Българското национално жури, в състав членовете на ЕП Цветелина Пенкова (С§Д), Илхан Кючюк (Обнови Европа) и Андрей Слабаков (ЕКР) и председателя на Националния младежки форум Симона Димитрова, избра проекта-победител измежду 13 кандидатури от България. Проектът „Модел Европейски съюз София 2021“ представлява образователна симулация на процеса на взимане на решения в Европейския съюз, която цели да популяризира европейските ценности сред младите хора и да създаде платформа за международен младежки обмен. “Организационният екип е съставен от младежи от 10 националности. Проектът е насочен към популяризиране на Европейската гражданска инициатива ‒ първият инструмент, който дава възможност на гражданите да участват в законодателния процес на Съюза чрез своите идеи.” - уточни ръководителят на проекта Мария Иванова.
Според българското жури, „Модел Европейски съюз София 2021“ предлага практически пример за участие на гражданите в управлението на Европа. Евродепутатът Цветелина Пенкова мотивира избора си така: „Проектът е в унисон с европейските приоритети, които ние сме си поставили в по-глобален план. Темата е изключително важна и всъщност тази година започва една подобна, по-мащабна инициатива – т.нар. „Конференция за бъдещето на Европа“. Ще представлява поредица от срещи с граждани, на които ще се търси тяхното мнение за това, което трябва да направят европейските институции, за да отговарят на нуждите и очакванията на европейците“.
Европейско жури, съставено от трима членове на Европейския парламент заедно с неговия председател Давид Сасоли, и четирима представители на Фондацията за международната награда „Карл Велики“ в Аахен, ще излъчи победителя измежду всички проекти, отличени от журитата на национално равнище. По един представител от всеки от отличените национални проекти ще бъде поканен да присъства на церемонията по връчване на наградите между 29 септември и 2 октомври 2021 г. в Аахен, Германия, а тримата лауреати ще бъдат поканени да посетят Европейския парламент.
Наградата „Карл Велики“ за младежи се връчва за проекти, чиито създатели са на възраст между 16 и 30 години. Спечелилите проекти трябва да насърчават разбирателството в Европа и света, да подпомагат изграждането на общо усещане за европейска идентичност и интеграция, да служат като модел за младежите, които живеят в Европа и да предлагат практически примери за съвместното съжителство на европейци като една общност.
Наградата за най-добрия проект е в размер на 7 500 евро, втората награда е 5 000 евро, а третата награда е 2 500 евро.
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..