Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. В. Петров: Обездвижването и наднорменото тегло са предпоставка за венозни тромбози

Проф. д-р Веселин Петров

За трета година Българското национално дружество по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология стартира Национална информационна кампания „Вземи краката си в ръце“. Мисията на инициативата е повишаване на информираността сред обществото за причините, основните начини за превенция и необходимостта от ранна диагностика и лечение на хроничната венозна болест, особено в условията на пандемия. 

В ефира на БНР – Радио Благоевград темата коментира проф. д-р Веселин Петров, председател на Българското национално дружество по ендоваскуларна хирургия и ангиология. „Има статистика за венозното заболяване в България и тя е много изразителна. Според различни проучвания, които са правени досега, между 40-60% от възрастното население в страната ни страда от хронична венозна болест. При жените честота е 2-3 по-висока, отколкото при мъжете. Това е може би едно от най-разпространените заболявания, не само в България, но и в света. Около 80% от пациентите са в ранните стадии на болестта, а 20% са в напредналата форма на заболяването. Според нашите проучвания около 62% от засегнатите пациенти в България въобще не се лекуват,а  само 1% от всички се обръщат към лекари и получават адекватна терапия. Ежегодно в България се лекуват около 30-40 000 с консервативна терапия, от които 10 000 се оперират. разпространението на това заболяване е огромно за мащабите на нашата страна“ – обобщи проф. Петров.

Какви са началните симптоми на болестта и как да я разпознаем?

„Много голяма част от хората смятат, че разширените вени и капиляри са безобидно козметично заболяване, а според някои това не е заболяване. Но това не е така. Трябва да се знае, че това е съдово заболяване, а най-голямата смъртност в света е от сърдечно-съдови заболявания и то е свързано с доста големи опасности. Целта ни не е да плашим хората и да създаваме допълнително напрежение в тях, но със или без ковид пандемията, заболяванията на вените си остават и са неотменна част от патологията при нас. Най-ранните симптоми са тежест, болка, подуване и нарушения с усещане за тежест и поява на малки паякообразни вени, оток и други промени по кожата“.

Почти всеки човек се оплаква от умора и тежест в краката, особено през лятото. Означава ли това, че имаме разширени вени?

„Не, оплакванията от тежест, болка и подуване не означава, че имаме разширени вени, но означава, че имаме начална степен на т.нар. хронична венозна болест. Особено сега в условията на пандемия. Рискът от усложнения, дълбоки венозни тромбози, както и белодробна тромбемболия се увеличава значително от няколко фактора. Първо от стоенето в къщи поради карантини, страх от заразяване, обездвижване, отлагане посещението при лекар. Всичко това работи в тази неблагоприятна посока на заболеваемостта от дълбоки венозни тромбози“.

Разширени вени

Как се диагностицира наличието и нивото на разширени вени?

„Най-добрия начин на диагностика е т.нар. еходоплерова сонография, която може да покаже състоянието на венозната стена, кръвния ток, който тече дали е нормално всичко. Това означава преглед при лекар-специалист – съдов хирург, ангиолог, или друг, който разбира оттези заболявания. Важното е да се установи дали има венозен рефлукс, увеличение размерите на вените и т.н. Прегледът при специалист е важното условие за правилната диагноза.“

Проф. Веселин Петров коментира и съвременните методи за лечение на разширени вени. „Най-съвременните методи включват няколко момента. Задължително е прилагането на медикаментозна терапия, която подпомага всички симптоми и оплаквания на пациентите. Не са само медикаментите. Трябва да има и редица други условия, които да се спазват – т.нар. хигиенно-диетичен режим, двигателен, редукция на теглото. Затова прегледът при специалист е най-доброто решение на проблема“.

Възможните усложнения ако човек неглижира подобно състояние, още повече мнозина гледат на този проблем като на козметичен дефект.

„Разширените вени, особено както сега при обездвижването и напълняването, са предпоставка за т.нар. повърхностни и дълбоки венозни тромбози. Това е най-сериозното усложнение, което би могло да доведе до прогресиране на тромбозата, откъсване на тромби, които стигат до сърцето и белия дроб и се получават много тежки, сериозни, а понякога и фатални усложнения.

