Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р М. Баймакова: Лаймската болест се диагностицира трудно

При посещение в гористи зони преглеждайте тялото си

2
Гл.ас.д-р Магдалена Баймакова


Лаймската болест е бактериално инфекциозно заболяване, което се причинява от ухапване на кърлеж, който е преносител на тази зараза. Тя има сезонен характер – случаите зачестяват през лятото и есента, което съвпада с периода на активност на кърлежите. Какъв е механизмът на заразяването и има ли видими признаци за заразяване с Лаймска болест?

„Заразяването става чрез инфектиран кърлеж, като причинителя на лаймската борелиоза е бактерията спирохета от комплекса Borrelia burgdorferi,като имаме разновидности във вида борелия за Европа и Северна Америка. Трябва да са налице т.нар. соресови кърлежи, които са инфектирани с този инфекциозен причинител спирохета борелия, след което се осъществява ухапване от кърлежа на човека. Самото предаване не може да се осъществи само с докосване до кожата и дрехите, патогена не може да се предаде по този начин на човек. В хода на храненето на кърлежа, напояването му с кръв -  в този процес се осъществява заразяването на човека от инфектирания кърлеж. Попадайки в организма минава определен период от време, който може да бъде с различна модификация, и трябва да следим проявата на клинични симптоми“ – каза в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор“ гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от Катедра „Инфекциозни болести“ във Военномедицинска академия - –София. Тя допълни, че към момента на ухапване от кърлежа няма видими признаци за заразяване с Лаймска болест, защото в повечето случаи ухапването е незабележимо, не предизвиква дискомфорт. Ако целенасочено не оглеждаме тялото си и не търсим кърлежи по дрехите си,  не сме бдителни, можем да го пропуснем.

Фазите, през които преминава Лаймската болест:

„Болестта се разделя на 3 стадии: ранна локализирана, ранна десиминирана и късна фаза. Границата между отделните етапи са припокриващи се и много относителни – от момента на ухапване до първите симптоми, които са най-чести за локалните прояви на болестта – кожните прояви, за които ние алармираме пациентите да се наблюдават и да търсят медицинска помощ. Те са от дни до седмици. След което с разпространението на болестта се засяга нервна система, сърце и в късния етап на болестта за нашите географски ширини, са характерни кожните прояви, неврологичните и ставните. Когато говорим за минуси и трудности в диагностиката първо е трансмисията – ние нямаме спомен за това ухапване, второ – времето от ухапването до поява на симптомите е много голям и е трудно да се фиксира. Трето -  грешката на пациентите, че ненавреме търсят помощ и понякога се самолекуват и самодиагностицират, което може да създаде голям проблем“.


Въз основа на какво се поставя диагнозата Лаймска болест, изследванията, които потвърждават или отхвърлят диагнозата?

„Трудна е диагностиката при това заболяване. Най-категорични сме, когато имаме ранните прояви на болестта – ранната кожна проява с характерен обрив. Наличието на еритема мигранс ни поставя диагнозата без да е необходимо да провеждаме допълнителни кръвни изследвания. Когато е налице този характерен кожен обрив, тогава кръвните тестове в повечето случаи ще бъдат отрицателни, тъй като е твърде рано да търсим имунния отговор в нашия организъм. Затова е необходимо през летния сезон и сега, когато е най-активно размножаването на нимфичките, които са основните преносители на борелията, при посещение на рискови места да търсим появата на обрив и червено петно, които не ни създават неприятности. Когато се развият прояви от страна на нервната система с парези на черепно-мозъчни нерви, с периферна симптоматика, с прояви на менингит – тогава се правят  характерни кръвни тестове и евентуално изследване на ликвор и специалист трябва да интерпретира резултатите. Клиничните – в съчетание с анамнеза, данни от пациента за възможно ухапване от кърлеж и престой в рискова среда и кръвни тестове – когато имаме различни симпоми, различни тестове ще бъдат направени и трябва много внимателно да се интерпретират“.

Заразна ли е болестта и пренася ли се от човек на човек?

