Как беше ограбена Националната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ – бивша Солунска? Как Общината актува като своя собственост, завещан на училището имот в центъра на Благоевград и после го продаде, и защо световноизвестният с производството на бронирани автомобили български предприемач Антон Стефов, бивш възпитаник на гимназията, не може да построи хорова зала и да я дари на училището? За този абсурден случай, който вече е предаден на прокуратурата, ни разказват директорът на Националната хуманитарна гимназия, бивша Солунска – Марин Митов
и кореспондентът на БНР в Благоевград Кети Тренчева:
В 141-годишната история на българската гимназия в Солун, която странства от Струмица, през Щип, Петрич и през 1920 година се установява в Горна Джумая, днес Благоевград, има много достойни и паметни събития и личности. За да запазят българщината и силата на просвещението нейни учители и ученици са давали мило и драго, не малко дори живота си.
Много са и дарителите през годините на нейното опазване като център на духовност и знание.
Отношението към дарителите от най-новата история е срамно, а може да се окаже и престъпно.
Тази история започва с едно завещание, направено в началото на 70-те години на миналия век. Направено е от Славка Проевска, изпълнила и волята на нейния вече покоен съпруг и лекар на гимназията Борис Проевски.
В социалистическия период няма как завещанието да бъде изпълнено, защото училищата са държавна собственост. За дарението ръководството на НХГ разбира 25 години след това. Тогава директор е Севда Марковска, а сегашният Марин Митов е учител. Времената вече са други и училището предявява своите претенции. Така се разкрива истината, че дареното е присвоено... от Община Благоевград, с обещанието да обезщети гимназията.
В продължение на няколко години директорът на НХГ прави неуспешни опити да разговаря със следващия кмет Атанас Камбитов. През 2014 година поставя ребром въпроса писмено, а от отговора разбира, че е поставен пред свършен факт:
Като знак на съдбата и нейната благосклонност към Националната хуманитарна гимназия, преди пет години се появява друг дарител – световноизвестният предприемач Антон Стефов, производител на бронирани автомобили, родом от Благоевград и бивш възпитаник на училищетол
Желанието на дарителя, някак си неслучайно, отново се препъва в условности и разтакаване. В двора на гимназията не могло, защото там по европейска програма е планирано изграждане на спортна зала. С решение на Общинския съвет се предоставя терен в двора на междуучилищния център, бившият икономически техникум. Процедурата е блокирана с аргумента, че трябва да се вземе становище от МОН и от Министерство на културата, заради статута на старата училищна сграда.
През 2019 година наистина гимназията е включена в проект с европейско финансиране, като е направена отоплителна инсталация, сменена е дограмата и е освежена фасадата на училището. Оказва се, че останалите пари не стигат за спортна зала и никоя фирма не се наема да я направи :
Така се компрометира и този проект, който към момента няма изгледи да бъде завършен.
С решение на педагогическия съвет, директорът на НХГ, бивша Солунска, сезира прокуратурата за всичко, разказано до тук.
Ръководството на гимназията няма да спре тази 20-годишна битка за справедливост, но умората и омерзението е трудно са скрие, дори и такъв деликатен човек, какъвто е директорът Марин Митов.
Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..
Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..