Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Рестартирай Европа"

Бъдещето на Европа в ръцете на хората


Европа дава начало на нов амбициозен проект, който цели в продължение на година да бъде осигурена възможност за хората от целия съюз да споделят своите идеи и да помогнат за оформянето на общото европейско бъдеще.

92% от европейците биха искали да имат роля при вземането на решения, свързани с бъдещето на ЕС. Това показват данни от проучване на „Евробарометър“. На подобно мнение са и анкетирани граждани на Благоевград.

От 19 април гражданите от цяла Европа вече имат възможност да представят вижданията си по всяка важна според тях тема в специално изработена многоезичната цифрова платформа. Европейците ще могат също така да видят какво предлагат другите, да коментират и да дават подкрепа за идеи.

"Светът се променя бързо. Има нови предизвикателства и тези предизвикателства са по-големи от държавите в Европейския съюз. Светът повече не е съсредоточен около Европа, а около страни като Русия, Китай, Индия, Съединените щати и за съжаление, е все по-малко демократичен и все по-авторитарен. Как ще защитаваме в този нов свят нашите идеали, принципи, интереси? Как да създадем нови пространства за реформа въз основа потребностите на гражданите? Големият въпрос е как ще се справим? Това ще бъде основната ни задача в следващите 9 месеца.“, заяви съпредседателят на Изпълнителния съвет Ги Верховщадт, който даде началото на Конференцията в Европейския парламент в Страсбург.

Българският заместник-министър на външните работи Румен Александров участва в пленарно заседание на Конференция за бъдещето на Европа, която се включи чрез видеоконферентна връзка. Той oпрeдeли Кoнфeрeнциятa кaтo oтличнa възмoжнocт зa aмбициoзeн oбмeн нa мнeния, ocoбeнo c oглeд прeoдoлявaнe нa пaндeмиятa oт СОVID-19 и изгрaждaнe нa кaпaцитeт зa уcтoйчивocт към бъдeщa кризa, кaктo и зa фoрмирaнe нa бъдeщeтo нa cлeдвaщитe пoкoлeния.

Конференцията за бъдещето на Европа представлява поредица от дебати и дискусии, инициирани от гражданите. Събитието е първо по рода си и предлага нов обществен форум за открит, приобщаващ и прозрачен дебат с гражданите по редица ключови приоритети и предизвикателства.

Европейските граждани ще се срещнат през септември и октомври, за да оформят предложенията си за предстоящите дебати в парламентa, а европейските институции са се ангажирали да изслушат направените препоръки и да предприемат действия по тях. Очаква се Конференцията да достигне своя финал до пролетта на 2022г.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Родители, учители, дори и ученици с апел: Ограничаване на социалните мрежи за малолетни

Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..

публикувано на 19.12.24 в 10:24

Със стоп-палки и белезници инспекторите от ИАРА хващат бракониерите по Струма

Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..

публикувано на 18.12.24 в 14:16

Добрият пример - село Копривлен, което срещна децата си със света на изкуството

Отправяме вниманието си  към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в  малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..

публикувано на 18.12.24 в 12:18

Осъзнават ли своята Аз-ефективност учениците в Благоевград?

Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..

публикувано на 18.12.24 в 11:08

Граждани изпратиха над 5000 становища до МЗХ в подкрепа опазването на горите в България

Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..

публикувано на 18.12.24 в 10:36

Илия Лазаров: Приемането ни в Шенген е поредната стъпка към пълната ни европейска интеграция

„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..

публикувано на 18.12.24 в 10:15

Природата има четири сезона и всички си струват гледането

Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..

публикувано на 17.12.24 в 12:42