Какви опасности крие за пациентите лечението на венозните заболявания чрез  многобройните предложения в интернет.

Националната кампания, която нашето дружество трета поредна година организира има точно тази цел – повишаване информираността на пациентите, за да разберат състоянието си и как да бъдат лекувани правилно. Много са сайтовете, които предлагат най-различни видове лечение, но не са добри и най-важното няма ефект. Затова дружеството ни е предприело тези мерки – прояви, които са част от кампанията „Вземи краката си в ръце“. Актрисата Алекс Сърчаджиева е лицето на кампанията, ще бъде организирана боса разходка в Борисовата градина, пресконференцията, която се състоя, презентации в медиите. Правилното отношение е гражданите да се доверят на специалистите, които са част от Българското национално дружество по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология, за да дадат правилен отговор на всички въпроси, които вълнуват нашите пациенти“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Таня Борисова

Помощ за българското образование в селските райони

Асоциацията на българските села започва програма „Ново възраждане за българското образование в селските райони" с „Озарена педагогика“. Идеята е да бъдат обучени в едногодишен курс учители в детски градини, като за тях ще бъдат отпуснати стипендии. Това обясни за Радио Благоевград Таня Борисова, координатор на Асоциацията на българските села...

публикувано на 29.03.24 в 11:59

Смехът като лекарство

В стресовото и динамично ежедневие все по-трудно е да внесем повече позитивни емоции, смях и радост в живота си. Но има практика, наречена йога на смеха, която може да подобри физическото здраве, да ни освободи от негативните чувства  и да ни помогне да поддържаме връзка с духовната ни природа. Помага ни да развием способността си да..

публикувано на 29.03.24 в 11:26
Василиса Валеова

Подготовката на приема за първи клас в община Благоевград закъснява

Организацията на приема на децата в първи клас в общинските училища в Благоевград закъснява и това изключително много затруднява работата на директорите на учебните заведения. За това алармира в ефира на Радио Благоевград общинският съветник Василиса Валеова, председател на Комисията по образование, култура и вероизповедание към ОбС. Тя обясни,..

публикувано на 28.03.24 в 11:15

Втори СТЕМ център изграждат в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Якоруда

Със средства по Плана за развитие и устойчивост във всяко българско училище ще бъде изграден СТЕМ център. Направленията са пет – природни науки, математика и информатика, роботика и киберфизични системи, зелени и 3D технологии. В СУ „Св. св. Кирил и Методий“ Якоруда изграждат втори СТЕМ център по роботика и зелена енергия. „Ще направим една мини..

публикувано на 27.03.24 в 14:07

Рулетката с мандатите се завърта за втори път

В 15 часа днес държавният глава ще връчи папката с втория мандат на кандидат за министър-председател, номиниран от "Продължаваме промяната" – "Демократична България".  "С чиста съвест ще върнем папката празна", това обяви пред bTV съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков. Думите му идват часове преди връчването на втория проучвателен мандат на..

публикувано на 27.03.24 в 10:10

България и светът отбелязаха Часа на Земята

От Мадрид до Ханой и от Хелзинки до Кейптаун светът отбеляза Часа на Земята. За 18-а поредна година WWF направи милиони хора съпричастни към каузата за опазване на околната среда. Хиляди емблематични сгради изгасиха светлините за един час между 20:30 и 21:30, за да отдадат почит към природата и да изпратят послание към бизнеса, правителствата и..

публикувано на 25.03.24 в 13:22

Местна власт и бизнес ще развиват селски туризъм в село Ключ

Петричкото село Ключ има потенциал за развитието на селски туризим. В това са убедени кметът Македонка Иванова и представителите на местния туристически бизнес, които вече реализират различни идеи това да се  случи. Красивата природа, на скътаното в полите на планина Беласица населено място, богатата история на околността, свързана с цар Самуил и..

публикувано на 25.03.24 в 11:19