Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се потушава пожар без пожарна...

Към медията се обърна жител на община Кюстендил, за да подаде сигнал. Случаят на Валери Иванов се представи в рубриката "Искам думата".

Преди месец той става свидетел на разрастващ се пожар, възникнал в село Режинци. Въпреки че търси съдействие от екипи на пожарната, борбата с огъня води сам с приятели. По думите на Иванов причина за пожара е „скъсан фазов проводник на електропровод 220 волта, като е скъсан на най-горната фаза и при допира с двете фази надолу е предизвикал искрите и запалването".  

Валери Иванов разказа, че на мястото на инцидента не пристигат екипи на пожарната, за да констатират причините, да направят протокол и да дадат предписания към ЧЕЗ със срок за отстраняване на повредата и кастрене на дървесните видове, за да се избегнат следващи подобни инциденти. Седем дни след пожара Валери Иванов проверява мястото и установява, че служители на ЧЕЗ са „направили мост от прекъсната фаза към здрава такава на по-отдалечения стълб, за да осигурят електрическо напрежение към захранваните къщи, но от другата страна на по-близкия стълб към трафопоста все още виси“. Като отговорен и съвестен гражданин Валери Иванов отчита, че има вероятност за нов инцидент и пожар с настъпването на летния сезон и сухото време, а мрежата на електропроводите не е почистена от различни дървесни видове, които се преплитат с проводниците, които не са изолирани. Към описания случай добавям снимки, изпратени от Валери Иванов и видео.







По сигнала на Валери Иванов бяха сезирани  РДПБЗН – Кюстендил, ЧЕЗ България, отдел „Пътно поддържане“ в община Кюстендил.

Ето писмените отговори на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Кюстендил:


Становището на ЧЕЗ Разпределение:

 „Във връзка с Ваше запитване отговаряме следното:  Авариен екип на ЧЕЗ Разпределение е посетил мястото незабавно след получения сигнал. Екипът е направил неколкократни неуспешни опити да се свърже с клиента, подал сигнала. Направен е обход на целия извод и е намерен скъсан проводник и следи от пожар. Мястото незабавно е обезопасено. Регулацията на проводниците в района е в пълно съответствие с изискванията. Причината за повредата вероятно е мълния. На 03.04.2021 г. за област Кюстендил е обявен жълт код за лоши метеорологични условия, а при посещението на екипа на място е имало силна буря. Проводникът е възстановен, а кастренето по мрежа ниско напрежение е в ход отдавна.

През февруари и март по сигнали на същия клиент е извършено кастрене по мрежата, захранваща обекта му, подменен е проводник на 15 междустълбия, проверени са всички контактни съединения, преработени са всички връзки.“

Обърнахме се и към отдел „Пътно поддържане „ в община Кюстендил, за да разберем доколко са достъпни пътищата до най-отдалечените населени места в близост до границата. Това са села,  в които живеят  хора, плащащи данъци и при инциденти разчитат на помощ.

Как се поддържа пътната мрежа в кюстендилските села? Отговаря Кирил Арнаудов, старши специалист „Пътно поддържане“ в община Кюстендил.

В рубриката „Искам думата“ представихме сигнала на Валери Иванов и потърсихме позициите на институциите, които имат отношение по случая.  Надяваме се мястото на инцидента да бъде обезопасено и да бъдат предприети превантивни мерки, за да  не се повтаря случилото се. Представихме всички гледни точки по сигнала на Валери Иванов. Изводите оставяме на вас.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Банско пред старта на зимния сезон

Целият бранш вече е в последните фази на подготовка за зимния сезон. Това каза за Радио Благоевград Малин Бистрин, председател на Съюза на туристическия бизнес в Банско.  „ Резервациите за зимния сезон са в две фази, като първата е през ранната есен, когато се записват  основно чуждестранните туристи и фенове на Банско. Те правят своите..

публикувано на 14.11.24 в 16:33

Подписка от 200 души и писма до десетки институции заради безводието в село Стоб

Подписка от над 200 души, писма до десетки институции и срещи с отговорните лица е направила заради безводието в село Стоб Венцислава Венчова. „Проблемът с липсата на вода в селото не е от вчера, а е от десетки години и все още решение на проблема няма, а напротив, нещата се задълбочават, защото не само през лятото, но и сега, през зимния..

публикувано на 14.11.24 в 14:45

Божидар Балевски: Биткойн се превърна в център на пазарната активност

Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом след президентските избори в САЩ даде силен тласък на криптопазара. Само за няколко дни цената на биткойн се е повишила рязко и в момента  заема първа позиция по пазарна капитализация. „Щатитe обявиха, че ще изградят така наречения биткойн стратегически резерв. Това означава, че правителството на САЩ..

публикувано на 14.11.24 в 11:05

Картини върху коприна

В рубриката „Старите нови занаяти“ по традиция представяме творци, които използват креативността си и дарбите, за да възродят и дадат нов облик на стар занаят. В миналото техниката на рисуването върху коприна се е наричало батик и започва още в Китай. След това се пренася в Япония, Централна Азия, Средният Изток и Индия – това е пътят на..

публикувано на 13.11.24 в 14:32

Може ли Шекспир да ни говори смислено в наши дни?

Може ли Шекспир да ни говори смислено в наши дни, така че да го разберем и по-често да посягаме към неговите текстове? Оказва се, че е възможно и точно това ни доказват студентите от Катедрата по германистика и романистика в ЮЗУ „Неофит Рилски“. Ивана Стойчева, София Лазарова, Димитър Ников и техните преподаватели д-р Елена Калъпсъзова и д-р Яна..

публикувано на 13.11.24 в 11:46
Д-р Пламен Димитров

Негласуващите в България: активната сила, която политиците пропускат

Д-р Пламен Димитров, психолог и изследовател, представи задълбочен поглед към профила на негласуващите български граждани. Според тематично и многопластово изследване, проведено от екип психолози сред над 1200 души, една четвърт от негласуващите са успешни и социално активни личности. Какво ги отблъсква и какви са възможностите за мобилизиране на тази..

публикувано на 13.11.24 в 10:26
Румен Гълъбинов

Финансови стратегии след изборите: постижим ли е дефицит от 3%

Проектът за бюджет 2025 – какви мерки предвижда правителството за постигане на дефицит от 3% и как ще се отразят те на икономиката и ежедневието ни? От увеличението на осигуровките и възможността за връщане на стандартния ДДС, до новите данъци върху свръхпечалбите на банките – какви са плюсовете и минусите на тези предложения? Коментар по тези въпроси..

публикувано на 13.11.24 в 10:19