Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: Какво прави Европейският парламент, за да защити пчелите


В последните години много пчелари в Европа сигнализират за намаляване на пчелните колонии. Въпросът привлича общественото внимание, тъй като пчелите и другите насекоми опрашители имат ключов принос за поддържането на екосистемите и биоразнообразието. Проблемът си припомняме и по повод Световния ден на пчеларите, който отбелязахме преди броени дни - 20 май.

Липсата на опрашители поставя под заплаха много растителни видове, а също и организмите, които са свързани пряко или непряко с тези растения. Много селскостопански култури също са подложени на риск. На това мнение и потомственият пчелар от Благоевград Стойко Мудев.

Европа цели да подобри информираността за намаляването на популациите и да подпомогне борбата с причините за проблема.

Евродепутатите призовават ЕС и държавите членки да инвестират повече в защита на здравето на пчелите, борба с подправянето на меда и подкрепа за пчеларите.

За периода 2020-2022 г. ще бъдат изразходвани 240 милиона евро за национални програми в областта на пчеларството в ЕС - увеличение с 11 % в сравнение с отпуснатото финансиране за 2017-2019 г. Половината от тези средства ще бъдат предоставени от бюджета на ЕС, а другата половина - от страните от ЕС. Финансирането от ЕС за тези програми се основава на броя на пчелните кошери във всяка държава от ЕС, за които Европейската комисия е уведомена.

Около 78% от видовете диви цветя и 84% от селскостопанските култури зависят изцяло или частично от насекомите за производството на семена. Опрашването от насекоми и други животни разширява разнообразието и качеството на плодовете, зеленчуците и други култури.

Ралица Петкова заедно със семейството си се грижи за над 100 пчелни семейства, разположени в поречието на река Струма, в подножието на Пирин, Рила, Беласица, Огражден и Малешевската планина. Ралица е убедена, че  пчелните семейства променят флората и фауната, обогатяват и увеличават продукцията на плодове и зеленчуци, които са жизненоважни за нашата трапеза.

Събирайки нектар, пчелите разпространяват прашец, като по този начин участват в процеса на формиране на плодове и влияят на производителността. Без опрашване добивът би бил изключително нисък - от 5 до 20% от това, което обикновено се добива.

Пчелите са сред най-известните опрашители и варират над 2000 вида, съществуват 900 вида сирфидни мухи, над 500 вида пеперуди, 8 000 вида молци и много други насекоми. 4 от 5 вида култури - важни източници на хранителни вещества за човека, са изцяло зависими от опрашването – тази безценна услуга, която природата ни предоставя безплатно.

По оценки между 5% и 8% от световното производство на култури е пряко свързано с опрашването от животни. В ЕС селскостопанската продукция, свързана с опрашването от насекоми, се оценява на 15 млрд. евро годишно.

Опрашителите също така допринасят за създаването на лекарства, биогорива, платове и строителни материали.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Учител по народно пеене с банска песен на „Пирин фолк“

Преподавателката по народно пеене към НЧ "Никола Вапцаров" в Банско Нели Михайлова спечели най-високата оценка в селекцията на участниците за тазгодишното издание на фестивала „Пирин Фолк“. Това е първото участие на изпълнител от Банско в конкурса за песен на македонска фолклорна основа в Сандански. Нели Михайлова ще се представи с автентична..

публикувано на 09.07.24 в 13:37

Труден, но много успешен сезон с пълни зали за Кукления театър в Благоевград

Започна дългоочакваният ремонт на Куклен театър - Благоевград. В следващите два месеца изцяло ще бъде преобразен салонът на театъра, така че актьорите и малките зрители да посрещнат новия театрален сезон в по-приветлива и уютна обстановка.  Местата ще бъдат увеличени от 90 на 130. „Изминалият сезон за театъра беше труден, но много..

публикувано на 08.07.24 в 15:38

"Еко кът - обитателите на кестеновите гори" изграждат в петричкото село Коларово

"Еко кът - обитателите на кестеновите гори", предназначен предимно за игра на децата, ще бъде една от новите придобивки за жителите и гостите на петричкото селото Коларово. Съоръжението ще бъде изградено по проект, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Съоръжението ще допринесе и за по-добра визия на входа и изхода на..

публикувано на 08.07.24 в 14:16

Щетите за България от липсата на депозитна система са огромни – и за хората, и за природата

Веки ден в нашата страна се изхвърлят два милиона пластмасови бутилки. „ И това не са просто купените и употребените, а това са изхвърлените не където трябва пластмасови бутилки “, уточни  в интервю за Радио Благоевград Евгения Ташева от екип „Нулеви отпадъци“ на сдружението „За Земята“. Неправителствената организация от години анализира..

публикувано на 08.07.24 в 10:18

Елия Тодорова e нимфа в новата си песен

Елия Тодорова e като нимфа в новата си песен „Направен за мен“.  „Направен за мен“  излиза в разгара на лятото. Елия пише песента в съавторство по текста и музиката с Павел Николов-Pavell. „Изцяло се доверих на Павел за това как трябва да звучи „Направен за мен“ ‒ разказва Елия. ‒ Имахме около десет работни варианта на песни, но..

публикувано на 07.07.24 в 15:36

С любов към професията - учителката Цветанка Кадиева

Насочиме вниманивто си към Петричкото село Кърналово и ОУ “Братя Миладинови”. Училището е създадено през 1893 г. и е утвърдено средище на духовната изява и огнище на националните традиции, които продължава да пази и до сега. Разбира се днешния облик на учебното заведение е съвременен. В училилището са оборудвани специализирани кабинети, класни стаи..

обновено на 07.07.24 в 13:53

Проф. д-р Людмил Вагалински: Находката от Хераклея Синтика е уникална

Екипът от археолози на проф. д-р Людмил Вагалински, които работят на подновените разкопки в античния град Хераклея Синтика край Рупите, Петричко, откриха цяла мраморна скулптура в човешки ръст. Статуята е открита още на третия ден от подновяването на разкопкитие на 3 юли 2024 година. Археолозите попаднали на нея в големия канал на античния град...

публикувано на 06.07.24 в 09:00