Скулпторът Павел Койчев отново смая публиката с новата си творба – арт инсталацията „Къпането”. Намира се в малкото езеро край село Осиковица, на 70 километра от София и в близост до северната магистрала, на мястото на прочутата „Водна паша”, и беше представена непосредствено преди рождения ден на автора си. Жест, който несъмнено отваря нови въпроси и посоки на смисъла. Както часове след откриването написа Георги Лозанов, най-прецизният тълкувател през годините на творчеството на Койчев - и този път той „играе на едро и представя световното изкуство от Древен Египет до съвременна Европа с репродукции в човешки бой на христоматийни произведения, „подходящи“ за къпане, а между тях – пет пластики на животни, излезли от ръката на ваятеля: бивол, магаре, овца, крава и за първи път кон.Водата, върху която репродукциите и пластиките магически са разположени, естествено, е метафора на течащото време. То е сцената, на която се срещат историята и природата в най-съвършените си прояви – изкуството и живата твар.”
Пускайки омаята от поредната среща с неконвенционалния български пластик да влиза свободно в клетките, ще се опитаме да повдигнем поне малко завесата и на онази присъща на работите му непроницаемост.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска в предаването за изкуство и култура „Арт сезони“ с Павел Койчев.
Роден е на 30 май 1939 г. в София. През 1966 г. завършва специалност „Скулптура“ във Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“ (Националната художествена академия в наши дни). Първата му самостоятелна изложба е през 1982 г. През последвалите десетилетия участва в редица национални и международни изложения, сред които е изложението „Световни художници на хилядолетието“ в централата на ООН в Ню Йорк. Два пъти представя България на Международното биенале във Венеция. Негови произведения са притежание на Националната галерия, на Софийската градска галерия, на други галерии из страната и частни колекции в Австрия, Дания, САЩ, Белгия и др.
Автор на снимките в галерия е Стефан Н. Щерев.
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..