Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. В. Петров: Обездвижването и наднорменото тегло са предпоставка за венозни тромбози

Проф. д-р Веселин Петров

За трета година Българското национално дружество по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология стартира Национална информационна кампания „Вземи краката си в ръце“. Мисията на инициативата е повишаване на информираността сред обществото за причините, основните начини за превенция и необходимостта от ранна диагностика и лечение на хроничната венозна болест, особено в условията на пандемия. 

В ефира на БНР – Радио Благоевград темата коментира проф. д-р Веселин Петров, председател на Българското национално дружество по ендоваскуларна хирургия и ангиология. „Има статистика за венозното заболяване в България и тя е много изразителна. Според различни проучвания, които са правени досега, между 40-60% от възрастното население в страната ни страда от хронична венозна болест. При жените честота е 2-3 по-висока, отколкото при мъжете. Това е може би едно от най-разпространените заболявания, не само в България, но и в света. Около 80% от пациентите са в ранните стадии на болестта, а 20% са в напредналата форма на заболяването. Според нашите проучвания около 62% от засегнатите пациенти в България въобще не се лекуват,а  само 1% от всички се обръщат към лекари и получават адекватна терапия. Ежегодно в България се лекуват около 30-40 000 с консервативна терапия, от които 10 000 се оперират. разпространението на това заболяване е огромно за мащабите на нашата страна“ – обобщи проф. Петров.

Какви са началните симптоми на болестта и как да я разпознаем?

„Много голяма част от хората смятат, че разширените вени и капиляри са безобидно козметично заболяване, а според някои това не е заболяване. Но това не е така. Трябва да се знае, че това е съдово заболяване, а най-голямата смъртност в света е от сърдечно-съдови заболявания и то е свързано с доста големи опасности. Целта ни не е да плашим хората и да създаваме допълнително напрежение в тях, но със или без ковид пандемията, заболяванията на вените си остават и са неотменна част от патологията при нас. Най-ранните симптоми са тежест, болка, подуване и нарушения с усещане за тежест и поява на малки паякообразни вени, оток и други промени по кожата“.

Почти всеки човек се оплаква от умора и тежест в краката, особено през лятото. Означава ли това, че имаме разширени вени?

„Не, оплакванията от тежест, болка и подуване не означава, че имаме разширени вени, но означава, че имаме начална степен на т.нар. хронична венозна болест. Особено сега в условията на пандемия. Рискът от усложнения, дълбоки венозни тромбози, както и белодробна тромбемболия се увеличава значително от няколко фактора. Първо от стоенето в къщи поради карантини, страх от заразяване, обездвижване, отлагане посещението при лекар. Всичко това работи в тази неблагоприятна посока на заболеваемостта от дълбоки венозни тромбози“.

Разширени вени

Как се диагностицира наличието и нивото на разширени вени?

„Най-добрия начин на диагностика е т.нар. еходоплерова сонография, която може да покаже състоянието на венозната стена, кръвния ток, който тече дали е нормално всичко. Това означава преглед при лекар-специалист – съдов хирург, ангиолог, или друг, който разбира оттези заболявания. Важното е да се установи дали има венозен рефлукс, увеличение размерите на вените и т.н. Прегледът при специалист е важното условие за правилната диагноза.“

Проф. Веселин Петров коментира и съвременните методи за лечение на разширени вени. „Най-съвременните методи включват няколко момента. Задължително е прилагането на медикаментозна терапия, която подпомага всички симптоми и оплаквания на пациентите. Не са само медикаментите. Трябва да има и редица други условия, които да се спазват – т.нар. хигиенно-диетичен режим, двигателен, редукция на теглото. Затова прегледът при специалист е най-доброто решение на проблема“.

Възможните усложнения ако човек неглижира подобно състояние, още повече мнозина гледат на този проблем като на козметичен дефект.

„Разширените вени, особено както сега при обездвижването и напълняването, са предпоставка за т.нар. повърхностни и дълбоки венозни тромбози. Това е най-сериозното усложнение, което би могло да доведе до прогресиране на тромбозата, откъсване на тромби, които стигат до сърцето и белия дроб и се получават много тежки, сериозни, а понякога и фатални усложнения.

Какви опасности крие за пациентите лечението на венозните заболявания чрез  многобройните предложения в интернет.

Националната кампания, която нашето дружество трета поредна година организира има точно тази цел – повишаване информираността на пациентите, за да разберат състоянието си и как да бъдат лекувани правилно. Много са сайтовете, които предлагат най-различни видове лечение, но не са добри и най-важното няма ефект. Затова дружеството ни е предприело тези мерки – прояви, които са част от кампанията „Вземи краката си в ръце“. Актрисата Алекс Сърчаджиева е лицето на кампанията, ще бъде организирана боса разходка в Борисовата градина, пресконференцията, която се състоя, презентации в медиите. Правилното отношение е гражданите да се доверят на специалистите, които са част от Българското национално дружество по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология, за да дадат правилен отговор на всички въпроси, които вълнуват нашите пациенти“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Казусът „френска безработица“ стигна до Съда на Европейския съюз

Съдебен състав на Административен съд-Благоевград  допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..

публикувано на 19.02.25 в 12:28

При подмяна на стари дървета е важно да има компесаторно озеленяване

Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..

публикувано на 19.02.25 в 11:55
Иван Анчев

Иван Анчев: Съдбата на Украйна не може да се решава без нейно участие

Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..

публикувано на 19.02.25 в 11:17

От любов към цигулката до благотворителна кауза

Ученичката  от ОУ "Христо Ботев"  в село Самораново, община  Дупница  Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел,  събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела  е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...

публикувано на 18.02.25 в 10:18

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31