Македонският научен институт, Регионалният исторически музей – Благоевград и Българското сдружение на родовете от Македония организираха днес Кръгла маса „160 години от издаването на сборника „Български народни песни“ на Братя Миладинови. В една от залите на благоевградския музей събитието събра най-добрите специалисти и изследователи на делото на Братя Миладинови от различни полета на хуманитарното познание – историци, литературоведи, езиковеди, фолклористи, етнографи. Братя Миладинови, които в своя сборник успяват да подберат великолепни фолклорни образци, създавани през тежки векове, незагубили своето въздействие и днес и разкриващи красотата и разнообразието на културата ни.
„Този сборник е един знак на българщината в Македония. 160 години ние не го забравяме и тази годишнина сега е повод да си припомним делото на двамата братя-мъченици за българщината, които загиват нелепо в турските зандани. Но това е и един знак, оставен от самите тях – български народни песни. Някои от тях и днес се пеят и знаят – типично български песни“ – каза за Радио Благоевград доц. д-р Георги Николов, председател на Македонския научен институт.
Проф. Кирил Топалов от СУ „Св. Климент Охридски“ припомни, че „това е първия голям български фолклорен сборник и останал до край най-богатия от всички останали – богат като съдържание и чисто естетически, защото от много песни те са подбирали най-хубавите. Върху славата на този сборник се отразява и трагичната съдба на Братя Миладинови, които заплащат българщината и своето апостолско дело. Т.е. наслагват се много фактори около този Сборник, които създават ореола около него. Той е истинска съкровищница на народното творчество. Най-важното е, че е съхранил съкровища на народния художествен гений, които ние днес не бихме познавали ако не беше този Сборник.
Етнографът в Регионалния исторически музей – Благоевград Румяна Хаджиева определи Сборникът „Български народни песни“ на Братя Миладинови като паметник на времето на народния живот от края на 19 век.
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..
Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн, 11-та Конференция на страните (COP11) на Рамкова конвенция за контрол на тютюна, която ще се проведе през м. ноември 2025 г. в Женева, Директива за тютюна и тютюневите изделия, Директива за акцизното облагане на обработен тютюн, Директива за рекламирането и други актуални за бранша теми бяха..
Във втория ден на събитието "Бойкот на магазините" се вглеждаме във формирането на цените на храните от фермата до трапезата, защото се оказва, че именно по пътя на хранителната верига се получават най-големите изкривявания в цените на хранителните продукти. Затова, една от мерките, които трябва да предприемат държавата и контролните институции, е..
Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..