Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Харта обединява лекарската общност за по-добър контрол на артериалната хипертония


Харта за контрол на артериалното налягане ще обедини лекарската общност в България. Здравната кауза цели да мотивира лекари, медицински специалисти, пациенти и професионални организации да извършват целенасочени действия за контрол на високото кръвно налягане на българите. Инициативата се организира от експертен съвет от доказани лекари в областта на хипертонията, членове на Българската лига по хипертония. Председател на експертния съвет и на професионалната организация е проф. д-р Арман Постаджиян.

За да се постигне целта за контрол на артериалното налягане на българите, Българската лига по хипертония разработи документа – Харта. Тя е официално споразумение, което освен да обединява, предлага разумни предписания за навременна и по-ранна диагностика и лечение. От друга страна създава професионална и лична ангажираност за промяна на лошата статистика за смъртност сред диагностицираните пациенти, апелира за отговорност чрез разпространяване на информация и припомняне на основните принципи на здравословния начин на живот от лекарите по време на визита.

Проф. д-р Арман Постаджиян

„Основната мисия на лигата по хипертония е поставяне на по-ясен и силен фокус върху заболяването артериална хипертония, за което сме убедени, че се неглижира в болшинството от случаите. А реално погледнато е обичайно старт на множество проблеми, които засягат нашето здраве“ – каза в здравния час на Радио Благоевград-БНР проф. Постаджиян. По думите му разпространението на заболяването в България е много високо – около 40% при населението над 18-годишна възраст. С покачването на възрастта този процент расте, от друга страна независимо от съществения напредък -  не повече от 50% от хипертониците в България са контролирани. Това се вижда в скрининговите програми, които се организират през последните години. „Това, което буди желание за действие е, че сме стационирани по този показател – приблизително 50% в рамките на последните 4-5 години. Смятаме, че трябва да вървим с доста по-усилени крачки, за да намалим това, което виждаме в статистиките, че сърдечно-съдовите заболявания са водеща причина за смъртността в нашата страна“.

Доколко пандемията наруши връзката лекар-пациент и какви целенасочени действия ще се предприемат за контрол на високото кръвно налягане сред българите?

„Независимо, че по някакъв начин останахме малко встрани от обичайните световни тенденции, интересен е начина по който се отразява стреса и обстановката с covid-19 върху артериалното налягане – много индивидуално е. Глобално погледнато се отчита сравнително малко отстъпление -  не е толкова, колкото се очакваше. Факт е обаче, че комуникацията лекар-пациент в болшинството от случаите се наруши и усилията трябва да бъдат насочени в това направление. Това е и логиката на тази харта, която идва именно сега, защото смятаме, че ще бъде една добра стъпка за възстановяване на нещо, в което сме имали традиции. Установихме и в контактите с нашите колеги, че те имат нужда от подкрепа. От друга страна пациентите също имат необходимост от подкрепа от гледна точка на качествена информация, данни, които да бъдат адаптирани разбираемо за тях и контролът да бъде подобрен. Ще се стремим в тази глобална инициатива, която нарекохме харта за подобрен контрол на артериалното налягане да се насочи както към нашите колеги, така и към пациентите с  различни инициативи, чиято цел ще бъде възстановяване и подобряване на този контрол на повишеното артериално налягане в страната ни.

Според проф. Постаджиян най-ефективната терапия е тази, която се приема,  но за да бъде приемана – хората трябва да бъдат убеждавани. Втората ефективна посока е, когато се прави скрининг и се обръща внимание на всички съпътстващи рискови фактори, които са налице. Това е от изключително важно значение за да бъде намален глобалния риск.

Хартата ще бъде подкрепена от поредица инициативи, информационни и обучителни кампании за придържане към добрите и доказани терапии за лечение на хипертония – както при лекуваните пациенти, така и при пациенти с недоказана хипертония.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

След последната сесия на ЕП: време за равносметка

През седмицата се проведе последната пленарна сесия на Европейския парламент в Страсбург. Какво успя да свърши и за какво не стигна време? Какви ще бъдат предизвикателствата, на които следващият състав на ЕП ще трябва да отговори. В предаването “Събития и личности” разговаряхме с трима български евродепутати. За енергетиката, индустрията и..

публикувано на 26.04.24 в 11:25

Елена Панайотова представя книгата „Приложен театър”

Елена Панайотова представи своята книга „Приложен театър” в Регионалната библиотека на Благоевград. Тя е доктор по театрално изкуство в Нов български университет. Специализирала е европейска култура в Университета в Амстердам и театрална антропология в театър „Один” в Дания. Дългогодишен преподавател е по театрално изкуство в Академията за изкуства..

публикувано на 24.04.24 в 18:37

„Великден във всеки дом” – благотворителна инициатива в Дупница

 „Великден във всеки дом” - т ова е новата кампания на сдружение  „Близо до теб“ за даряване на пакетирани козунаци на самотно живеещи пенсионери в селата от община Дупница. Екипът на сдружението благодари за подкрепата на хората с добри сърца в грижата за хора в нужда. В благотворителната инициатива апелът е да се дарят козунаци, които ще..

публикувано на 24.04.24 в 13:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българинът потребява повече и успява да инвестира

По данни от Наблюдението на домакинските бюджети през 2023 г. на НСИ, годишният общ доход средно на лице от домакинство е 10 846 лв. и нараства с 20.4% спрямо 2022 година. За последните десет години (2014 - 2023 г.) - се увеличава 2.3 пъти.  Годишните разходи са 10 044 лв. средно на лице, което е с 19.7% повече в сравнение с 2022 година. За периода..

публикувано на 24.04.24 в 10:19

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25