Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Балин Балинов:

Ключово важно е като общество да променим начина по който произвеждаме енергия

Снимка: архив


„Ключово важно е като общество да променим начина по който произвеждаме енергия и да се отвори енергийната система за хората, които искат да произвеждат енергия за собствени нужди от възобновяеми източници“, подчерта в интервю за Радио Благоевград Балин Балинов,  координатор на кампанията „Енергийни решения“ в „Грийнпийс“ – България.

От екологичната организация напомниха за изтичащия на 30 юни срок за транспониране на Европейската директива за възобновяемата енергия в българското законодателство. Директивата е своеобразна пътна карта за трансформацията на енергийната система на всяка страна членка от използване на преобладаващите сега изкопаеми горива към възобновяеми източници на енергия (ВЕИ). Документът има за цел да улесни производството на електрическа енергия от ВЕИ, с която да се захранват домове, работни места, транспортния сектор.

„Идеята е директивата да премахне всички  пречки, които съществуват в момента, т. с. институции, държава, местни власти, никой да не пречи и забавя процеса. Трябва да стигнем до този момент, в който законът и различните разпоредби не се тълкуват по собствено желание, а условията и правата на гражданите са еднакви в цяла България, във всеки един регион, във всеки един град или село така, че никой да не получава отказ по една или друга причина“, подчерта Балин Балинов. Той припомни, че срокът за въвеждане на Европейската директива за възобновяемата енергия е само след броени дни - 30 юни 2021 година, но е ясно, че страната ни ще закъснее  с нейното въвеждане. 


Цялото интервю с Балин Балинов чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българинът потребява повече и успява да инвестира

По данни от Наблюдението на домакинските бюджети през 2023 г. на НСИ, годишният общ доход средно на лице от домакинство е 10 846 лв. и нараства с 20.4% спрямо 2022 година. За последните десет години (2014 - 2023 г.) - се увеличава 2.3 пъти.  Годишните разходи са 10 044 лв. средно на лице, което е с 19.7% повече в сравнение с 2022 година. За периода..

публикувано на 24.04.24 в 10:19

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28

Милена Статева: Реалният живот е много по-интересен от измислените филми в Холивуд

Милена Статева е доктор по социология, социален психолог , част от авторския екип на платформата „Климатека“. Тя изследва темата как масовата култура, по-специално киното гледат към климатичните промени. „ Киното е изключително важно, защото то създава един балон, в който живеем и който  ни оформя като личности “  подчерта в интервю за Радио..

публикувано на 22.04.24 в 09:19

Анжела Родел: Преводачът изгражда мостове между различни култури

Анжела Родел е американка по рождение и българка по душа. Родена е в щата Уисконсин. Следва в университета в Йейл, където за първи път чува българска народна музика и тя завинаги остава в нейното сърце. От десетилетия живее в България, говори, пее и превежда от български на английски език. През 2014 година получи българско гражданство за..

публикувано на 20.04.24 в 09:36