„Заразяването става чрез инфектиран кърлеж, като причинителя на лаймската борелиоза е бактерията спирохета от комплекса Borrelia burgdorferi,като имаме разновидности във вида борелия за Европа и Северна Америка. Трябва да са налице т.нар. соресови кърлежи, които са инфектирани с този инфекциозен причинител спирохета борелия, след което се осъществява ухапване от кърлежа на човека. Самото предаване не може да се осъществи само с докосване до кожата и дрехите, патогена не може да се предаде по този начин на човек. В хода на храненето на кърлежа, напояването му с кръв - в този процес се осъществява заразяването на човека от инфектирания кърлеж. Попадайки в организма минава определен период от време, който може да бъде с различна модификация, и трябва да следим проявата на клинични симптоми“ – каза в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор“ гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от Катедра „Инфекциозни болести“ във Военномедицинска академия - –София. Тя допълни, че към момента на ухапване от кърлежа няма видими признаци за заразяване с Лаймска болест, защото в повечето случаи ухапването е незабележимо, не предизвиква дискомфорт. Ако целенасочено не оглеждаме тялото си и не търсим кърлежи по дрехите си, не сме бдителни, можем да го пропуснем.
Фазите, през които преминава Лаймската болест:
„Болестта се разделя на 3 стадии: ранна локализирана, ранна десиминирана и късна фаза. Границата между отделните етапи са припокриващи се и много относителни – от момента на ухапване до първите симптоми, които са най-чести за локалните прояви на болестта – кожните прояви, за които ние алармираме пациентите да се наблюдават и да търсят медицинска помощ. Те са от дни до седмици. След което с разпространението на болестта се засяга нервна система, сърце и в късния етап на болестта за нашите географски ширини, са характерни кожните прояви, неврологичните и ставните. Когато говорим за минуси и трудности в диагностиката първо е трансмисията – ние нямаме спомен за това ухапване, второ – времето от ухапването до поява на симптомите е много голям и е трудно да се фиксира. Трето - грешката на пациентите, че ненавреме търсят помощ и понякога се самолекуват и самодиагностицират, което може да създаде голям проблем“.
Въз основа на какво се поставя диагнозата Лаймска болест, изследванията, които потвърждават или отхвърлят диагнозата?
„Трудна е диагностиката при това заболяване. Най-категорични сме, когато имаме ранните прояви на болестта – ранната кожна проява с характерен обрив. Наличието на еритема мигранс ни поставя диагнозата без да е необходимо да провеждаме допълнителни кръвни изследвания. Когато е налице този характерен кожен обрив, тогава кръвните тестове в повечето случаи ще бъдат отрицателни, тъй като е твърде рано да търсим имунния отговор в нашия организъм. Затова е необходимо през летния сезон и сега, когато е най-активно размножаването на нимфичките, които са основните преносители на борелията, при посещение на рискови места да търсим появата на обрив и червено петно, които не ни създават неприятности. Когато се развият прояви от страна на нервната система с парези на черепно-мозъчни нерви, с периферна симптоматика, с прояви на менингит – тогава се правят характерни кръвни тестове и евентуално изследване на ликвор и специалист трябва да интерпретира резултатите. Клиничните – в съчетание с анамнеза, данни от пациента за възможно ухапване от кърлеж и престой в рискова среда и кръвни тестове – когато имаме различни симпоми, различни тестове ще бъдат направени и трябва много внимателно да се интерпретират“.
Заразна ли е болестта и пренася ли се от човек на човек?
„Няма такива доказани случаи. Не може чрез нашите телесни течности да се пренася болестта. Нужен е посредник и този посредник посредник е кърлежа. Това малко незабележимо членестоного, което ни създава много неприятности, защото е възможно освен лаймската борелиоза, този кърлеж да бъде инфектиран с други инфекциозни патогени. Тогава клиничната картина става още по-трудна. Затова следим обриви, температура, неразположение, неврологични прояви, сърдечни, AV блок миокардит, ставни прояви, характерни кожни лезии. Това трябва да се съобщава на лекуващия лекар от пациента. Не е казано, че това ще бъде диагнозата, но понякога се пропуска
Профилактика и препоръки:
„Те винаги изхождат от това какъв е механизма на заразяване. Целта е превенцията и нашата защита от бъдещо ухапване от кърлеж. На първо място – да избягваме рискови райони, на второ – да носим необходимото предпазно облекло, трето – да използваме репеленти, от които има различни видове. Както на напръскаме дрехите си, така и тялото. Практичен съвет: всеки, който е посещавал гори, поляни, рискови места, тъй като по дрехите е възможно да имаме кърлежи и да избегнем вкарването им в нашия дом най-напред да ги изперем, след което да използваме сушилна машина с високи градуси“.
Чуйте в звуковия файл разговора на Лалка Радкова с гл. ас. д-р Магдалена Баймакова .
Ръководителят на три социални услуги Красимира Александрова получи приза "Личност на годината" в Дупница. Красимира е посветила цялата си кариера на социалните услуги на територията на Дупница. От 1995г. до 2022г. работи в Дом за деца лишени от родителска грижа "Олга Стоянова", като през по-голяма част от тези години е негов директор. Към момента..
Канго джъмпс е един спорт, при който едновременно се забавлявате, докато горите калории. „Това са тренировки, които подпомагат работата на всяка една група“, разказа инструкторът Венцислава Венчова. Тя се занимава със спорт от 21 години. Бивш състезател по карате, вицешампион на България за деца 2006 година. Занимавала се е и с народни и..
Не един, а цели три храма вече съгради и продължава да доизгражда неуморната Зоя Войнова от петричкото село Кърналово, която слушателите на Р адио Б лагоевград познават като един от най-дългогодишните търговци на З еленчукова борса край петричкото село Кърналово. Тя е духовно богат човек, с поетична дарба и житейска мисия да..
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..