Инфекциите на отделителната система са едни от най-разпространените инфекциозни заболявания и засягат голям брой хора. Различни микроорганизми могат да причинят възпалителни заболявания на уринарния тракт.
„Урологичните инфекции основно се разделят на горни и долни пикочни пътища. Долните – пикочен мехур и простата при мъжете, и горните – пикочопроводите и бъбреците при жените. Рисковите групи основно са млади жени във фертилна възраст за цистити – т.е. възпаление на долни пикочни пътища и при мъжете над 50 години, които имат увеличена простатна жлеза. Бременните жени също са интересна група с леко повишен риск за уринарни инфекции“ – каза д-р Живко Сиромахов, уролог в МБАЛ „Вита“- София. По думите му специфични симптоми са честото уриниране, парене и усещане, че остава урина в пикочния мехур, както и позиви за често уриниране. При жените е възможно да има често и кръв в урината.
Възможно ли е да се стигне до усложнения, ако урологичните инфекции не се лекуват? „По често циститът, който се появява при жените. Може да се излекува с повишен прием на течности и препарати на растителна основа. Не е необходимо винаги да се предприема лечение с антибиотик. Възможно е обаче, ако не е лекуван да се стигне до възпаление на бъбреците, което е по-драматично. При тях понякога се налага и хоспитализация в лечебно заведение. Налице е висока температура, болка и като цяло е налице по-драматично състояние“.
Лечение на урологичните инфекции.
В препоръките на Европейската асоциация по урология уроинфекциите основно се разглеждат като два типа – усложнени и неусложнени. „Неусложнените са при хора, които са здрави и нямат съпътстващи заболявания, нямат вродени аномалии и оперативни интервенции на пикочо половата система. Много често при жени неусложнения цистит може да се лекува с висок прием на течност, т.е. урината по естествен път да отмива бактериите, които се задържат в пикочния мехур, със или без комбинация от препарат на растителна основа. Основно се използват препарати с червена боровинка. Много рядко може да се наложи прием на антибиотик в кратък курс“.
Д-р Сиромахов препоръча мъже над 50 години да посещават уролог веднъж в годината и да изследват простатно-специфичния антиген, ректално туширане и ехографски да се изследва за наличието на остатъчна урина. Мъжете, при които има наследствена обремененост с карцином на простатната жлеза – тези изследванията трябва да започнат около 45-годишна възраст. При хората с хронични бъбречни заболявания или с поставена диагноза камъни в бъбреците, препоръчително е веднъж годишно ехографски преглед на бъбреците и да се прави изследване на обикновена урина.
Урологът препоръча още по-висок прием на течности през лятото – около 2.5 литра на ден. Високите температури водят до дехидратиране на организма, а най-лесния начин да се компенсира този процес, е прием на много течности.
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..
Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..