България е една от петте държави в света, които ще участват в проект на ЮНЕСКО за обучение на дами, занимаващи се с пчеларство. Той се нарича „Жени за пчелите" и стартира на 21 юни във Франция. Целта на инициативата е не само да „запали“ дамите да започнат да се занимават с пчеларство, но и да научат повече за теорията и практиката - от това как да се грижат за пчелите до професионалните занимания с пчелини.
„Това са държави, които са едни от най-големите производителки на мед в света – Русия, Китай, Италия, България, забележете и Камбоджа. Анжелина Джоли е официалният представител пред ЮНЕСКО по този световен проект, като най-интересното е, че България е избрана и това показва, че имаме световно признание за българското пчеларство“ – коментира за Радио Благоевград инж. Михаил Михайлов, председател на Обединения пчеларски съюз.
Обучението се провежда на пет години, като основен домакин е Франция, но ще има занимания и в България. До края на месец май се приемаха заявленията за кандидатстване на дамите, които желаят да участват в проекта. Очаква се първите занимания да се проведат до месец, но преди това трябва да са одобрени кандидатките.
„Изпратили сме специални писма до нашите организации, за да могат да се явят съответните пчелари, които да отговарят на условията. Тоест, трябват ни жени пчелари, които да представят достойно България. Всеки момент се очаква да бъдат обявени резултатите за одобрените кандидатки“ – уточни още инж. Михайлов.
Припомняме, че по повод 20 май – Международния ден на пчелата, световно известната актриса Анджелина Джоли направи фотосесия с накацали по тялото й пчели. Нейна снимка е публикувана и в последния брой на пчеларския вестник.
„През годините имаше и други известни личности, които бяха прегърнали идеята за пчеларството. Някой от кинозвездите беше станал пчелар. Но, Едмънд Хилари, новозеландският алпинист, първият човек, който покори Еверест, е пчелар. Това показва, че известните личности подкрепят пчеларството, чрез своите действия и стават пчелари, което е много хубаво“ – допълни още инж. Михаил Михайлов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Михаил Михайлов.
Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива..
Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех. Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..
Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..
На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..
Броени дни остават до началото на XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..
Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..
Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“ на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..