Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р М. Баймакова: Марсилската треска се причинява от кучешки кърлеж

„Причинител на Марсилската треска е кучешкия кърлеж – кучето като резервоар, а също и други животни като лалугери и дребни мишки. Кучешкият кърлеж, който достига до хората в периода на ухапване, може да ни зарази с рикетсията, която е патогена, причиняващ Марсилската треска. Най-често се заразяваме през кожата при ухапване, когато прониква патогена, но също е възможно и през лигавицата на очите, през конюктивата. Затова неведнъж сме акцентирали, че когато човек сам отстранява кърлеж, това трябва да става много внимателно и да се изгори, защото е възможно кърлежът да отдели течности, и ако не разполагаме с предпазни очила, патогенът може лесно да влезе в очите и да се заразим“ – така коментира причините за Марсилската треска гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от Катедра „Инфекциозни болести“ във Военномедицинска академия-София в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор“.

Д-р Магдалена Баймакова

Инкубационният период при Марсилската треска, в който симптомите ще се проявят е много по-малък, за разлика от другата най-разпространена кърлежова инфекция Лаймската борелиоза – 4-10 дни след ухапването. 

Симптомите са свързани с внезапно начало -  остра проява на фебрилитет, мускулни и ставни болки, главоболие, отпадналост, слабост в крайниците, оток по ставите и болка, много са характерни артритни прояви. Силното главоболие и високата температура могат да направят инфектираните по-отпуснати, замаяни, изтощени. От 3 до 5 дни след това се появява характерен обрив.  Друг сигнал за тази болест, който не се открива при всички, е т.нар. първичен ефект – мястото, на което кърлежът е проникнал се наблюдава възпаление с образуване на черна коричка-некроза. При възрастни хора най-често е по долните крайници, а при децата – по главата и горната част на тялото. Тази картина, свързана с острото начало с висока температура, появата на обрива, този характерен първичен ефект, анамнезата и рисковия контакт насочват към диагнозата.


Лечение

Важно е лечението със съответната група антибиотици да започне навреме. Колкото по-бързо е поставена диагнозата, толкова по-успешна е терапията. След третия ден високата температура се овладява. Прилагат се медикаменти, свързани с температурата, главоболието, търсене на вторични инфекции. Заболяването е лечимо, важно е да се постави диагнозата навреме и да се предприемат съответните мерки.

Превенция

Най-важното е да предпазим себе си от ухапване от кърлеж. С подходящото облекло, употреба на репеленти, избягване на рискови зони. Много важна е химическата обработка на площите, намаляване на кучешката популация – усилията в тези насоки трябва да бъдат общи, защото няма как да се предпазим от нещо, което циркулира, има резервоар и има нормален биологичен цикъл на развитие. При ухапване от кърлеж трябва да се действа максимално бързо, да се търси лекарска помощ.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Здравка Евтимова: Човек има най-много, когато дава

Писателката Здравка Евтимова, заедно с още известни личности от различни индустрии, бе сред основните говорители на годишната конференция TEDxAUBG в Благоевград. Тя избра да говори пред студентите от Американския университет за общественото явление „калинки“ и образованието. „Внимателно и аргументирано се стремя да стигна до извода, че явлението..

публикувано на 15.04.24 в 15:51

RIA с нов англоезичен сингъл - „INTACT"

Третият самостоятелен сингъл на RIA е англоезичен и носи името „INTACT". Музиката, текстът и аранжиментът са на RIA.  Видеоклипът е заснет от Васил Стефанов в София. В него участват Тодор Петров и Борис Божилов от „Спални места“ и китаристът Виктор Колев. Още първият сингъл на младата певица – „Нашата мечта" ѝ даде успешен старт и покори всички..

обновено на 14.04.24 в 15:37
Вяра Панталеева

Вяра Панталеева посреща пролетта с нова песен

Новата песен на Вяра Панталеева "През 100 земи" е приказен разказ приличащ на сън за личностното пътешествие, в което търсейки някого или нещо, откриваме себе си. Мистичното и приказното в музикалната форма, кореспондира с приказния изказ: „две луни“ – два лунни месеца, „сто земи“, „вдън гори‘. „огледален свят“... Пътешествието е вътре в нас..

обновено на 14.04.24 в 15:22

Как капачките обединиха хиляди доброволци?

Пролетната кампания на „Капачки за бъдеще“ наближава.  14-ото ѝ издание ще се проведе в рекордните досега 33 града. Всеки може да донесе  събраните пластмасови капачки и алуминиеви кенчета, които ще бъдат рециклирани. Със събраните средства ще се помогне на 20 детски и родилни отделения в страната. Благодарение на инициативата до..

публикувано на 12.04.24 в 12:37

Никол Илиева: Интересът към първия медиен фестивал в Благоевград е голям

Годишният  медиен фестивал в Благоевград  ще се проведе на 30 април 2024 година по инициативата на студентския клуб „Ellipsis“ в АУБ.  Той е отворен за студентите от АУБ и техни колеги от цял свят,  за начинаещи и професионалисти. За участие във фестивала вече са постъпили 27 заявки от нашата страна, от редица други европейски страни, от Африка,..

публикувано на 12.04.24 в 11:39

Село Струма събира 400 участници на фестивал

Над 400 участници очакват в санданското село Струма за фестивала „Фолклор с приятели“.  Организатори са Община Сандански, кметство село Струма и НЧ „Никола Вапцаров 2005“.   Фестивалът ще бъде на 20 април /събота/ на площада в село Струма. Ще се включат самодейни състави от цялата страна. В селото има много млади хора, които се занимават със..

публикувано на 11.04.24 в 10:00

60 години страст или какво е общото между футбола и барабаните

60 години на сцената с барабани в ръка - това е животът на известния благоевградски музикант Ивайло Романов – Пелето. На 29 април той подготвя юбилеен концерт, по случай 70-годишнината му, роден е на 27 април 1954 година. Едва 10 годишен започва да се занимава с барабани, естествено по наследство, неговият баща  е бил тъпанджия. Така се..

публикувано на 10.04.24 в 11:55