„Няма такива доказани случаи. Не може чрез нашите телесни течности да се пренася болестта. Нужен е посредник и този посредник посредник е кърлежа. Това малко  незабележимо членестоного, което ни създава много неприятности, защото е възможно освен лаймската борелиоза, този кърлеж да бъде инфектиран с други инфекциозни патогени. Тогава клиничната картина става още по-трудна. Затова следим обриви, температура, неразположение, неврологични прояви, сърдечни, AV блок миокардит, ставни прояви, характерни кожни лезии. Това трябва да се съобщава на лекуващия лекар от пациента. Не е казано, че това ще бъде диагнозата, но понякога се пропуска

Профилактика и препоръки:

Те винаги изхождат от това какъв е механизма на заразяване. Целта е превенцията и нашата защита от бъдещо ухапване от кърлеж. На първо място – да избягваме рискови райони, на второ – да носим необходимото предпазно облекло, трето – да използваме репеленти, от които има различни видове. Както на напръскаме дрехите си, така и тялото. Практичен съвет: всеки, който е посещавал гори, поляни, рискови места, тъй  като по дрехите е възможно да имаме кърлежи и  да избегнем вкарването им в нашия дом най-напред да ги изперем, след което  да използваме сушилна машина с високи градуси“.

Чуйте в звуковия файл разговора на Лалка Радкова с гл. ас. д-р Магдалена Баймакова . 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Банско се справя с бездомните кучета с насърчаване на осиновяването

Перманентната кампания на Община Банско за осиновяване на бездомни кучета донесе радост в още едно семейство. Синът на сем. Дурчови вече си има четириног приятел, за когото обещава да се грижи сам и да го води навсякъде със себе си. Кампанията Осинови ме: БезДОМен или ДОМашен - ти решаваш! стартира в края на миналата година. „Три..

публикувано на 10.07.24 в 14:41

Цветанка Гаврилова: Мечтая България да бъде домакин на световен танцов конкурс

Мечтая България да бъде домакин на световен танцов конкурс. Имаме всички дадености за това – отношение към танцовото изкуство и много талантливи деца и млади хора. Страната ни показа изключително присъствие на Световната танцова купа в Прага, състезание, което си е извоювало славата на лятна танцова олимпиада. Това заяви д-р Цветанка Гаврилова,..

публикувано на 10.07.24 в 12:44

Иван Узунов: Борбата с дезинформацията става все по-трудна

Проектът “Млади разбивачи на градски митове” обедини усилията на  Сдружение “Безопасни детски площадки”,  “ВАМО” ЕООД – Благоевград и Асоциацията по дигитален активизъм с ученици от Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия “Васил Левски” и Национална хуманитарна гимназия  „Св. св. Кирил и Методий“ (Бивша Солунска) в..

публикувано на 10.07.24 в 10:06

Учител по народно пеене с банска песен на „Пирин фолк“

Преподавателката по народно пеене към НЧ "Никола Вапцаров" в Банско Нели Михайлова спечели най-високата оценка в селекцията на участниците за тазгодишното издание на фестивала „Пирин Фолк“. Това е първото участие на изпълнител от Банско в конкурса за песен на македонска фолклорна основа в Сандански. Нели Михайлова ще се представи с автентична..

публикувано на 09.07.24 в 13:37

Труден, но много успешен сезон с пълни зали за Кукления театър в Благоевград

Започна дългоочакваният ремонт на Куклен театър - Благоевград. В следващите два месеца изцяло ще бъде преобразен салонът на театъра, така че актьорите и малките зрители да посрещнат новия театрален сезон в по-приветлива и уютна обстановка.  Местата ще бъдат увеличени от 90 на 130. „Изминалият сезон за театъра беше труден, но много..

публикувано на 08.07.24 в 15:38

"Еко кът - обитателите на кестеновите гори" изграждат в петричкото село Коларово

"Еко кът - обитателите на кестеновите гори", предназначен предимно за игра на децата, ще бъде една от новите придобивки за жителите и гостите на петричкото селото Коларово. Съоръжението ще бъде изградено по проект, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Съоръжението ще допринесе и за по-добра визия на входа и изхода на..

публикувано на 08.07.24 в 14:16

Щетите за България от липсата на депозитна система са огромни – и за хората, и за природата

Веки ден в нашата страна се изхвърлят два милиона пластмасови бутилки. „ И това не са просто купените и употребените, а това са изхвърлените не където трябва пластмасови бутилки “, уточни  в интервю за Радио Благоевград Евгения Ташева от екип „Нулеви отпадъци“ на сдружението „За Земята“. Неправителствената организация от години анализира..

публикувано на 08.07.24 в 10:18