януари, отбелязваме Световния ден на думата „благодаря“ – красива българска дума, която съдържа в себе си думите „благо“ и „дар“. Именно за благото на дара разговаряхме в предаването „С усмивка в събота“ с 11-годишната Мартина Димитрова, която дари за втори път грижливо поддържаната си коса на онкоболни деца. Мартина е родена и..
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..