Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започват дейности за спасяване на най-старото дърво в България

Макар и да позакъснява, лятото  е неизбежно. Сезон, който изостря нуждата ни от почивка и потребността от общуване с природата.  И тъй като  планините стават все по-предпочитано място за туризъм, а и за възстановяване след тази тежка пандемия, ви подаряваме един виртуален разказ за Пирин, за човешкото присъствие, планината и за усилията на хората от Националния парк да угодят на туристите и в същото време да защитят ценната природа.  

Любопитната новина извеждаме в анонс, а тя е, че през септември ще се направи поредното изследване за възрастта на най- старото дърво в България- Байкушевата мура, която вероятно ще се окаже на повече от 1400 години. Такава е прогнозата на директора на НП „ Пирин“ Росен Баненски. 

Днес Пирин е много по-различна от преди години. Най- вече като човешко присъствие в различните сезони. Потокът е увеличен десетки пъти, за съжаление автомобилите – също. Затова е изключително актуална програмата на екипа на НП „Пирин" за опазване на ценната природа, заради която почти цялата му територия е под  защитата на ЮНЕСКО.

Основната цел на тази политика е да бъде постигната хармония между човека и планината, разказва Росен Баненски.

Другата задача в момента на хората от Националния парк е да очертаят и маркират по международните стандарти всички туристически маршрути в Пирин.

Над 17 хиляди автомобила се качват в Пирин само през активния зимен сезон. През лятото този натиск върху природата също става все по- тревожен. Идеята в планината да влизат само електромобили все още е твърде скъпа мечта.

Едно от нещата, които продължават да липсват на планинския туризъм и то не само в Пирин, е това, което привлича истинския ценител на природното многообразие. Инфраструктура и места за хората с кемпери и каравани, които са планирали да поживеят по-дълго в подходите на прекрасните ни гори  и да правят преходи, да се запознават с уникалната флора и фауна, заради която паркът е обявен за световно природно наследство. Нещо, което ние самите не оценяваме като пазарна ниша в туризма.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Музейна работилница „Баба Марта“ отваря врати в Петрич

Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..

публикувано на 24.02.25 в 10:23

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29