Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мечото селище се раздели с две от мечките си

Очакват се нови обитатели


Последните седмици се оказваха едни от най-тъжните за служителите на Парка за танцуващи мечки край Белица и за всички, които са съпричастни към съдбата на обитателите му, защото две от мечките – Стефан и Лейди М, трябваше да бъдат приспани.

„Наложи се да се разделим със Стефан, той е първата мечка, която постъпи в Парка още през 2002 г. При последния му медицински преглед се установи, че има рядък вид рак в черния дроб, с разсейки, без никакви опции за лечение. Стефан беше на 34 години, като припомням, че мечките в природата живеят до около 22 години. С други думи, той успя да живее един цял живот, близо 21 години в Парка за танцуващи мечки, на който можеше да се наслади в близост до естествената среда, обгрижван от нас“ – съобщи за Радио Благоевград Димитър Иванов, управител на мечото селище.

Другата мечка, с която е трябвало да се разделят служителите в Парка, е най-възрастната – Лейди М, която по предположения, е била на възраст над 40 години. Тя е страдала от тежка форма на остеопороза, която е причинявала огромни болки на животното и в бъдеще би довела пълното й обездвижване.

„За разлика от хората, мечките имат голям праг на търпение към тези болки и както обясняваше един от лекарите, един човек с такова заболяване, не би оцелял толкова дълго време“ – допълни Димитър Иванов, който уточни, че в момента мечките в Парка са 19, като миналата седмица им е бил направен медицински преглед. Такъв ще бъде направен и тази седмица.

Управителят на мечото селище бе категоричен, че ако има мечка в нужда, тя би могла да бъде приютена в Парка.

„Сега тече размножителният период при мечките, което ни отваря „прозореца“ да съберем някоя мечка с друга, което ще даде възможност за оптимизиране на местата в Парка. От два месеца събираме Теди с Рику и се надяваме, когато те се съберат, да направим една стабилна двойка, към която ще можем да добавим още две женски мечки, което да ни даде възможност да отворим място за още мечки, които имат нужда да бъдат приютени при нас“ – уточни Димитър Иванов.

Той съобщи още, че през почивните и празнични дни през месец май, мечото селище се е радвало на голям посетителски интерес, като в определени дни е имало над 1000 посетители за ден. Вече има и доста чужденци, които посещават Парка.

Противоепидемичните мерки все още не са разхлабени, въпреки, че от средата на следващия месец може би ще бъдат върнати отново обиколките с екскурзовод. Има доста заявки от ученически групи за организирано посещение в Парка и през следващите две седмици ще се работи усилено с тях.

“Тази година ще бъде трудна, но постепенно започваме с въвеждането на новите неща, като едно от първите ще бъде новият магазин в Парка. Ще има известно обновяване на инфраструктурата, ще продължим с другите неща, за които сме говорили и с такива, за които все още не сме казвали“ – допълни Димитър Иванов.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Иванов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01

65 години ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград

С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..

публикувано на 12.02.25 в 13:44