Всеки родител с нетърпение очаква детето му да произнесе първите си думички и въпросът, който най-често задават е – кога е нормално детето да проговори. На този въпрос за съжаление няма точен отговор, защото всяко дете се развива индивидуално и някои деца може да започнат да бърборят още в периода 8-10 месечна възраст, докато други упорито мълчат до 2-3 годишна възраст.
Често родителите с притеснение споделят, че детето им още не говори.
„През последните години се наблюдава тенденция на все по-късно проговаряне на децата. Това е свързано от една страна с технологиите. Децата биват оставяни дълго време пред телевизор, телефон, таблет. Често гледат неща на чужд език, което забавя проговарянето. Като изключим технологиите, това се дължи и на генетика, а понякога децата просто проявяват инат. Родителите казват „то знае, разбира, но не иска да каже“. Тук, самият инат не е към това, че детето не иска да говори, а по-скоро към отношението на родителя. Когато се повтори на детето многократно „кажи, кажи, кажи...“ и то на инат нищо не казва. Хубаво е в такъв случай да се минава всичко през въпроси – какво е това? Къде е това? и т.н. Ако детето не го каже ние да го кажем и после да го включим веднага в друго изречение. Важно е детето да го чуе няколко пъти“, казва логопедът Милка Иганотва.
Освен да научим детето да говори ролята на родителя е да го научи и да говори правилно. В помощ на родителите логопедът Милка Игнатова наскоро издаде втората си детска книжка.
„Книгата се казва „Аз говоря правилно“. В нея има шест стихчета, които се отнасят до най-често нарушаваните говорни звукове, които са 8. Има по 7 стихчета за всеки звук.“
Цялото интервю с логопеда Милка Игнатова чуйте в звуковия файл ->
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..