Приключва една от най-важните кампании за тютюнопроизводителите – разсаждането на тютюна. Към момента на 100 % е разсаден тютюнът от ориенталските сортови групи „Басми“ и „Каба Кулак“, както и тютюнът от една от едролистните сортови групи – „Бърлей“. До 10 – 15 юни се очаква да приключи и разсаждането на тютюна от сорта „Виржиния“.
„Заради по-лошото време тази година разсаждането закъсня, но тютюнопроизводителите го компенсираха, защото прилагат най-добрите земеделски практики и целия си професионализъм“, съобщи за Радио Благоевград Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България – НАТ 2010 и президент на Европейската междубраншова организация в сферата на суровия тютюн (ELTI).
На 31 май приключи срока за вписване на тютюнопроизводителите в националния Регистър за 2021 година, но данните вече са налице. За 2021 г., вписаните тютюнопроизводители са общо 3320, което е със 132-ама повече, в сравнение с предходния стопански цикъл, или с 4 % по-голям брой. Заявените площи за тази година са 33814 декара, а по договори, са малко над 33 хиляди декара.
„Според мен, на пръв прочит тези цифри означават, че всяка година все по-голям брой тютюнопроизводители се вписват в Регистъра, то това е и задължително, в противен случай означава, че тютюнопроизводителят работи незаконно. Най-вероятно и ние с Вас, като медия, сме допринесли за това“ – коментира Цветан Филев и припомни някои от проблемите, които срещаха стопаните по време на регистрацията. Един от тях е по отношение набавянето на документа за правно основание на терена, който възнамеряват да обработват. В този регистър стопаните се вписват и с предварително сключен договор за изкупуване на тютюна в стопанската година, което им гарантира сигурен пазар.
Възможностите за осигуряване на дългосрочни и гарантирани пазари за тютюна от Европейския съюз бе основна тема на проведените наскоро видеоконферентни срещи на ръководството на Европейската междубраншова организация в сферата на суровия тютюн с трите най-големи мултинационални цигарени компании.
„Целта на ELTI e да защитава интересите на тютюнопроизводителите на Европейско ниво. Да иска, да настоява и да ги представлява, било пред европейски институции и в случая – пред индустрията, за която ние произвеждаме тютюневата суровина. Така че ползата от тези видеоконферентни срещи, тепърва трябва да се проявява в бъдеще, в един период от 3 до 5 години. В момента, мултинационалните компании правят тригодишните си планове занапред – какви тютюни им трябват за производството на тютюневите изделия, с какви качества и от кои региони на света. Ние, като представители на европейските тютюнопроизводители, очакваме няколко отговора относно поддържането или увеличаването обема на закупената суровина в рамките на Европейския съюз, защото се нуждаем от дългосрочна стратегия на мултинационалните компании за техните нужди от тютюнева суровина. Заявили сме много ясно, че ако нашата тютюнева суровина им е необходима, те трябва да го заявят открито и отговорно“ – уточни Цветан Филев.
На въпрос, какво се случва с предложението на България Преходната национална помощ да бъде удължена и след 2023 година, а новата Референтна година да е 2018, г-н Филев заяви, че преговорите продължават и най-вероятно ще има яснота по темата в края на годината, когато се очаква да бъде финализирана реформата по новата обща селскостопанска политика на Европейския съюз до 2027 г.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..